Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Çatı katı denildiği zaman bir çoğumuz kullanım alanı dar olan ve ısıtma bakımından konforsuz bir alan olarak görmekteyiz. Ancak bu önyargılı bir yaklaşım olmakla beraber doğru bir çatı katı dekorasyonu ile normal ara katlardan bile daha konforlu ve aydınlatma açısından yüksek ışık kaynağının bulunduğu bir yaşam alanına dönüştürülebilmektedir.

Yazımızdaki çatı katı dekorasyon fikirleri konforlu ve doğru bir dekorasyon için size yol gösterecektir.

 

Çatı Katındaki Eğimi Konfor Alanınıza Uyarlayın

Çatılar bilindiği üzere yağmur damlaları ve kalıcı kar yükünün baskısını azaltmaya yönelik eğimli bir açı ile tasarlanıp inşa edilmektedir. Bu ise çatı katlarında kullanılacak alanın yükseklik bakımından dar alan yaratacağı endişesi uyandırmaktadır. Bu endişeli düşünceyi mimari dekorasyon açısından kendi çıkarlarınıza yönelik kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çatı katında yükseklik bakımından daralan ve yoğunlaşan kör noktalara gerekli dolap, raf sisteminin dizaynı veya yatak yerleşimi hem eğimli bölgenin işlev kazanmasına hem de gereksiz bir kör nokta oluşmasına engel olacaktır. Onun haricinde bu bölgeleri ışıklandırma kanalları açarak bulunduğunuz yaşam alanına köşe noktalarından ferahlatıcı bir aydınlığın ulaşmasını çok rahat bir biçimde sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavan Yüksekliğinden İşlevsel Ara Katlar Yaratın

Çatı sistemi eğimli olmasına karşın kot farkının en üst olduğu noktalardan biridir. Bu nedenle asma kat uygulaması bizlere ekstra işlevsel hacimli alanlar kazandıracaktır.Asma kat malzeme olarak ahşap döşeme sistemi ile kurgulanarak bulunduğu katın estetiğini bozmayacak bir hava yaratmaktadır. Yapılmış olan asma kata döşemeye monte edilecek asma merdiven sistemi malzeme uyumunu en üst düzeye çıkararak asma kat tavanına uygulanacak olan ışıklandırma sistemi ile doğal ışığın asma kat içerisinde karanlık noktanın bulunmamasını sağlayacaktır. İşlevsellik olarak üst kotta bulunması bu bölümü çalışma alanından ziyade yatma veyahut dinlenme alanı olarak kurgulamak o bölümün dekorasyon amacına uygun hizmet vermesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Ferahlığın Eşliğinde Yeme İçme Alanı

Bulunduğu konum itibariyle en üst düzeyde kotta bulunan çatı katları ışıklandırma bakımından da en zengin katlardır. Bunun nedeni gökyüzüyle irtibatı hiçbir şekilde kesilmeyen bu katların çatı yüzeyinde açılacak olan aydınlatma pencereleri ile doğal ışığın kesintisiz etkilerini gün boyu almasından kaynaklanmaktadır. Mutfak alanları da bilindiği üzere aşırı aydınlık ve ferahlık isteyen noktalardır. Çatı katınızda eğimli noktalara uygulayacağınız mutfak raf ve dolapları sayesinde bu noktalarda ekstra verim almanızı ve yeme-içme alanlarınızı tavan yüksekliğinin avantajından kaynaklanarak katın orta bölümüne konumlandırmak sizlere mekânsal dinamizm kazandıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Ara Katlar İle Saydam Bir Bağlantı Sağlayın

Çatı katlarında asma kat uygulaması bizlere ekstra hacimli alan oluşturması yanı sıra bulunduğu kat içerisinde saydam ve birbiriyle etkileşim halinde olan alanlar tasarlamayı da sağlamaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni ise asma kat döşemesinin cam zemin olarak kurgulanması veyahut ahşap döşeme sistemi içerisinde açılacak olan cam döşeme sistemi ara kat ile asma kat arasında fonksiyonel bağ kurulmasını ve asma kat ile ara kat arasında ışık geçirgenliğinin sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Eklektik Oturma Odası bilune studio Eklektik

 

Eklektik Oturma Odası bilune studio Eklektik

 

Eklektik Oturma Odası bilune studio Eklektik

 

 

Eklektik Oturma Odası bilune studio Eklektik

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Çatı Katı Loft Daire Dekorasyonu (Video)

5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın