Ana Hatları ve İnce Detayları İle İskandinav Ev Dekorasyonu

Günümüz zaman diliminin en popüler dekorasyon stillerinden birisi olan İskandinav ev dekorasyonu tarzı 20. yüzyılın ortalarından itibaren yaşam tarzlarımızın içerisinde yer edinmiştir. Genellikle sadelik, konfor, rahatlık ve minimalist yaklaşım tarzının bulunduğu bu stilde asıl amaç kullanıcı kitlesinin pragmatizm yaklaşımının ev içi dekorasyonda kendisini göstermesidir.

 

 

İskandinav Ev Dekorasyonu Genel Özellikleri

İç mimari özelliklerinin yansımasının döşeme, duvar, aksesuar, renk ve tonlama, mobilya gibi dekorasyon elemanlarının mimari doğruluk payını da içerisine ekleyerek açıklamak gerekmektedir.

 

Döşeme ve Duvarlarda Açık – Koyu Renk Kontrastının Uyumu

Bu stil tarzında en önemli konulardan birisi renk uyumluluğunun eşit ve düzenli oda içerisinde dağılmasını sağlamaktır. Açık renk tercihlerinizi duvarlarınızda ağırlıklı tercih ederken döşeme malzemenizi daha koyu kontrasta tercih ederek bu uyumu yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

Ev Konforunda Hyyge Felsefesi Anlayışı

İskandinav coğrafyasında evlerde genellikle gün ışığının fazla yer almaması bunun yanında soğuk bir iklimin o coğrafya içerisinde kendini göstermesinden kaynaklı olarak insanlar hyyge (mutluluk) anlamına gelen rahatlık ve konforu temsil eden bir stil benimsemişlerdir. Bu nedenledir ki ev içerisinde birçok minder ve battaniye gibi rahatlatıcı elemanlar homojen bir yapı içerisinde dağılmıştır. Sizde bu felsefenin anlayışından yola çıkarak battaniye ve minder elemanlarını ev içerisinde özellikle duvara yaslanacak şekilde tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Eski Yeni Karışımı Sentez Oluşturun

İskandinav coğrafyası içerisinde lagom anlamına gelen ( dengeli ) dekorasyon politikası izlemiştir. Bu politika renk, malzeme vs. konularında geçerli olsa da mobilya konusunda da geçerlidir. Günümüz modern işlevsel mobilya örnekleri ile eski klasik tarz mobilyaların uyumunu farklı gruplandırmalar ile oluşturabilir. Evinizde çeşitliliğin özgürlüğünü hissettirebilirsiniz.

 

 

 

 

Karışık Doku Kullanımı İle Şömine Sıcaklığını Oda İçerisinde Yayın

Soğuk coğrafyanın en önemli özelliklerinden birisi ise sıcaklık gereksinimi duyulmasıdır. Bu gereksinim koyu ton kontrast, ahşap malzeme kullanımı gibi farklı alanlarda oluşturulmuş olsa da şömine ve doku kullanımının bu dekorasyon sisteminde ayrı bir önemi vardır. Duvar sıvası üzerinde kullanacağınız taş, tuğla, mozaik gibi ürünlerin yanı sıra döşeme kaplamasında kullanacağınız ahşap kaplama malzemesinin şömine üzerinde yansıtıcı bir etkiye başvurmasını sağlayabilirsiniz. Genel sistem üzerine taş ve ahşap şömine kaplaması tercih edilmesinin yanı sıra koyu tonlarda duvar kağıtları ve mozaik, seramik kaplamalarda tercih edebilirsiniz.

 

 

 

İskandinav Ev Dekorasyonu İnce Detayları

Mobilya formunun etkileri, dolap ve raf sistemlerinin kurgulanması ve işlevsellik, ahşap ve masif malzeme kullanımın mekânsal alan üzerindeki etkilerinin kurgulandığı içerik yazısından bahsedilecektir.

 

Basit Çizgisel Formlu Mobilya Sistemleriyle Mekanınızı Oluşturun

Dekorasyon sistemi içerisinde İskandinav tarzı doğa uyumunun ön planda olduğu ve doğadan ilham alan bir tasarım anlayışını benimsemesinden ötürü genellikle karmaşık olmayan basit ve kullanışlı hatlı mobilyalar tercih edilmektedir. Mobilya kullanımında aşırılığa kaçmadan mekanının içerisinde minimalist ve alansal hacim kaplamayan ufak ölçekte mobilyalar tercih edilmelidir.

 

 

 

Masif Ahşap İle Metalin Kusursuz Uyumu

Sürdürülebilir malzeme kullanımının ön planda tutulduğu bu dekorasyon tarzında döşeme, mobilya, dolap ve raflara kadar masif ahşap kullanımının yaygın olduğunu görmekteyiz. Son trendler içerisinde ahşap masifin sıcaklık ve huzurunun yanı sıra mobilya ayakları ile aydınlatma sistemlerinde kullanılacak olan çelik, pirinç ve bakır gibi elemanlar oda içerisinde parlaklık ve yansımasının canlılığı yakalanmaktadır.

 

 

Duvar Rafları İle Dekorasyon İşlevselliğinde Bütünü Temsil Edin

Depolama ve işlevselliğin ön planda tutulduğu bu dekorasyon stilde alan kullanımı çok önemlidir. Bu nedenle oturma odalarında döşemeden tavana kadar olabilecek dekorasyon veya eşya amaçlı raf sistemleri mevcuttur. Böylelikle oda içerisinde depolanan eşyalar bile dekoratif etki yaratırken alandan kazanım sağlamış olursunuz.

 

 

 

Sarkıt ve Aplik Sistemi İle Ev İçerisinde Romantik Hava Estirin

Günışığının çok az alındığı iskandinav tarzı evlerde aydınlatma sisteminin yeri çok büyüktür. Tavan üzerine monte edilecek aydınlatma elemanlarının oda içerisine sarkıt şeklinde indirilmesi bunun yanı sıra mum ve şamdanlar ile ortama sıcak bir renk katılması bu dekorasyon stilinin vazgeçilmez unsurudur.

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Ev Turu 4: İskandinav Tarzda Asma Katlı 1+1 Göteborg Evi

5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın