3 Boyutlu Duvar Panelleri Nasıl Uygulanır ?

 
Önceki yazımızda 3 boyutlu duvar panellerinin kullanım alanlarından bahsetmiş ve  3 boyutlu duvar paneli uygulanmış evlerden örnekleri göstermiştik. Şimdi ise kendi evini dekore etmek isteyenler için 3 boyutlu duvar panelleri nasıl uygulanır ve hangi malzemeler gereklidir, sorularını açıklamaya çalışacağız. Uygulama videolarımız ile de açıklamalarımızı destekleyeceğiz.

Malzemelerimiz: 

 1. 3 boyutlu duvar panelleri ( Uygulayacağınız alanın metrekaresine göre )
 2. Yapıştırıcı olarak akrilik mastik silikon ve silikon tabancası
 3. Su bazlı astar boya
 4. Akrilik boya
 5. Boya fırçası, boya rulosu ve boya tepsisi
 6. Mesafe ölçer 2 mm küçük plastik artılar ( isteğe bağlı )
 7. Zımpara
 8. Su terazisi

3 boyutlu duvar paneli uygulaması aşamaları:

 1. İlk olarak uygulayacağımız alanı seçiyoruz ve panellerin boyutuna göre ölçerek gerekli işaretlemeleri yapıyoruz. Eğer panellerin köşeleri pürüzlü ise zımpara ile temizliyoruz.
 2. İkinci aşama olarak 3 boyutlu duvar panellerimizin duvara yapıştırılacak köşelerine ve iç kısımlarına silikon yapıştırıcıyı sürerek ilk paneli duvara yapıştırıyoruz. Kullanmak isterseniz aralarda 2 mm boşluk kalması için plastik artılar kullanarak, ( boşluk kalmaması için kullanmasanız da olur ) diğer panelleri sırasıyla duvara yapıştırıyoruz.
 3. Üçüncü aşama, panellerin aralarını silikon ile doldurup elimizle çekerek kapatıyoruz ve panellerin üzerine astar boyası sürüyoruz. Bu işlemden sonra 2 saat kadar bekliyoruz.
 4. Dördüncü aşama, akrilik boya ile istediğimiz renge panellerimizi boyuyoruz. Kuruması için 2 saat daha bekliyoruz.
 5. Son olarak da 2. kat akrilik boyamızı panellerin üzerine uyguluyoruz ve 3 boyutlu duvar paneli uygulamamız bitmiş oluyor.

Duvara 3 boyutlu panel uygulaması ile ilgili anlattığımız aşamaların olduğu aşağıdaki videoyu izlediğinizde uygulamayı daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca diğer videolar için video galeri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Photo 1, Photo 2  by MyWallArt – 3d Wallpanel / CC BY

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.