İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Ne Yapar? Nasıl Olunur?

Sürekli gelişen ve değişen dünya düzeni içerisinde bulunduğumuz şu zamanlarda mekanların plansal ve dış cephe özelliklerinden daha çok artık işin içerisine ergonomi ve estetik obje tanımlamaları gelmiştir. Bu ise 20. Yüzyılın başlarından itibaren iç mimarlık mesleğinin doğmasına sürekli gelişen ve değişen bir meslek kolu haline gelmesine neden olmuştur.

 

 

İç Mimarlık Nedir?

Birçoğumuz mimarlık kavramını iç ve dış şeklinde tanımlayarak yanlış olgulamalardan bahsederiz. Bunun nedeni iç ve dış diye mimarlık terimlerini ayırmanın mesleki terimlere uygun olmayışından kaynaklanmaktadır. Kısaca iç mimarlık nedir? Sorusunun cevabını yanıtlarsak: ”Yapı ve yapı gruplarının iç mekânını dizayn, aydınlatma, kurgulama ve görsel tasarım oluşturmasını kapsayan günümüzün modern ve vazgeçilmez mesleklerinden biridir”.

Calmwater Cliff House MOC interior ground floor

 

İç Mimar Ne Yapar?

Öncelikle dizayn edilmesi gerekli olan iç mekanın gerekli düzlemde planları, kesitleri gerekiyorsa 3 boyutlu modellemeleri yapılır. Buna göre değiştirilmesi saptanan noktaların daha önce hazırlanan plan düzleminde üzerine işlenerek malzeme ve gerekli düzenlemeler belirtilir. Gerekli aydınlatma, mobilya, dekorasyon, alçıpan uygulaması, ara bölme duvarlarının yıkılması vs. gibi düzenlemeler metraj fiyatlaması ile birlikte müşteriye sunularak gerekli projelendirme işlemi tamamlanır.

Jack Hanby Interiors; Client Miaa Rebane - Open plan living

 

İç Mimar Nasıl Olunur?

Baştan söylemek gerekirse hangi bölüm olursa olsun kendi seveceğiniz bölümü yapmakta her zaman fayda vardır. Her mesleğin kendine göre belirli kriterleri vardır. İç mimarlıkta bu kriterleri sıralayacak olursak;

Bunların başında gelmektedir. Bölüm genel olarak eski yıllarda güzel sanatlar liselerinden temin edilmiştir. Ancak günümüzde bu mesleğe rağbet ve ihtiyacın artmasından dolayı lisans bölümü olarak üniversitelerin akademik bölümlerinde 4 yıllık bir eğitim sürecinden geçilerek okutulmaktadır. Üniversiteler genel olarak üniversite puan sistemi ile alırken bazı üniversiteler ise yetenek sınavları ile bu bölümü tercih edecek öğrencilere kapılarını açmıştır.

Photo by Arch Studio, Inc. - Browse living room ideas

 

 

İç Mimarlık Eğitimi Alacak Olanlar Ne Yapmalı?

Artık kendinizi bulunduğunuz dar kalıplar dışından çıkartın.

Bir tasarımcı ve insanların ergonomik rahatlığı ve faydasını düşünen toplum yararlı bir meslek olduğunu kendi aklınızda kavrayın.

Kendinizi iç mimarlık üzerine dergi ve kitaplar okuyarak güncel dekorasyonlardan eksik kalmayarak sürekli kendinizi ortama adapte edin.

En son olarak işinizi severek ve isteyerek yapın.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

10 Başlıkta İç Mimar İle Çalışmanın Yararları

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Ne Yapar? Nasıl Olunur?” üzerine bir yorum

  1. Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Yazlığa yerleşmeyi planlıyorum, galiba iç mimar desteği almadan olmayacak.

    Cevapla

Yorum yapın