Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

Sakinlik ve dinginliğin odası olan yatak odalarında aydınlatma detayları önem arz etmektedir. Romantik bir ambiyans olan yatak odası, yaşam alanı olma özelliğinin yanı sıra günlük hayatta en fazla pasif olarak uyku esnasında zaman geçirilen alan olma özelliği taşımaktadır. Yazımızda; yatak odası aydınlatma fikirleri ile odanızın ambiyansını nasıl değiştireceğinizi ve dekoratif açıdan nasıl güzelleştireceğinizi ele alacağız.

 

Öncelikle Koyu Kontrastlı Renk Tonları İle Aydınlatma Sağlayın

Açık tonlar genellikle oturma odası, çocuk odası ve mutfak gibi günlük aktif olarak zaman geçirilen alanlarda kullanılırken koyu tonlar daha çok pasif mecburi zaman geçirilen alanlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebebi koyu tonların göz yorucu özelliğinin az olmasının yanı sıra insan fizyolojisini uykuya hazırlayan psikolojik etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden yatak odasında aydınlatma sistemini koyu ve göz yormayan tonlardan seçmeniz size fayda sağlayacaktır

 

 

 

 

Dolaylı Işık Kaynağı Kullanarak Işığın Rahatlatmasına Şahit Olun

Genellikle evlerde tek bir kaynak üzerine tercih edilen aydınlatma sistemleri mevcuttur. Bu hem yatma esnasında oda da rahatsız bir hava oluştururken hem de oda içerisinin yoğun bir şekilde aydınlanmasına neden olacaktır. Dolaylı aydınlatma tek bir kaynağa bağımlı olmadan birçok noktadan oda içerisine homojen ışı alımını sağladığı gibi eşyalar ile ışığın bağlantısının kurulmasında fayda sağlamaktadır.

 

 

 

Oda Formuna Uygun Olarak Desenlerle Aydınlatmanın Bütünlüğünü Yaşayın

Yatak platformunun arka tarafında genellikle duvar yapı malzemesi yer almaktadır. Duvar içerisine veyahut oda tavanına tasarlanacak desen formunda aydınlatma biçimi yatak platformunun üstünde estetik bir form oluşturarak kendi kullanıcı kimliğinizi odaya yansıtmanızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

Tavan Sarkıt Sistemi İle Özgür Formun Tadını Çıkarın

Tavan döşemesinin üst kısmında sarkıt biçiminde monte edilecek aydınlatma sayesinde ev içerisinde bağımsız bir aydınlatma formu inşa edebilir. Bu sayede tavan üzerindeki sarkıtın konumu kolaylıkla değiştirebilir. Özgür ve hayalperest dekorasyon mantığının oda içerisinde yerleşmesini sağlamış olursunuz.

 

 

 

Raf Oyuğu İle Bütünleşik Aydınlatma

Yatak platformunun konumlandırıldığı duvar içerisinde açılacak niş boşlukları sayesinde hem uyumadan önce kitaplarınızı rahat bir biçimde okurken hem de kitaplar veya eşyalarınız arasından süzülen ışık demetlerinin oda içerisindeki izdüşümünün keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

Yer Döşemesinden Yukarı Süzülen Işıklarla Ayaklarınızın Altından Konfor Aksın

Çok farklı bir dekorasyon tarzı olan bu tarzda yer döşemesine açılacak olan boşlukların içerisine led yerleştirmesi ile adımlarınızın üstünde ışık süzmelerinin geçtiğini keyifle izleyebileceksiniz. Bu dekorasyondaki en önemli dezavantaj yerden aydınlatma sayesinde odanın göz konforu açısından çok rahat olması ve tavan üzerinde farklı ışık demetlerinin oda içerisine yansımasını sağlaması yer almaktadır.

 

 

Döşemeden Tavana Kadar Bütünleşik Aydınlatma Odanızın Parçası Olsun

Yatak platformunun yere konumlandırıldığı döşeme sisteminden itibaren başlayacak şekilde bir odak noktası oluşturularak duvarla devam eden daha sonra ise tavanda son bulan oda içerisinde hiyerarşik bir hava estiren bu dekorasyon sayesinde tepeden tırnağa kadar mobilyalar ile iç içe bir aydınlatma formu elde edilmiş olur.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evinizi Güzelleştirecek Modern Avize Modelleri

Abajur Kullanım Alanları ve En Şık Abajur Modelleri

Lambader Modelleri ve Kullanım Alanları

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın