Ofis Mobilyaları Tasarımlarında Ergonomi Ve Konfor Ön Planda Olmalıdır

 

Ofis çalışma alanları oluştururken iyi bir mekan planlamasının yapılması gerekir. Bu plan, doğru boyutlarda ve iç dekorasyonla uyumlu ofis mobilyalarına sahip olmanız anlamına gelir. Bu sayede çalışma ortamında ferahlık ve çalışanlarda aidiyet duygusu yaratılmış olur. İşlevsellikten ve kullanımdan uzak mobilyalar ofislerde kargaşaya neden olacaktır. Çalışma ofislerinde kullanılan mobilyalar verimliliğin artmasında en iyi denge unsurudur.

            Doğru ofis koltukları ve mobilyalarının seçilmesi için çok az da ekonomik bütçeler ayırmaya gerek yoktur. Günümüzde bir çok iç mekan tasarımcısı, işin özelliğine ve personel adedine göre en iyi seçimleri yapmaktadır. Kurumsal kimliğe uygun renklerde ve dokularda mobilya seçmek her zaman daha güvenilir bir konsept oluşturacaktır.

 

Rahat Ofisler İçin İyi Bir Planlama ve Tasarım Yapılmalıdır

            İyi bir ofis tasarımı mekanın sadece daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, iş verimliğinin artmasına ve daha işlevsel ortamlar oluşturulmasına katkı sağlar. Bu yüzden mobilyalarla birlikte akustik özellikler, iç mekan aydınlatması, zemin döşemeleri ve duvarlarla uyumlu renk kombinasyonları sağlanmalıdır. Oturma koltukları ve masalar ofis yerleşiminin en önemli mobilyalarıdır. Her şeyden önce iç mekan boyutlarının dışına taşmayan, gerekli boş alanlar oluşturabilecek büyüklükte mobilyaların seçilmesi önemlidir.

Ergonomik Ofis Koltukları Seçilmelidir

            Çalışanlar bütün mesai saatleri boyunca uzun süreli oturmak zorunda kalabilmektedir. Günlük ofis yaşamı sürekli hareket halinde olabilmektedir. Bu süreç içinde iş ortakları, paydaşlar, misafirler gibi birçok özel ve tüzel kişilik temsilcilerinin ağırlanması da bulunmaktadır. Oturma koltuklarının yüksek performanslı, hareketli mekanizması olan dinamik ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Ergonomik bir tasarımdan oluşan koltuk ve döner sandalye seçimleri rahatlığın ön koşuludur. Bu seçimler personelin ve yöneticilerin yorgunluğunun önlenmesi, kötü duruşun ortadan kaldırılması için en iyi strateji olacaktır.

Rahat ve Konforlu Ofis Mobilyaları Nasıl Olmalıdır?

            Ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken birinci unsur konfor olmalıdır. Mekanın bütünlüğü göz önüne alındığında ofis mobilyaları şirketin kurumsal yapısına ve hedeflerine uygun olmalıdır. Açık ofislerde masaların birbirine yakın olması kaçınılmaz olsa da, çalışanların birbiri ile olan irtibatını en aza indiren tasarımlar seçilmelidir. Kapalı ofislerde kullanılacak mobilyalarda daha modern çizgilerden oluşan deri koltuklar seçilebilir. Aynı zamanda ahşap dolapların iç mekana uyumuna dikkat edilmelidir. Koltuklarda rahat oturma sağlanmalı, oturanların yayılmaması, gerektiğinden rahatça toparlanabilmesine imkan sağlamalıdır. Orta sehpalar mekanı kaplamamalı ve geçişleri engellememelidir. Modern ve teknolojik mobilyalar maliyet değil en iyi yatırım olarak algılanmalıdır.

            Uzun yıllar kullanılan hantal ve büyük mobilyalar, ofislerde kasvetli ve karanlık ortamlar oluşturmaktaydı. Günümüzde daha küçük ve kullanışlı mobilyalar farklı malzemelerle daha dikkat çekmektedir. Akrilik malzemelerden yapılmış masalar ve bölmeler mekana daha ferah ve aydınlık bir hava katacaktır. Modüler ahşap mobilyalar beyaz renkleriyle iç mekanın daha rahat görünümüne katkı sağlamaktadır. Deri veya kumaş koltuk kaplamaları rahat dolguları ile oturanlara rahatlık sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.