Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

Evlerdeki dar alanlar kullanım açısından pek istenmeyen bir durumdur. Çünkü, az alana çok eşya zorla sığdırılmaya çalışılır.

Özellikle mutfaklar, yemek yaparken vakit geçirilen yerlerdir ve burada çokça eşya mevcuttur. Bunların doğru yerleştirilmemesi, alan darlığına neden olacaktır.

Bu sebeple yazımızda; ”Küçük mutfak nasıl kullanışlı hale getirilir?” sorusu için bazı önerilerden bahsedeceğiz.

 

Çekmece – Dolap İçlerini Ek Raflar ve Bölmeler ile Genişletin!

Çekmece ve dolap içlerinize koyacağınız ek raflar, bölmeler ile çoğu eşya için yer bulmuş ve alandan tasarruf ederek, düzenli bir görünüm sağlamış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık Raflardan Yararlanın!

Mutfak duvarlarınızda açık raflardan yararlanabilirsiniz. Raflara yerleştireceğiniz eşyalar ile ekstra yer kazanarak küçük mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu raflar, mutfağınızı süsleme amaçlı da hoş bir görünüm sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Tavana Kadar Uzanan Mutfak Dolapları Yaptırın!

Duvarlar gibi tavanda değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında. Uzun boy mutfak dolapları, nadiren kullandığınız birçok eşyanızı depolayabileceğiniz büyük bir hacme sahip olacaktır.

 

 

 

 

 

Tavalar İçin İyi Bir Fikir!

Mutfaktaki pişirme araçları, en çok yer kaplayan eşyalardan birisidir. Fazla yer kaplamadan yerleştirmek için yapılabilecek en iyi fikir ise onları asabileceğiniz askılardan yararlanmaktır.

 

 

 

 

 

Dolaplar ile Birleşik Kurulan Ankastre Fırın Seti Tercih Edin!

Klasik yapıdaki yer kaplayan bir fırın yerine, mutfak dolaplarına birleşik yapılı olan modern ankastre setleri tercih etmeniz fazlasıyla yerden tasarruf sağlamanızı sağlayacaktır.

Türkiye’de son zamanlarda kullanımı sıklıkla artan bu setler, aynı zamanda mutfağınıza şık bir görüntü katacaktır.

 

 

 

 

Çok Özellikli Masalar Tercih Edin!

Kaba, hiçbir işlevi olmayan masalar yer kaplamaktan başka bir işe yaramazlar. Ancak, hem üzerinde yemek yiyebileceğiniz hem de depolama alanı olarak kullanabileceğiniz narin yapılı masalar, bu problemi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Yer Kaplayan Büyük Eviyeler Tercihiniz Olmasın!

Mutfak tezgahında yer kaplayan şeylerden bir diğeri büyük, geniş eviyelerdir. Bunlar yerine küçük ve derin yapılı olan eviyeleri seçerseniz, küçük mutfağınız daha kullanışlı olacaktır.

 

 

Küçük Kiler Dolabı Oluşturun!

Küçük mutfağınızda çok sayıda dolabınız mevcut ise bu durumu erzak depolayarak değerlendirebilirsiniz. Böylece küçük mutfağınızı düzenli ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Her Boşluğu Değerlendirin!

Mutfağınızda bulduğunuz her boş alanı değerlendirin. Bunu gelişigüzel bir şekilde değil, düzenli olarak yerleştirme yaparak uyum sağlayın.

Kullanmadığınız eşyalarınız varsa dekoratif sepetlere yerleştirip diğer eşyalarınıza yer açın. Bu sepetleri müsait dolap üstlerine yerleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Tüm bu fikirleri uygulayarak kullanışlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

📺 Küçük mutfak nasıl kullanışlı hale getirilir? sorunuza yanıt olacak Youtube ”Koçtaş” kanalına ait dolap içi düzenleyiciler ile küçük mutfak düzenleme konusuna güzel bir video.

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5 Küçük İşinize Yarayacak Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Mutfak Dekorasyonu İçin 11 Renkli Fikir

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın