Ev İçi Merdiven Tasarımları ve Merdiven Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Merdiven dediğimiz zaman günlük hayatımızda katlar arası kopukluğu önleyen sirkülasyon aracı olarak görürüz. Ancak merdivenler sırf sirkülasyon amacı taşımamaktadır. Aynı zamanda bulunduğu alana ait kimlik barındıran, heykel görünümüne sahip olan, mekana yeni işlevsellikler katan vs. birçok amaca hizmet etmektedir.

Merdiven boyunca bulunan duvarların dekorasyon sistemi de merdiveni ön planda tutan aşamalardan biridir. Yazımızda; ev içi merdiven tasarımları örnekleri ve merdiven duvar dekorasyonu fikirleri ile dekorasyonda yol göstermeye çalışacağız.

 

Merdiven Altlarını Kendi Fonksiyonelliğiniz İle Şekillendirin

Merdiven altları işlevsel olarak kullanılmaya en çok müsait olabilecek alanlardır. Çünkü herhangi bir fonksiyonellik açısından değerlendirilmedikleri zaman ev içerisinde kör nokta olacak ve kullanılamayacak boş bir hacim olmaktadır. Bu boş hacmin kullanılmasında en önemli faktör kişisel tercihlerin merdiven altlarına yansıtılmasıdır. Çekmeceli dolap ve raflar tasarlayarak kitap ve eşyalarınızı depolayacağınız bir kiler veyahut yatma bölümü olarak kullanılabilecek baza tasarımı bu alanı olduğundan çok daha fazla çekici kılacaktır.

 

 

 

 

Spiral Merdiven Tasarımı İle Alandan Tasarruf Sağlayarak Heykelsi Bir Görünüm Elde Edin

Merdivenler düz bir yapıya sahip olduklarında uzunluk ve hacim olarak fazla alan kaplamaktadır. Ancak dairesel merdiven tasarımları uygulandığında tek bir merkezden bir üst kota yükselecek merdiven hem mekânsal bazda alandan tasarruf sağlamakta hem de katlar arası ulaşımda estetik bir görünüm sağlamaya yardımcı olmaktadır.

 

 

 

 

 

Renk ve Tonlamayı Merdivende Kullanarak Mekansal Bazda Nirengi Noktası Yakalayın

Mekanınızda kullandığınız renkler sizlerin o mekana ait yaklaşımınızı ve duygularınızı önemli ölçüde belirtmektedir. Merdiven renklendirme aşamasında ise farklı katlar arasında bir ulaşım ve sirkülasyon aracı olmasından kaynaklı öneminden dolayı o mekandan ayrışan ve farklılaşan zıt tonların kullanımı merdiven kullanımında mekanda yönlendirici etkiye sahip olacaktır.

 

 

 

 

Mekansal Işık Kaynağınızı Merdivenler İle Sağlayın

Yaşamakta olduğunuz kapalı hacimler içerisinde genellikle o mekana ait olmayan aracı malzemeler ile mekanı aydınlatırız. Ancak yapının kendine ait bir strüktürel elemanı olan merdivenin bir mekanın aydınlatma işlevi ile görevlendirilmesi ve tasarlanması o mekana ait olan merdivenin fonksiyonel özelliğini kuvvetlendirerek ana yapı unsuru işlevi görmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Bağımsız Duvara Montelenmiş Merdiven Tasarımı İle Mekanı Özgürleştirin

Klasik merdiven tasarımlarında merdivene ait belirli döşeme kalınlığı ve korkuluk gibi sistemler mevcuttur. Ancak bu sistemler mekana gereksiz kalabalık, maliyet ve yükten başka bir şey getirmemektedir. Duvarlara çelik dübeller ile montelenmiş basamaklardan oluşan merdiven sistemi mekana ayrı bir ferahlık ve özgür bir estetik ruh uyandırarak kullanıcının göz konforunu artırmasına katkıda bulunacaktır.

 

 

 

 

 

Merdiven İle Duvar Arasındaki Bağlantıyı Oluşturun

Merdivenler çok fazla kullanıcının gün içerisinde kullandığı alanlardır. Bu alanlarda duvarlar içerisinde açılacak olan oyuklar ve bu oyuklar içerisine yerleştirilecek olan dolap, raf sistemi ile gerekli sanatsal eserlerinizi kitaplarınızı, kişisel eşyalarınızı koyarak gün içerisinde en aktif kullanılan alanın daha da işlevsel hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Diğer ev içi merdiven tasarımları ve merdiven dekorasyonuna ait örnekler;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyonu Örnekleri ve Önerileri

Duvar Dekorasyon Modelleri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın