Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Evlerimizin içerisindeki mahremiyet alanı olarak kullanılan banyo mekanında dekorasyon işlemi de bir o kadar narin ve titiz şekilde olmalıdır. Genellikle ferah ve şık bir görüntü yakalamak istediğimiz alan olan banyo alanının dekorasyonunda gerekli fikirleri ve hangi bölümde ne gibi dekorasyon malzemesi, işçiliği genel hatları ile birlikte açıklayacağız.

 

Minimalist Tasarım ile Banyonuzda Yer Açın

Bazı evlerde gereksiz ve büyük dolap ile rafların banyo içerisinde sıkışıklığa ve gereksiz hacim kaplamasına neden olduğunu görürüz. İlk işimiz bu alanları olabildiğince minimalize etmek olmalıdır.

Raflar duvar içerisinde oluşturulan niş(oyuk) içerisine yerleştirerek bir bütün gibi görünmesi sağlanabilir.

Dolap alanlarını lavabo alt kısmında kullanarak hem gerekli tesisatların görünmesinin önüne geçmiş hem ise gerekli alan kazanmış olursunuz.

 

 

 

 

 

Islanabilecek Malzeme Kullanımından Kaçının

İşlevsellik açısından nemin en yoğun bulunduğu ıslak hacimlerden biri olan banyoda kullanacağımız malzemeler neme dayanıklı malzemelerden seçilmelidir. Bunlar seramik, mozaik, çelik, cam ve türevleri olabilir. Ahşap malzeme kullanmak istiyorsanız eğer sırlanmış ahşap malzeme tercih edebilirsiniz.

Banyo döşemesinde kaygan malzeme tercih edilmelidir. En büyük nedenlerinden birisi ise döşemede oluşan su birikintilerinin rahat bir şekilde gider borusuna ulaşmasını sağlamaktır.

 

 

 

 

Sade Ve Tek Ton Renkleri(Monokromatik Renkleri) Tercih Edin

Genellikle evin diğer odalarına göre dar olan banyo alanlarımızda kullanacağımız renk tonları sade ve ışığı alan içerisinde emmek yerine yansıtan renk tonları olmalı. Böylece alan içerisinde bir nevi renklerle illüzyonist etki yaratarak daha ferah ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca koyu tonlardan kaçınmalı açık ve tek bir renk tonundan faydalanılmalıdır.

 

 

 

 

 

Günümüzün Yeni Stili Duvar Kağıtları İle Mekanı Canlandırın

Günümüz modern evlerinde duvar kağıtlarının ayrı bir önemi vardır. Çoğunlukla salon ve oturma odalarında kullanılmasına karşın zevk ve stil sahibi insanlar banyolarında yeni trend olan duvar kağıdı süslemeleri ile mekanı kendi konforu ve stili ile düzenlemektedir. Banyo içerisinde konumlanacak olan duvar kağıdı gerekli yapıştırıcı malzeme kullanımında suya ve neme dayanıklı yapıştırıcı ile duvara yapıştırılmalı ve mümkünse duş alanı yerine banyo içerisindeki lavabo ve ayna bölümüne yerleştirilmelidir.

 

 

 

Şeffaf Alanlar Yaratarak Banyonuzu Özgürleştirin

Bazı duş kabinleri gereğinden fazla opak maddelerdir. Yani ışığı geçirmeyerek banyo içerisinde kapalı bir kutu varmış hissiyatı uyandırır. Cam ve saydam malzeme kullanımı duş alanının banyo içerisinde farklı bir alan gibi görünmesinin önüne geçerek alan içerisinde bir bütünlüğü oluşturur. Böylelikle güneş ışınları da banyo içerisinde gereksiz gölgeler ve karanlık noktaların oluşmasına neden olmaz.

 

 

 

 

Küvet Yerine Duşa Kabin ve Duş Odası Oluşturun

Küvetler genellikle firmalar tarafından standart ölçülerde üretilmektedir. Bu da banyo alanınızda gereksiz alanların oluşmasına ve içerisinde bulunan insanın ergonomik hareket yapabilmesine engel olmaktadır. Bunun yerine duş alanı olarak tasarlayacağınız bölgede ölçü ve hacim açısından engeliniz olmayacak ve gerekli dekorasyon alanlarını kendi kişisel fikrinize uygun tasarlayabilirsiniz.

 

 

 

Ara Duvarları Yıkın

Bazı banyolarda tuvalet ve banyo arasına ara duvar örülebilmektedir. Bu hem banyo içerisindeki alanın duvardan dolayı azalmasına hem de banyoya gelecek olan ışığın banyo içerisine homojen dağılmasına engel olarak karanlık noktaların oluşmasına neden olacaktır. Bunun için ara duvarların olmadığı ve yine de ara duvar oluşturmak istiyorsanız saydam ve yarı saydam malzemeleri tercih etmenizde fayda vardır.

 

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

6 Başlıkta Küçük Banyo Dekorasyonu Önerileri

En Güzel Döşenmiş Banyo Modelleri İçin 58 Örnek

Fayanssız Banyo Modelleri İçin 30 Örnek

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın