5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyonu

5-6-7 metrekare mutfak dekorasyonu, küçük mekan olması sebebiyle bu konudaki öneriler neredeyse hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir. Tabii ki doğru bir dekorasyon çalışması yapılırsa.

Mutfakta aradığınızı rahatça bulmak ve düzenli bir görüntü için 5-6-7 metrekare mutfaklarda önemli olan daha fazla depolama alanı oluşturabilmektir. Peki bunu sağlamak nasıl mümkündür? Özellikle ufacık bir mutfakta adım atacak yer yokken bir de depolama alanı nasıl oluşturacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

 

 

 

 

5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Ortalama 5-6-7 metrekarelik bir mutfağa yemek yaparken ihtiyaç duyacağınız bütün araç gereçleri sığdırmak gerekir. Bunu sağlamak için de oldukça özenli ve sağlam bir proje ile işe başlanmalıdır. En başta mutfak tipine karar vermelisiniz.

 

L Tipi Mutfak Modeli

L tipi mutfak dar alana sahip alanlarda en kullanışlı modeller arasında yer alır. Cam kenarı dahil bütün alan kullanıma açık hale gelir. L şeklinde ayarlanan tezgah ve mutfak dolapları karşısında duvar ile geçiş alanı rahat kullanım için boş bırakılır. Mutfak tezgahı uzun kısmında pişirme alanı L ucunda gerekirse yemek masası şeklinde bir kullanım alanı oluşturulur. Bu da mutfakta ekstra bir alana ihtiyaç duymanızı engeller. Bu sayede ufak da olsa mutfağınız her ihtiyacınızı görmüş olur.

 

 

U Tipi Mutfak Modeli

U tipi mutfak modeli belki de en kullanışlı mutfak tasarım modelidir. Sadece küçük mutfaklarda değil büyük mutfaklarda da aynı şekilde kullanım kolaylığı sağlar.

Mutfağın 3 tarafı mutfak dolabı ve tezgahla kaplı olur. Arada küçük bir geçiş alanı yer alır. Bu dolapların fazla oluşu mutfağın tek başına depolama ihtiyacı karşılamasını sağlar ve genellikle tercih edilen mutfak modelidir.

 

 

Tek Sıralı Mutfak Modeli

Tek sıralı mutfak modeli oldukça dar ve uzun olan mutfaklar için en ideal modeldir. Bu tasarım ile mutfağın tek tarafına sıralı şekilde mutfak dolapları ve tezgah yerleştirilir. Pişirme alanı da bu alan içerisindedir. Ekstra bir alanda tezgah bulunmaz.

 

 

 

5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyonu İçin Püf Noktalar

5-6-7 metrekare mutfak dekorasyonu için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer bu hususlara dikkat edilirse mutfağınız olduğundan çok daha geniş ve ferah görünebilir.

Öncelikle mutfağınız için seçtiğiniz aydınlatma çok önemlidir. Alanı ışıltılı ve zengin gösterecek olan seçilen aydınlatmadır.

 

Mutfak duvarları için boya rengi yine önemli etkenlerden birisidir. Silinebilen ve açık tonlarda duvar rengi her zaman mutfağınızı daha ferah gösterecektir. Tabi özellikle U tipi mutfak tasarımında ve diğer tasarımlarda da mutfak dolaplarının rengi de burada devreye girer.

 

Mutfak dolaplarınızı beyaz yada gri ağırlıklı seçmeniz mutfağınızın oldukça ferah ve geniş durmasını sağlayacaktır.

 

 

Kullanışlı mutfak dolap sistemleri tercih etmek mutfak araç ve gereçleri için yer sağlayacaktır.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5 Başlıkta Minimalist Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu İçin 11 Renkli Fikir

Dar ve Küçük Mutfak Modelleri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın