Duvar Çıtalama İle Evinizin Havasını Değiştirin

Duvarlar, ev dekorasyonunun önemli tamamlayıcısıdır. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan duvar çıtalama ile evinizin havasını değiştirebilmeniz mümkün.

Duvar çıtaları, bir çok farklı malzemeden ve boyutlardan üretilebilir. En yaygın kullanılan malzemeler alçı, MDF, ahşap ve poliüretan çıtalardır. Alçı çıtalar, en dayanıklı ve sağlam çıtalardır. MDF çıtalar, alçı çıtalara göre daha hafif ve kolay uygulanabilir. Ahşap çıtalar, doğal bir görünüm sunar. Poliüretan çıtalar, en uygun fiyatlı ve kolay uygulanabilir çıtalardır.

Çıtalarla ilgili genel bir bilgilendirmeden sonra çıtalama işlemini alanlarda nasıl kullanacağımıza bir bakalım. Duvar çıtaları, duvarlarda farklı şekillerde uygulanabilir.  En yaygın uygulama, duvarların alt kısmında bir bordür oluşturmaktır. Bu uygulama, odaya daha klasik bir görünüm kazandırır. Yatak odalarında geniş çıtaları bordür şeklinde uygulayabilir ya da çıtaları istediğiniz geometrik şekillerle dizayn edebilirsiniz. Duvarın bir kısmına, boydan boya ahşap çıtalama yaparak odanızın havasını değiştirebilir ve duvarın kalan bölümde tablolar kullanabilirsiniz.

Yatak Odası Duvar Çıtalama

Çıtalama işleminde, çerçeve dizaynı evin her alanına rahatlıkla uyum sağlayabilir. Yatak odalarınızda, yatak başlığının bulunduğu duvara veya yan duvarlara çerçeve formunda çıtalama yaparak daha klasik ve şık bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Yatak başlığına uygun boyalarla duvarınızı boyayarak tamamen kendinize özel bir tasarım gerçekleştirebilmeniz de mümkün.

Yatak Odası Duvar Çıtalama

Bebek odası, annelerin heyecanla dizayn etmeyi beklediği alandır. Çıtalama işlemi, bebek odalarına öyle güzel yakışıyor ki birbirinden farklı fikirlerle bambaşka güzellikler ortaya çıkıyor. Sadelik sevenler, beyaz kare çıtalamalarla sade ve huzurlu bir ortam oluşturabilir. Natürel hava katılması için ahşap beşiklerde, çağla veya toprak rengi bordür çıtalama odanıza çok yakışacaktır. Dikey ya da geometrik çıtalama yapılan duvarlar, dekorasyon ürünlerinize uygun yeşil veya mavi tonlarda boyanarak ferah ve rahat bebek odanızda bebeğinizle huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Bebek Odası Duvar Çıtalama

Evlerimizde banyolar bizler için oldukça önemli alanlardır. Temiz ve ferah banyolar hepimizin hayalidir. Banyolar için mermer lavabolara gri ya da lacivert tonlarında çıtalama yaparak modern banyolar oluşturabilirsiniz.

Banyo Duvar Çıtalama

Evinizin dekorasyonunda en önemli kısım, kesinlikle eve girerken ilk göreceğiniz hol veya antrelerdir. Evin diğer alanları ile uyum içinde olması bir bütünlük sağlar. Aynı zamanda eve her girişinizde enerjinizi yükseltecek yerlerde yine buralardır. Geniş çıtalarla duvarın yarısını çıtalanabilir, üst kısımlar tablolar ile dizayn edilebilir. Beyaz duvara çerçeve çıtalama yaparak geniş ve ferah bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca çıtaların içerisine aynalar ekleyerek evinize derinlik katabilirsiniz. Zevkinize göre duvarlar doğal renklerle boyanarak sıcak ve rahat bir ev ortamına geçiş sağlanabilir.

Antre/Hol Duvar Çıtalama

Duvar çıtalama, ev dekorasyonunda oldukça etkili bir tekniktir. Duvarlarınıza farklı bir boyut ve derinlik katmak için duvar çıtalama uygulamasını düşünebilirsiniz. Duvar çıtalamasına merakınız varsa ve yapabilecek zamana sahipseniz sizde evinizde bir kaç maddeye dikkat ederek rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda duvar çıtalama için ipuçları:

  • Çıtalama yaparken duvarların düzgün olması gerekir. Duvarlarda çatlak veya bozukluk varsa, çıtalar uygulanmadan önce düzeltilmelidir.
  • Duvar çıtaları, uygulanmadan duvarın rengine uygun bir boya ile boyanabilir. Bu, çıtaların daha belirgin görünmesini sağlar.
  • Duvar çıtaları, duvara yapıştırıcı veya çivi ile uygulanabilir. Yapıştırıcı ile uygulama, daha temiz bir görünüm sağlar. Çivi ile uygulama, daha sağlam bir bağlantı sağlar.
  • Duvar çıtaları, köşelerde düzgün bir şekilde kesilmelidir. Bunun için, bir gönye testeresi kullanılabilir.

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın