Oturma Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Ev dekorasyonunda aksesuarların, mobilyaların ve duvarların renklerinin birbiriyle olan uyumu dekoratif açıdan olduğu kadar keyfinizi artırmak içinde oldukça önemlidir. Evlerin merkezinde en çok kullanılan oturma odası dekorasyonunda da rahatlık istiyorsanız renk seçimlerine ve renklerin birbiriyle olan uyumlarına dikkat etmelisiniz.

Zira oturma odası dekorasyonunda yanlış renge boyanmış duvar sebebiyle harika eşyalar ile dekore ettiğiniz odanız eksik ve uyumsuz görünebilir. Dekoratif etkisinin yanında ayrıca boya için kullanılacak uyumsuz renkler gözünüzü yoracaktır.

Oturma odası renk seçiminde mekanın yeterli gün ışığı alıp almadığı, metrekare olarak büyüklüğü doğru duvar renklerinin seçiminde etkendir. Yazımızda; ”Oturma odasında hangi renkler kullanılmalı?” sorusunu öneriler ile yanıtlayacak ve oturma odası renk uyumundan bahsedeceğiz.

 

 

Oturma Odası Duvar Rengi Ne Olmalı?

Oturma odası duvar rengi seçiminde ”Monokrom Dekorasyon” adı verilen bu tarzda tek rengin çeşitli tonları kullanılarak mekanlar dekore edilmektedir. Genelde tek renk tercih edilen monokrom dekorasyonlarda gri ve beyaz renk tonları duvar boyasının kullanıldığı örnekler mevcuttur. Ancak dikkatli kullanılmaması halinde bu iki renk göz yorabilir. Beyaz renk harici toprak renk tonlarında duvar boyaları da rahatlatıcı olacaktır.

 

 

 

 

Sıcak renklere sahip duvarları bulunan odalar neşeli ve samimi bir ortam yaratmaktadır. Bu nedenle samimi his uyandıracak, sizi canlandıracak ve enerjik oturma odaları için kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renk tonları tercih edilmelidir. Tüm duvarları sıcak renklere boyamak yerine sadece bir duvarı sıcak renk diğer duvarları ise gri – beyaz yada toprak renk tonlarında kullanarak da hoş bir görünüm elde etmek mümkündür. Oturma odanız küçük ise veya olduğundan daha büyük görünmesini istiyorsanız duvar rengi olarak beyaz – gri renk tonlarında boya kullanmalısınız.

 

 

 

Mor, yeşil ve mavi gibi soğuk renklere sahip duvarları olan oturma odaları taze, dinlendirici ve serin bir hissiyat vermektedir. Sağlık açısından da soğuk renkler kan dolaşımını rahatlatması nedeniyle günümüzde oturma odalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Soğuk renkli duvarlar küçük oturma odalarında samimi, büyük oturma odalarında ise zarif duracaktır.

 

 

 

Yatıştırıcı etkisi bulunan şeker pembesi, camgöbeği, açık sarı ve gül rengi gibi pastel renkler oturma odaları için dinginlik sağlayacaktır. Pastel tonlarının bir arada kullanılmasında en çok doygunluk oranına dikkat edilmelidir. Çocuk odalarında sıklıkla kullanılsa da doğru kullanıldığında oturma odaları için en ideal renklerdendir.

 

 

 

Bulunduğu odaya modernlik sağlayan lacivert, siyah gibi baskın ve koyu renk tonları sadece büyük oturma alanlarında tercih edilmelidir. Küçük oturma odalarında tercih etmek istiyorsanız; sadece duvarda koyu renk kullanmalı ve diğer tüm mobilyaları beyaz ve krem gibi açık renklerde tercih etmelisiniz. Çerçeve veya vazolarda yine koyu renkler kullanabilirsiniz. Koyu renkleri oturma odasında kullanırken dikkat etmeniz gerek en önemli nokta beyaz gibi zıt renklerle dekorasyonu tamamlamanız gerekmesidir.

 

Oturma Odası Koltuk Rengi Ne Olmalı?

Oturma odasındaki koltuk takımı ve aksesuar renklerini duvar rengi ile uyumlu şekilde seçmeye dikkat etmelisiniz. Gri – beyaz ve toprak renk tonları duvar boyası kullanılan oturma odalarında pastel renk tonlarına sahip koltuklar tercih edilip ve uygun renklerde aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

 

 

Krem, bej ve gri rengi koltuklar sıcak renkli tüm duvarlarla uyumlu olacaktır.

 

 

Küçük bir risk alıp oturma odanızın sarı tonlarındaki duvarlarını açık tonlarda bir turuncu berjer ile kırmızı tonlardaki duvarlarını açık kahverengi tonlarda koltuk ile dekore edebilirsiniz. Siyah ve gri renk tonları çerçeve, vazo ve biblo aksesuarları üzerinde geçiş rengi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Küçük mekanlarda krem, bej ve açık gri renkli koltuk takımları sayesinde ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Mor, yeşil ve mavi gibi soğuk renklere sahip duvarları olan oturma odalarında seçtiğiniz soğuk rengin birden fazla tonunun beyaz , gri ve bej renkli koltuklar ile birlikte kullanılması gerekir. Aksi halde acemice yapılmış ve eksik duran bir oturma odası dekorasyonunu ortaya çıkacaktır. Siyah renk tonlarını aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.

 

Koltuk rengi olarak ise eğer koltuk arkasındaki duvar rengi koyu renkteyse açık renklerde tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Arkasındaki duvar açık renkte ise odanın diğer duvarında seçtiğiniz koyu rengin tonlarında bir koltuk takımı tercih edebilirsiniz.

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın