Çamaşır ve Ütü Odası Dekorasyonu

Çamaşır odası, bir lüks değil ihtiyaçtır. Günümüzde bir çok evde çamaşır ve ütü odasına yer veriliyor. Çamaşır odası olmayan evlerde, küçük odaları ve varsa merdiven boşluğunu dekore ederek çamaşır odasına dönüştürebilirsiniz. Hatta balkonu kapatarak farklı tasarımlarla çamaşır odası yapabilirsiniz. Eğer evinizde böyle bir alan yoksa çamaşır ve kurutma makinesi banyoda yer alıyor. Banyolarda fonksiyonel dolaplar kullanarak küçük alanlarda da etkili çözümler üretebilirsiniz. Modern ve küçük banyo tasarımı yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Tasarıma Karar Verin

Çamaşır odanız varsa ya da herhangi bir alanı çamaşır odasına dönüştürmeye karar verdiyseniz öncelikle alanın boyutu ve şekli tasarım için önemlidir. Çünkü elinizdeki mevcut alana göre ihtiyaçlarınızı değerlendirebilir ve yerleşimini yapabilirsiniz. Çamaşır odası mobilyaları, genellikle özel olarak yapılıyor. Eğer ölçüleri uygunsa ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa hazır dolap ve aksesuarları da tercih edebilirsiniz.

Mobilyalarınıza karar verirken çamaşır ve kurutma makinesi için biraz boşluk bırakabilirsiniz. Böylece değiştirmek istediğiniz bir durumda mobilyanızı tekrar kullanabilirsiniz. Mobilyalarınızın neme ve ısıya dayanaklı olması uzun ömürlü kullanım için gereklidir. Dolaplarınızı kapaklı tercih ederseniz kapakların açıldığı boşluğu hesaplamanız gerekiyor. Sürgülü ve kapaksız tercihlerde sıklıkla kullanılıyor.

Çamaşır odası tasarımını sadece çamaşırların yıkanacağı ve ütüleneceği bir alan olarak değilde zamanla depolama ihtiyacı hatta hobi odasına dönüşecek formda dizayn ederseniz kullanışlı ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir oda elde edersiniz. Beyaz ve ahşap uyumuyla iskandinav tarzı çamaşır odası tasarımları da fazlaca dikkat çekiyor.

Evde herhangi bir çamaşır odası alanınız yok ve banyonuzda bulundurmak istemiyor olabilirsiniz. Eğer evinizde merdiven varsa merdiven altında bile çamaşır ve kurutma makinesine yer verebilirsiniz.

Fonksiyonel Olması Şart

Çamaşır odası için ayrılanlar alanlar genellikle küçük oluyor. Bu yüzden, mevcut alanı fonksiyonel ve en doğru şekilde kullanmak zorundayız. Özellikle dolaplı tasarımlar, çamaşır ve kurutma makinesi dışında havlu, bornoz, temizlik malzemeleri, kirli sepetleri, ütü ve ütü masası, süpürge gibi bir çok eşyanın yerleştirilmesine ve düzenin sağlanmasına katkıda bulunuyor.

Kurutma ve çamaşır makinesini üst üste koymak küçük alanlarda oldukça kullanışlı oluyor ve diğer ihtiyaçlar için gerekli alanı bize kazandırıyor. Çamaşır ve kurutma makinesi için kapağı açtığınızda çekmeceli bir raf tasarlayarak kıyafetleri çıkarırken ya da yerleştirirken ergonomik olmasını sağlayabilirsiniz. Dolaplarınıza askı sistemi yaparak hem ütü yaptığınız hemde kurutmadan çıkan kıyafetleri asarak kırışmamasını sağlayabilirsiniz.

Ütü ve çamaşır katlama alanları için katlama masası veya tezgaha yer vermeniz gerekir. Çamaşır ve kurutma makinesini yan yana yerleştirdiğinizde buna gerek kalmayabilir. Eğer yeterli alan varsa lavabo ve tezgah kullanımı çamaşır odanızı daha işlevsel hale getirecektir. Açılır kapanır ütü masası ve tezgah sistemi gerekli olmadığı durumlarda kapatılarak alanı geniş ve ferah gösterir.

Fonksiyonel ve şık bir çamaşır odası elde etmek, planlı ve akıllı depolama çözümleri ile mümkün. Çamaşır ve kurutma makinesinin alt ve üst raflarını da depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürge, ütü masası ve temizlik malzemesi, kirli sepeti vs. büyüklüğüne göre depolama dolapları tasarlanmalıdır. Çamaşır odanızda yeterli yer varsa giyinme odası gibi de kullanabilirsiniz. En baştan çamaşır odası tasarlayacaksanız yalıtım yaptırarak çalışma sırasında oluşan gürültüyü azaltabilirsiniz.

Aydınlatma ve Havalandırma Önemli

Çamaşır odalarında, genellikle açık renkler kullanımı tercih edilir. Özellikle gri, bej ve beyaz renkler ön planda yer alıyor. Alanınız genişse istediğiniz rengi de kullanabilirsiniz. Pencere bulunması ve doğal ışık alması çamaşır odasının ferah olması açısından önemlidir. Eğer pencere bulunmuyorsa nemi azaltmak için havalandırma ihtiyacı olur. Doğal ışığı elde edemediğimiz alanlarda, farklı noktalarda spot lambası tercih edilir. Açık raf sistemlerinde aydınlatmalara yer vererek daha kullanışlı ve aydınlık bir mekan elde edebilirsiniz. Aydınlık ve ferah bir çamaşır odası, sizi daha iyi hissettirecektir. Geçirdiğiniz vakitte işinizi daha rahat yapabilmenize olanak sağlar. Kim küçük, karanlık ve kasvetli bir alanda çamaşır işlerini halletmek ister ki ?

Çamaşır Odanızı Farklılaştıracak Dekor Ürünleri

Bambu ve hasır sepetler ev dekorasyonunda trend bir parça haline geldi. Çamaşır odanızda da hasır sepetleri depolama ve kirli sepeti olarak kullanabilirsiniz. Tel raflar ve düzenleme kutuları kullanabilirsiniz. Temaya uygun tablolar ve canlı çiçekler ile ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Estetik ve fonksiyonel bir çamaşır odası yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerini kolaylaştırırken aynı zamanda depolama ve hobi alanı olarak kullanacağınız harika bir alandır.

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın