Banyoda Yerleşim Planı Nasıl Olmalı?

Yaşam alanı içerisinde ıslak hacim yoğunluğunun en fazla olduğu ve rahatlık, konforun en üst düzeyde tutulması gereken yerler banyolarımızdır. Peki banyoda yerleşim planı içerisinde yer alan elemanların konumlandırmaları ve dekorasyon sistemi nasıl olmalı?

 

Öncelikle Küçük ve Saydam Duşa Kabinler Tercih Edin

Banyo içerisinde en fazla yer kaplayan elemanlardan birisi duşa kabinlerdir. Bunun en önemli nedeni banyonun en işlevsel alanlarından ve odak elemanlarından birisi olmasından kaynaklanmaktadır. Banyo içerisine açılan kapının insan ergonomisinde alan içerisinde ne kadar kullanışlı bölüm kaldığını tespit ederek mümkünse banyo içerisinde köşe noktalara havalandırma sistemine yakın konumda duşa kabinlerinizi konumlandırarak saydam cam, yarı opak malzemelerden seçerek alan içerisinde şeffaf alanlar oluşturun.

 

 

 

 

 

Lavabo ve Banyo Aynasını Aynı Bölgede Konumlandırın

En sık düşülen hatalardan birisi lavabo bölmesinin olmadığı noktalarda aynaların yer almaması veyahut başka yerde bulunmasıdır. Bu çok yanlış bir düşünce olmakla beraber lavabo bölümünde insan boyutunun rahatça ulaşabileceği dolap ve raf tasarımı o bölümde kişisel işlerinizi rahatlıkla halletmenizi ve alan içerisinde dağınıklık ve düzensizliğin önüne geçmiş olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Askılık ve Giyinme Bölümünü Yarı Saydam Paneller İle Kapatın

Bazı yerleşim planlarında banyo içerisinde duşa kabin ve askılık aynı bölme içerisinde yer almaktadır. Bu askılık sisteminin çabuk paslanmasına üzerine astığınız kıyafet ve havluların çabuk nemlenmesine neden olmasının yanı sıra mahremiyet alanı oluşturulmasının da önüne engel çekmiş olacaktır. Bunun yanı sıra mevcut banyo içerisinde ışığın her noktaya dengeli yayılmasını sağlamak ve mevcut nem dengesinin sadece duşa kabin bölmesinde kalmasını sağlamak için askılık sisteminin ve giyinme bölümünün ara paneller ile ayrı bir bölme oluşturularak kullanılması en doğru seçenek olacaktır.

 

 

 

 

Alüminyum Asma Tavan Kullanılarak Tesisat ve Nem Rutubetinin Zararlarını Engelleyin

Eski klasik Türk tipi banyo sistemlerinde tavanlarda taş malzeme veya beton malzeme kullanılırdı. Bunun çok olumsuz örnekleri mevcuttur. En önemlisi banyo içerisinde nemi emebilecek bir yapıya sahip olmayan taş malzeme duvar ve yalıtım malzemelerine zarar vermekteydi. Betondan yapılmış tavan malzeme ise sıva ve küflenme ( çiçeklenme )ye sebebiyet verebilmekteydi. Bunun yerine metal malzeme olarak kullanılacak asma tavan sayesinde tesisat borularının çirkin görüntüsünden kurtularak gerekli nem dengesinin banyo içerisinde sağlanmasını sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra kot farkının normal odalara göre küçük olması banyolar açısından sizlere avantaj sağlamaktadır.

 

 

 

 

Klozet ve Duşakabin Birbirinden Bağımsız Tutun ve Klozeti Kapı Açılışına Uzak Bölgede Konumlandırın

Bunun en önemli nedenlerinden birisi iki farklı işlevsellikte bulunan elemanların birbiriyle karmaşasını önlemek ve arasındaki bağın koparılmasını sağlamak gereklidir. Bu sayede her iki bağımsız bölme de mahremiyet alanları korunarak alan içerisinde dar ve sıkışıklığın önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra kapı açılış bölgelerinde klozetlerin konumlandırılması içerisine girecek kullanıcıları rahatsız edebileceği gibi banyo alanı içerisindeki manevra kabiliyetini engelleyerek engelli bir insanın o banyoyu kullanmasını işlevsiz hale getirecektir. Bu nedenle klozet sistemi tesisat ve havalandırma sistemine yakın bölgede ve sirkülasyon alanlarına uzak yerlerde konumlandırılmalıdır.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Banyo Dekorasyonu Fikirleri

6 Başlıkta Küçük Banyo Dekorasyonu Önerileri

En Güzel Döşenmiş Banyo Modelleri İçin 58 Örnek

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın