Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyon çalışmalarında modern bir görünüm ve daha konforlu bir yaşam için atılacak adımlarda bir sorunda ”Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?” dır. ”Oturma odası nasıl dekore edilir?” diye düşünecek olursak kafamız ciddi anlamda karışır. Çünkü öylesine detayları vardır ki bütün halinde bu odaya şekil vermek gerçek anlamda profesyonellik gerektirir yada ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekir.

 

O halde oturma odasını yenilemek isteyenlerin takip etmeleri gereken adımları sırası ile biraz açalım:

 

 

Oturma odası dekore edilecekse aslında işi sıkı tutmak gereklidir. En başta planlı programlı hareket etmek gerekir. Bu nedenle öncelikli olarak dekorasyon planlaması yapmalı ve ne istediğimize karar vermeliyiz. En başta ne istediğimize belirlemezsek, dekorasyonun geri dönülemeyecek noktalarında ”Bunu da eklesem nasıl olurdu?” deriz. Sonunda hoş olmayan bir sonuçla karşılaşabiliriz. Başarılı bir oturma odası dekorasyonu için uyum oldukça önemlidir. Bu nedenle dekorasyon planı oluşturup onunla beraber hareket etmek gereklidir. Peki, ”Oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?”. İşte hazırlamanız gereken planın adımları!

 

 

Oturma Odası İçin Tarz Belirleyin

Oturma odanızı yenilemek istiyorsanız öncelikle nasıl bir oda hayal ettiğinize ya da nasıl bir oda istediğinize karar vermelisiniz. İskandinav, eklektik, modern, sahil, çağdaş, minimal veya bohem… Bu tarzların  birbirinden farklı çıkış noktaları vardır. Her birinden bir parça alıp ortaya karışık bir görüntü çıkarmak yerine kişiliğinize en uygun olanı seçip o şekilde hareket etmeniz en uygunu olacaktır.

Ev dekorasyon tarzları ile ilgili ” 5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? ” yazımıza bakmanızı öneririz.

 

 

 

 

 

Oturma Odanızda Odak Belirleyin

Oturma odanızın güneş alan noktasına göre bir odak noktası belirleyin. Odaya gelen kişi odada nereye ilk yönelmeli bunu öncelikle planlayın. Bunu yaptıktan sonra odak noktasına oturma grubunu yerleştirin ve kalan eşyaları da bu sıraya göre odaya dağıtın.

 

 

Renk Belirleyin

Oturma odası için en önemli dokunuşlardan birisi renk seçimi olacaktır. Duvar renkleri salonunuzda bağlılık simgesi olacaktır. Zamanla sizi daraltacak, stresinize stres katacak renkler yerine mutlaka hayatınıza canlılık katacak renkler seçmelisiniz. Daha çok açık ve ferah tonlarda odanıza ışıltı verecek renkler seçmeniz, gün boyunda oturma odanızda enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Doğru Oturma Grubu Seçin

Oturma odasının en önemli unsuru oturma grubudur. Kesinlikle aradığınız konforu bulduğunuz ve burada otururken yorgunluğu bir kenara bırakacağınız bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz tarza uygun oturma grupları odanızı oldukça şık bir görünüme dahil edecektir.

 

 

 

Perde ve Halımı Seçiminizi Tamamlayın

Artık oturma odası son şeklini almaya başladı. Perdeler ve halılar bütünleyici unsurlardır. Ancak özellikle perdeler için büyük dikkat gereklidir. Çünkü oturma odasında en çok göze çarpan ögelerden birisi de perdelerdir. Göz alıcı, modern ve ışıl ışıl duran perde seçimleri odanıza çok ayrı bir hava katacaktır.

 

 

 

 

Kitaplık ve TV Ünitesi Alanını Tasarlayın

Oturma odasında dinlenirken aynı zamanda kitap okumak yada TV izlemek isteyeceksinizdir. O halde TV ünitesi de vazgeçilmez bir parça olacaktır. burada seçiminizi tamamen  dekorasyon stiline göre ayarlamanız gerekir.

 

 

 

Aydınlatmaları Unutmayın!

”Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?” derken son dokunuşlara geldik. Aydınlatmalar oda için en önemli parçalardandır. Özellikle dekoratif abajur, lambader ve avizeler kullanmanız, odanıza uygun ışık rengi seçmeniz oldukça önemlidir.

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Oturma Odasında Hangi Renkler Kullanılabilir? Renkli Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın