Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Genç odası dekorasyonu nasıl oluşturulmalı? Genç odası mobilyaları seçerken oda içerisinde mutlaka olması gereken mobilyalar nelerdir? Genç odası mobilyaları gelişi güzel mi seçilmeli yoksa bir amaca hizmet edecek şekilde mi? İşte bu yazımızda genç odası dekorasyonu ve genç odası takımlarını seçerken bilinçli bir karar almanız gerektiğine vurgu yaparak önemli bilgilendirmeleri yapacağız.

Genç odası satın almak isteyen kullanıcıların temel isteği genç odasını dolduracak ve çocuğuna ayırdığı bir odaya bu mobilyaları yerleştirmek olacaktır. Ancak bu seçilecek mobilyaların her birisinin ayrı özellikleri ve yapıları bulunmaktadır. Genç odası mobilyası seçerken sadece renkler ve tasarım mı, yoksa mobilyaların kullanışlı yapısı mı? İşte bu iki sorunun yanıtının içerdiği bir tercih gerçekleştirmeniz en doğru seçimi yapmanızın anahtarı niteliğindedir. Genç odasına seçeceğiniz mobilyalar hem tasarımı ile hoşunuza gitmeli hem de işlevselliği ile odayı kullanacak kişinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor olması gerekmektedir.

Genç Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler

Genç odası dekorasyonunda dikkat edeceğiniz en önemli hususların başında odayı kullanacak olan kişinin omurga sağlığı ve gelişimini destekleyecek öğeler gelmektedir. Doğru oturuş pozisyonunu destekleyecek çalışma masası ve çalışma masası sandalyesi seçimi oldukça önemlidir. Masa ile doğru açı ve ölçüde kullanılması için tasarlanan ergonomik sandalyeleri tercih etmelisiniz. Mutlaka seçeceğiniz mobilyaları denemeli ve doğru ve konforlu oturuş pozisyonunu destekleyecek mobilyayı seçmelisiniz. Ancak tek kriter doğru oturuş pozisyonu değil, sandalyenin rahat ve terletmeyecek bir yapıda olmasıdır. Bu sebeple deri sandalyeleri tercih etmek yerine kumaş kaplamalı sandalye kullanabilirsiniz.

Genç odasında kullanıcının sağlığını etkileyecek bir diğer mobilya ise karyola ve yatak olacaktır. Omurga sağlığını koruyacak ve omurganın şeklini alacak yumuşaklıkta kaliteli bir yatak seçimi gerçekleştirmeli bu yatak ile tam uyumlu bir karyola tercih etmelisiniz. Yatağın ölçülerinden ne çok fazla ne büyük ne de küçük bir yatak seçmeniz yatağı kullanışsız bir hale büründürecektir.

Temel mobilyaları seçtikten sonra oda da tercih edilecek olan gardırobun iç dizaynının ve büyüklüğünün kullanıcının ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Örneğin daha uzun elbiselere sahip birisi için uzun ve yüksek raflara ihtiyaç duyulurken, daha çok t-shirt ve lacost gibi üst giysileri kullanan kişiler ufak bölmelere ihtiyaç duyabilecektir. Bununla birlikte kullanılan giysi sayısına bağlı olarak ne çok geniş ne de çok dar bir gardırop seçmemeli alan tasarrufu için doğru mobilya seçimi yapmanız gerekmektedir.

Genç Odası İç Dizaynı

Genç odası mobilyaları adını gençlerden aldığı gibi hareketli ve enerjik bir oda olmalıdır. Bu sebeple birçok eşya ve mobilya ile doldurmak yerine genç odasının içerisinde boş alanlar oluşturarak ferah yaşam alanını destekleyebilirsiniz. İçeride nefes alacak ve kullanıcıyı daraltmayacak kadar boşlukların olması hem dekorasyon açısından şık hem de kullanıcı açısından konforlu bir oda oluşturmanızı sağlayacaktır.

Genç odası dizayn ederken gencin ihtiyaçlarını göz önüne almalısınız. Sınav dönemin de ya da üniversite öğrenciliği döneminde yoğun ders çalışma programı içerisinde olan genç için sessiz, kitaplıklı ve çalışma alanı daha geniş olan bir masa tercih etmeniz gerekmektedir.

Genel bir kullanım için dizayn edilecek genç odası dekorasyonunda gencimizin hem ders çalışması hem de ortamda rahatlıkla oyun oynaması için alan oluşturulması gerekmektedir. Bu konsol oyunu ya da bilgisayar oyun alanına göre değişiklik gösterse de gencin eğlencesi için bazı ortamlar oluşturulması gerekmektedir.

Kitap okumayı seven bir kullanıcı ise loş ve konforlu bir oda oluşturmanız gerekecektir. Konforlu yumuşacık bir tekli berjerin hemen başına yerleştireceğiniz şık bir lambader, berjerin yanında kahvesini yudumladıktan sonra koyacağı bir yan sehpası ve ayaklarını uzatacağı pufu ile mükemmel bir kitap okuma alanı oluşturabilirsiniz.

Ne olursa olsun genç odası mobilyalarının seçimi gençlerin ihtiyaçları ve istekleri için dizayn edilmeli, odaya dahil edilecek mobilyalar odayı doldursun diye rastgele seçilmemelidir.

En şık ve kaliteli genç odası mobilyalarını keşfetmek için sizleri, trendmobilya.com web sitesine bekliyor, onlarca farklı genç odası arasından size ve dekorasyonunuza uygun modeli keşfetmeye davet ediyoruz. Trend mobilya, Türkiye’nin en trend mobilya mağazası.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.