Country Tarzı Dekorasyon

Dekorasyon denilince akla genellikle uyum, şıklık, zevk gibi şeyler gelir. Aslında böyle olması hiçte anormal değildir. Çünkü dekore etme kavramı fiziksel ihtiyaçtan çok öte bir şeydir. Pek çok kişi de zaten bunun farkındadır.

Dekorasyon süreci emek ister. Sadece birkaç eşyayı bir araya toplamaktan çok daha öte bir şeydir. Kullanılan objelerin, mobilyaların ve renklerin birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Ancak dekorasyon yapacak kişilerin öncelikle ne tarz dekorasyon stilini istediklerini iyi düşünmeleri gerekir.

 

Dekorasyon yapacak kişilerin kafalarında net bir karar olmalıdır. Ancak pek çok kişi bu konuda zorluk çekmektedir. Bunun sebebi ise dekorasyonda seçilebilecek çok fazla tarz seçeneğinin olmasıdır. Klasik tarzdan modern tarza, etnik tarzdan romantik tarza kadar pek çok alternatif mevcuttur.

 

 

Yazımızda; son zamanlarda özellikle şehrin yorgunluğundan bunalmış fakat iş yada eğitim gibi geçerli sebeplerle şehirden ayrılma imkanı bulamayan kişiler arasında popüler olan country dekorasyon tarzından bahsedeceğiz.

 

 

Country Dekorasyon Nedir?

Country tarzının bir diğer adı ise Fransız tarzıdır. Ancak ülkesinin sınırlarını aşmış ve pek çok coğrafyada rağbet görmüştür. Şehrin ortasında doğallığın modern çizgiler ile harmanlanmış hali olan country tarzı dekorasyon son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir.

Country tarzı denilince akla ilk şehirden uzak, daha çok kıra ve doğala yakın, sıcak ve samimi bir tarz gelir. Bu oldukça doğru bir düşüncedir.

 

 

Country Dekorasyon Fikirleri

Country tarzı dekorasyon daha feminen bir çizgide ilerler. İçerisinde; oymalar, ahşaplar, taş duvarlar gibi pastoral motifler barındırmaktadır.

 

Geniş ve büyük koltuklar, rahat ve yumuşak yastıklar, bitki ve çiçek motifleri ve desenleri, daha doğal ve pastel renkler kullanılmaktadır.

 

Evin her köşesine kurutulmuş yada canlı ev bitkileri yerleştirmek, eve kır havası katacak ve dekorasyonu destekler nitelikte olacaktır.

 

 

Country Salon Dekorasyonu

Conntry tarzında salonlar genellikle çiçek desenli yada yumuşak, renkli kumaşlar kullanılan koltuklar ve perdelerle döşenir.

 

Mobilyalarda beyaz, krem ve pastel renkler hakimdir. Yemek masası ahşap ya da direkt odunsu görünümdedir.

 

 

Country tarzda ev dekore etme konusunda en vazgeçilmez nokta ise salona sıcaklık katacak şöminelerdir. Bu şömineler genellikle örme taşlarla döşenmiştir.

 

Duvarlarda ise pastoral esintiler veren duvar kağıtları kullanılmaktadır. Yer yer niş yada gömme dolaplar mevcuttur.

 

 

Eskitme tekniği kullanılmış objeler ortama vintage havası katmaktadır. Zarif şamdanlar, yer yer kullanılacak çiçekler, antika tarzda eşyalar, işlemeli berjerler, ahşap dolaplar, örme hasır sepetler oluşturulmak istenen country dekorasyon tarzını destekler niteliktedir.

 

 

 

 

Fransız Country Tarzı Salon Dekorasyonu Örnekleri

Fransa’da bulunan evlerden country tarzı salon dekorasyonu örneklerini yazımız devamında inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

İngiliz Country Tarzı Salon Dekorasyonu Örnekleri

İngiltere’de bulunan evlerden İngiliz country tarzı salon dekorasyonu örneklerini yazımız devamında inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Country Mutfak Dekorasyonu

Country tarzı mutfak dekorasyonunda ise; beyaz, gri, füme, yeşil renkler kullanılabilir.

 

 

 

 

Açık mutfak rafları, perdeli mutfak dolapları ve mutfak adaları oldukça tercih edilmektedir.

 

 

 

 

Mutfak, country tarzı sevenler için vakit geçirilmesi zevk veren bir yer haline dönüşebilir.

 

 

Country Yatak Odası Dekorasyonu

Country yatak odası dekorasyonunda krem, beyaz ve pastel gibi renkler seçilebilir.

 

 

 

 

Perdelerde ve yatak örtülerinde çiçek veya ekose desenler tercih edilebilir.

 

Kıyafet dolabı eskitilmiş veya hasır örme deseni gibi tarzlarda olabilir.

 

 

Dresuar ise yine ahşap veya eskitilmiş vintage tarzında dizayn edilebilir.

 

 

Günümüzde sürekli stres, gürültü ve baskı altında olmak pek çok kişiyi ruhsal anlamda olumsuz olarak etkilemektedir. Country tarz dekorasyon sizi bir nebzede olsa bu karmaşadan çıkarıp, huzur verebilir.

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

En Güzel Ev Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri

 

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“Country Tarzı Dekorasyon” üzerine 2 yorum

Yorum yapın