Ada Mutfak Modelleri

Evlerin en sık kullanılan bölümlerinden biri mutfaktır. Mutfak modellerinden olan ada mutfak modelleri genelde büyük evlerde tercih edilse de daha küçük evlerde kullanılması da mümkündür.

Ada tipi mutfaklar açık tasarım formundadır ve yemek masaları da bu alanda bulunmaktadır. Bu sayede yemek hazırlanırken, yerken ve sonrası sofradan izole olmadan ailecek birlikte zaman geçirilebilmektedir.

Mutfak adaları hem ek dolap ünitesi hem de ek tezgah alanı oluşturduğundan son dönemlerde sıkça tercih edilmektedir. Ada mutfak modelleri kendi içerisinde farklılıklarına göre ayrılmaktadır.

 

 

 

İtalyan Ada Mutfak Modelleri

Bağımsız bir mutfak içerisinde ada kullanımı dizaynına sahip mutfaklardır. Kendi içerisinde faklı modelleri bulunmaktadır. Bunlar;

 

Bulaşık Alanlı Ada Mutfaklar

Genelde su tesisatı sorunu nedeniyle yeni bir mutfak tasarlanırken yani sıfırdan yapılan mutfaklarda, tercih edilen bulaşık alanlı bu ada mutfak modeli oldukça kullanışlıdır.

Bu modellerde pişirme alanı ana tezgahta iken ada tezgahı üzerinde musluk, lavabo ve yemek yenecek alanı mevcuttur. Tezgahın yanlarında tabak, bardak gibi eşyalar için çekmece ve raflar, alt tarafında ise bulaşık makinesi için özel yer ve dolaplar mevcuttur.

 

 

 

 

 

Yemek Yeme ve Depolama Alanlı Ada Mutfaklar

Yemek odası olmayan mutfaklarda yemek yeme ve depolama alanlı ada mutfak modelleri akıllıca bir seçim olacaktır. Ada tezgahının alt bölümünde, sığmayan mutfak eşyalarının depolandığı dolaplar üzerinde ise yemek alanı mevcuttur. Tezgahın üst kısmı yemek hazırlama alanı olarak da kullanılabileceğinden oldukça pratiktir.

 

 

 

 

 

Yemek Pişirme Alanlı Ada Mutfaklar

Yemek pişirme amacıyla tasarlanmış ada mutfak tezgahları diğer modellere göre daha geniş yer kaplamaktadır. Tezgah üzerinde ankastre ocak ve davlumbaz bulunmaktadır. Bazı modellerde tencere ve tava askılıkları da mevcuttur. Tezgahın alt bölümünde ise tabaklar, çatal, bıçaklar için çekmece ve dolaplar mevcuttur.

Pratik ve kullanışlı olduğundan hem yemek pişirme hem de servis alanı olarak kullanımı yaygındır. Elektrik tesisatı nedeniyle bulaşık alanlı ada mutfaklar gibi yemek pişirme alanlı mutfaklarında sonradan eklenmesi hem maliyetli hem de yorucu olacaktır.

 

 

 

 

 

Sade ve Küçük Tezgahlı Ada Mutfaklar

Sadece ek tezgah alanı ve yemek hazırlama ihtiyacı için veya şık ve zengin bir görüntü sağlamak amacıyla kullanılan ada mutfak modelidir. Tezgah üstünde herhangi bir aparat bulunmamakta olup altında ise depolama amaçlı dolaplara yer verilmektedir.

 

 

Amerikan Mutfak Ada Modelleri

Salon ile mutfağın bir duvar ile ayrılmadığı evlere Amerikan mutfaklı ev denilmektedir. Amerikan mutfaklı evlerin mutfak dekorasyonunda ada modellerinin sıkça tercih edildiğini görmekteyiz. Bu ada modelleri alan büyüklüğüne göre ikiye ayrılmaktadır.

 

Tam Ada Mutfaklar

Salon ile mutfak bir olan evlerde yeterli alan olduğunda tam ada mutfak modelleri ile daha şık bir dekorasyon yapılabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarım Ada Mutfaklar

Genelde küçük evlerde tercih edilse de büyük evlerde kullanımı da yaygındır. Hem alandan tasarruf sağladığı hem kullanışlı olduğu için ülkemizde en çok kullanılan ada mutfak modelidir.

Tezgah üzerinde bazen bulaşık alanı bazen de yemek pişirme alanı mevcuttur. Küçük evlerde tezgah altı boş yani sadece ayaklı olarak bırakılırken büyük evlerde depolama amaçlı çekmece ve dolaplı modeller tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Modern Ada Mutfak Modelleri

Modern ada mutfak modellerinde tezgahlar diğer modellere göre daha incedir ve yüksek sandalyeler kullanılmaktadır. Bu modellerde tezgâh sohbet edilen, hızlı atıştırmalık yendiği, içeceklerin hazırlanıp içildiği bir alandır.

 

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Mutfak Nasıl Dekore Edilir? Mutfak Dolap Renkleri ve Modelleri

Dar ve Küçük Mutfak Modelleri

Yorum yapın