Dar ve Küçük Mutfak Modelleri

Artık ülkemizde yeni yapılan evler minimal boyutlarda tasarlanmaktadır. Bunun nedenlerinin en başında ev fiyatlarının ve masraflarının artması ardından ise ailelerin artık daha az bireyden oluşması gelmektedir.

Bu sebeple ev yaptırmak isteyen yada evini yenilemek isteyen pek çok kişi dar ve küçük mutfak modelleri araştırıyor.

Yazımızda alanı küçük olan mutfaklarınız için değişik dekorasyon ve tasarım fikirlerini bulabilirsiniz.

 

Açık Renkler Kullanabilirsiniz

Dar ve küçük mutfak modellerini dekore ederken mobilyaları, beyaz eşyaları veya duvarları açık renk yapabilirsiniz. Bu sayede mutfağınız olduğundan daha ferah ve geniş görünecektir.

 

 

 

 

 

Amerikan Tarzı Mutfak

Bu tarz mutfakların diğer salon yada oturma odasıyla arasında bağlantı vardır. Resimde görüldüğü gibi mutfakla diğer oda iç içedir. Bu sayede mutfakla salonunuzu birleştirirseniz size ekstra bir alan sağlanabilir ve şık modern bir görünüm kazanabilirsiniz.

 

 

Photo by Studio Miel – More kitchen ideas

 

 

Modern Renkler Kullanabilirsiniz

İlk başlıkta açık renklerin mutfağınızı daha ferah ve büyük gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu madde ile modern renkleri ön plana çıkarttık.

Yeni yapılan evlerdeki dar mutfakları daha güzel bir görünüme kavuşturmak için az eşya, küçük tezgah ve daha az dolap kullanabilirsiniz. Dolap sayısı az olan mutfakta dolapların rengini gri ve füme gibi modern renklerle boyarsanız hoş bir görünüm kazanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Aydınlatmalar

Evinizin herhangi bir odasında ışık mutlaka önemlidir fakat mutfakta bu önem ikiye katlanır. Eğer alanı küçük olan bir mutfağa sahipseniz ışık planlamasını iyi yapmanız gerekir.

Boğucu bir görüntü istemiyorsanız avize seçimini ve ışık rengini iyi ayarlamanız gerekir. Resimlerde görünen ışıklar oldukça çekici durmaktadır, bu resimlerden fikir alabilirsiniz.

 

 

 

 

Çiçek Kullanımı

Mutfağınızı yapısına göre çiçeklendirebilirsiniz. Bu hoş bir görüntü ve ferah bir ortam sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

Aksesuar Kullanımı

Çiçek kullanımının etkisinden önceki maddede bahsetmiştik. Burada ise aksesuar kullanımını tavsiye ediyoruz. Eğer güzel bir tablo, saat, duvar tabakları gibi aksesuarlar yerinde kullanılırsa mutfağınıza hoş bir görüntü katabilir.

 

 

 

 

 

Kullanışlı Mobilyalar

Eğer mutfağınız dar ve küçük bir alandan oluşuyorsa kullanışlı eşyalar seçmeye özen gösterin. Örneğin çok fazla dolap yaptırmak yerine daha az yer kaplayan fakat rafların boyutu iyi ayarlanmış dolaplar kullanın.

Aynı şekilde yemek masanızı da mutfağa koyuyorsanız minimal seçebilirsiniz. Açılıp kapanan yada duvara sabit raf tipi masalar bu tür evlere uygun masalardır.

Tek yada iki yaşıyorsanız mini buzdolabı kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer dar ve küçük mutfak modelleri için aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Mutfak Nasıl Dekore Edilir? Mutfak Dolap Renkleri ve Modelleri

5 Küçük İşinize Yarayacak Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın