Modern Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

Mevsim ve moda değişse bile modern oturma odası dekorasyonu oldukça uzun süre göz alıcılığını ve modernliğini koruyacaktır. Sadeliği temel alan bu tarzda renk kullanımına oldukça dikkat etmek ve mümkün olduğunca az renk kullanmak yerinde olacaktır. Modern ev dekorasyonu gereksiz süsler ve aksesuarlardan arındığı için diğer tarzlara kıyasla rahatça değişiklik yapılabilmektedir. Ayrıca sade ve minimalist ekoller doğrultusunda dekore edildiği için uzun seneler geçse bile halılar, duvar kâğıtları, kullanılan sanat eserleri ve perdelerde değişiklik yaparak modern çizgiyi yenilemek oldukça kolay olacaktır.

 

 

 

Modern Oturma Odası Mobilyaları

Modern oturma odası dekorasyonunda en önemli unsur doğru mobilyaları bulmak. Modern tarzdaki mobilya çeşitlerinde daha çok ahşap, deri, parlak yüzeyli metal ve keten gibi malzemeler kullanılmaktadır. Renk olarak kahverengi tonları, ahşap malzemelerin yüzey özelliklerinin doğallığını ortaya çıkartacak şekilde cilalı olarak kullanılmaktadır.

 

 

Metal mobilya ürünlerinde geometrik şekiller ve çizgiler kullanılmaktadır. Sehpalarda ise mermer ve cam malzemeler tercih edilmektedir.

 

 

 

Modern dekorasyon mobilyalarında zarif, yüksek ve ince ayaklar revaçtadır. Yuvarlak hatlara sahip ürünlerin yanı sıra keskin hatlara sahip mobilyalar da sıkça kullanılmaktadır.

 

 

 

Koltuk takımı seçerken parça parça almak modern görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Birbirleriyle uyumlu olan farkı koltuk takımı parçaları birleştirebilir ve kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. Popülerliği her gecen gün artan dinlenme modülü içeren L koltuklar da tercih etmek için harika bir seçenektir.

 

 

 

Modern Oturma Odası Zemin Seçimi

Modern tarzda düz, sade ve tek renkli zeminler kullanılmalıdır. Zemin kaplama malzemelerinde fazla bakım istemediğinden ve bakımı kolay ve pratik olduğundan laminant parke akıllıca bir tercih olacaktır. Zemin rengine karar verirken kontrast oluşturmalı ve dekorasyon ile birlikte iyi bir denge sağlanmalıdır. Örneğin, açık renk mobilya tercih ettiyseniz zeminde koyu renkli kaplamalar tercih edilmeli veya sıcak renkli mobilyalar tercih ettiyseniz soğuk renkli zemin kaplaması tercih edilmelidir. Bu şekilde denge kurmak gerektiğini unutmamalısınız.

 

 

 

 

 

Modern Oturma Odası Duvar Renkleri

”Modern oturma odası dekorasyonunda duvar rengi nasıl olmalı?” sorusunun cevabı ise oldukça basit. Odaya nereden ışık geldiği ve hangi saatlerde ışık aldığını tespit etmek yeterli olacaktır. Ardından seçtiğiniz rengin ışıkla birleştiğinde oturma odanızdaki mobilyalarda olan uygunluğuna bakıp değerlendirmeniz gerekecektir. Mobilyalarda iddialı ve fosforlu renkleri tercih etmediyseniz pastel ve sıcak tonlar doğru seçim olacaktır. Fosforlu ve iddialı mobilya tercihinde duvar rengi ya beyaz ya da krem tonlarında olmalıdır.

 

 

 

Seçtiğiniz mobilya ve duvar rengine uygun olan duvar kâğıdı modeliyle odanın bir veya birkaç duvarını kaplayıp odada farklı ve daha modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 

 

 

Modern Oturma Odası Halı ve Perde Seçimi

Perde ve halılarda ise desensiz sade yada sadece geometrik desene sahip modeller tercih edilmelidir. Perdelerin ve halıların açık renkli tercih edilmesi modern oturma odalarının yardımcı ögelerdir. Odaya renk katmak için perde ve halılardan ziyade mobilyalarda tercih etmek daha akıllıca olacaktır.

 

 

 

Modern Oturma Odası Aydınlatması

Aydınlatma olarak sarkıt lambalar, gömülü spotlar, abajurlar ve ayaklı lambalar tercih edilmelidir. Arco lambader ise modern stilin göz bebeği modellerdir.

 

 

 

 

 

Modern Oturma Odası Aksesuarları

Son yıllarda modern oturma odası dekorasyonunda eklektik tarz dekorasyon ağır basmaktadır. Eklektik tarz yaratıcılık ve çeşitlilik üzerine kurulmuş olup belirli bir stile bağlı kalmadan oluşturulan bir dekorasyon çeşididir. Sizler de kendi tarzınızı modern eklektik stil yardımıyla oturma odanızın dekorasyonunu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evimi Nasıl Modern Yapabilirim? Modern Ev Dekorasyonu Önerileri

En Güzel Ev Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“Modern Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın