Çatı Kaplama Nedir? Çatı Kaplamada Kullanılan Malzemeler

Ahşap ya da metal malzemelerden yapılan çatı iskeletlerinin bir takım malzemelerle kaplanması işlemine çatı kaplama denilmektedir. Bina içerisinde çatı iskeleti, su izolasyonu ve ısı yalıtımı işlemleri tamamlandıktan sonra çatının üzeri çatı levhası ile kaplanmaktadır. Çatı kaplama nedir sorusunu daha da detaylandırmak ve çatı kaplama sistemleri hakkında genel bir bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.    

Çatı Kaplama Çeşitleri

Çatı kaplama işlemleri çok çeşitli hammaddelerden üretilerek kullanılan çatı kaplama levhaları ile yapılmaktadır. Bunlardan bazıları alüminyum, çinko, sac, pvc ve bakır çatı kaplama levhalarıdır. Farklı fiyatlarla ve farklı özelliklerde bulunan çatı kaplama levhaları çeşitlerini incelemek için Yapı Kataloğu Çatı Kaplamaları kategorisi üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Çatı kaplama çeşitlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  • Sandviç Panel: Yan cephelerin kaplanmasında da kullanılan sandviç paneller birbirine geçmelidir ve oldukça basit bir uygulaması vardır.
  • Sac Kaplama: En çok kullanılan çatı kaplama sistemlerinden birisi olan sac kaplamada fiyat oldukça uygundur. Ancak bu modelde ısı yalıtımı problemi söz konusudur.
  • Atermit Kaplama: Uygulaması oldukça zor bir modeldir çünkü atermit çubuklar çok çabuk kırılmaktadır. Fakat bu modellerin tercih edilme nedeni yaz aylarında ortamı serin tutmasından kaynaklanmaktadır.
  • PVC Kaplama: Maliyet olarak en uygun ve en sık tercih edilen kaplama çeşitlerinden birisidir.
  • Kiremit Kaplama: Uygulaması zor ancak maliyet açısından ucuz bir çatı kaplama çeşididir. Özellikle küçük apartmanların çatılarında tercih edilmektedir.
  • Shingle Kaplama: Ülkemizde şıngıl çatı kaplama olarak da bilinen kaplama çeşidi esnekliği ve uygulama kolaylığı ile son zamanlarda en çok tercih edilen çatı kaplama çeşitlerinden birisidir.

 

Çatı Kaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Çatı kaplama işlemleri demir veya dayanıklı iskelet üzerine yapılır. Kaplama yapılırken parçalar halindeki malzemeler iskelet üzerine akıllı vidalarla monte edilir. Ancak her kaplama çeşidinde farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Örneğin Single çatı kaplamada öncelikle OSB levha kaplanır. Ardından su yalıtımı için membran kaplama uygulaması da gerçekleştirildikten sonra shingle çatı çivisi ile kaplama işlemi tamamlanır. Yapı Kataloğu internet sitesi üzerinden onlarca farklı firmadan Çatı Kaplama ürünlerini inceleyebilir, teklif alabilir ve sipariş verebilirsiniz.

 

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Çatı kaplamalarında çatının özelliğine göre farklı örtü malzemeleri kullanılmaktadır. Çatı kaplamada kullanılan malzemeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Kiremit: Kilin kalıplanıp fırınlanarak üretildiği kiremit, en çok kullanılan çatı örtü malzemesidir.
  • Üzeri Doğal Taş Kaplı Panel ve Kiremitler: Taşların öğütülmesi ve çeşitli renklerdeki granüllerden elde edilen çatı kaplama malzemesidir.
  • Poliüretan Esaslı Paneller: Şekil verilmiş iki yüzey arasına çeşitli kalınlıklarda rijit poliüretan sert köpük sıkılmış kompozit ürünlerdir.
  • Taş Yünü Esaslı Paneller: Yüksek yangın güvenliği isteyen hastane, okul gibi binalarda tercih edilen dayanıklı kompozit bir malzemedir.

Bunların dışında galvanizli sac, lifli çimento esaslı malzemeler, cam takviyeli polyester malzemeler, polikarbonat çatı kaplama malzemeleri, akrilik cam esaslı malzemeler, sinüs oluklu levhalar, tahta, arduaz ve cam çatı örtüleri gibi daha birçok malzemeye Yapı Kataloğu Çatı Kaplamaları kategorisinden ulaşabilirsiniz.

 

Çatı Kaplama Malzemelerinin Özellikleri Nelerdir?

Çatı kaplama malzemelerinin özellikleri hangi malzemenin kullanılmış olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kil esaslı çatı kaplama malzemeleri yoğun yağışlara ve dış etkenlere dayanıklı, kolay döşenen malzemelerdir. Metal esaslı çatı kaplama malzemeleri, yangından ve hava koşullarından etkilenmeyen, hafif ve ısı yalıtımı sağlayan malzemelerdir. Plastik esaslı çatı kaplama malzemeleri; yine ısı yalıtımı sağlayan, dış etkenlere karşı dayanıklı, su geçirmez malzemelerdir. Bitüm esaslı çatı kaplama malzemeleri ise, su geçirmez, hafif, dış etkenlere dayanıklı, enerji tasarrufu sağlayan malzemelerdir.

Çatı kaplama malzemelerini seçerken estetik görünümün yanı sıra, nasıl bir alanda kullanılacağının da çok önemli bir rolü vardır.

 

Çatı Kaplama Sistemi ve Isı Yalıtımı

Çatı kaplama sistemleri gerçekleştirilirken en üst kaplama bölümünün altına köpük kaplama uygulaması gerçekleştirilerek ısı yalıtımı yapılabilmektedir. Köpük ya da izocam uygulaması ile gerçekleştirilen bu aşamadaki asıl amaç bina içerisinde ısı yalıtımı sağlamaktır. Bu şekilde çatı altı kaplama yaparak ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir ve enerji maliyetleri düşürülür.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.