Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Günümüzün büyük bölümünü kendimizi en rahat ve konforlu hissetmek istediğimiz oturma odasında geçiririz. Bunun içinde bulunduğumuz alanın kendimize ait ve yaşanabilir bir iç dizaynı kısaca dekorasyonu olmalıdır.

Yazımızda; oturma odası dekorasyon fikirleri ile nasıl daha rahat ve şık bir oturma odası dizayn edebileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Ferah Ve Aydınlık Bir Ortam Yaratın

Zamanın büyük çoğunluğunu geçireceğiniz alan olan oturma odası gün ışığından en fazla faydalanılacak şekilde açıklığın bulunduğu düzende dekore edilmelidir.

Mobilya ve diğer eşyaların dizilimi gün ışığını evin içerisinde engellememeli aksine gün ışığının oluşturduğu etkinin mobilyalar üzerinde ayrı bir estetik kazanılması sağlanmalıdır.

 

 

 

 

 

Kendi Kişiliğinize Göre Odanızı Dekore Edin

Ruhunuz ve karakteriniz sizinle o odada yaşayacak şekilde dekore edilmeli. Mesela özgürlükçü ve doğayı seven bir yapınız var ise odanızı yeşil veya kahverengi tonlarında, sade ve minimalist bir yapınız var ise beyaz, gri ve krem rengini mobilyalar ve oda dekorasyonunda tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yer Kaplamasını Laminant ve Ahşap Kaymaz Malzeme Seçin

Bunun en büyük nedeni herhangi bir ıslak hacim içinde bulunmaması ve oturma odasının yer zemininin daima sıcak ve rahat yürünebilir konfor alanı oluşturmasıdır.

Ekstra olarak yer zemininizin üzerine oturma odanızın orta bölmesinde konumlanacak şekilde kumaş malzemeden oluşmuş halı serilmesi mekanınızı oldukça estetik ve bütünsel göstermeye yetecektir.

 

 

 

 

Televizyonu Odak Noktanıza Yerleştirin

Oturma odasının en büyük farklılıklarından biri ise multimedya sistemlerinin kısaca televizyon aletlerinin en yoğun ve sık bulunduğu alanlardır. Peki biz bunları hangi kurala göre konumlandırıyoruz. Tabi ki de bir çoğumuz bunu bilmiyoruz.

Asıl önemli olan mobilya ve oda ebatına uygun olacak şekilde her açıdan göz aralığının kör noktasına ve ergonomik bakış açısına göre konumlandırılmasıdır. Böylelikle izlediğiniz film veya dizinin tadını rahatça çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Şöminenin Sıcaklık Ve Mutluluğunu Doğal Taş Kaplama İle Çıkarın

Günümüz modern oturma odalarında şömine neredeyse zorunlu ve konforlu bir alan haline geldi. Peki şöminelerde kullanılması gereken malzeme neden doğal taş malzemedir?

Bunun asıl nedeni sıcaklığı kendi içerisinde kolayca hapsedebilmesi, herhangi bir koku ve duman yaymaması, yangından kolay kolay etkilenmemesi ve estetik görünümden kaynaklıdır. Bundan ötürü oturma odanızda koyu tonlarında ilgi çekici bir şömine oluşturabilirsiniz.

 

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sade Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın