Oturma Odamı Nasıl Güzelleştirebilirim? Oturma Odası Dekorasyon Önerileri

Evlerin en sık kullanılan bölümlerinden biri de oturma odalarıdır. Hem ailece zaman geçirmek, sohbet etmek için hemde rahatlamak ve dinlenmem için kullanılırlar. Hatta arkada izlenmese bile mutlaka açık bir televizyon bulunur. Bazen yakın arkadaşları ağırlamak için kullanılmaktadırlar. Oturma odalarının amacı rahatlamak olduğu için sade, tertipli ve az eşyalı, gözü yormayan bir dekorasyon şekli olması gerekir.

Ziyaretçilerimizin sorduğu ”Oturma odamı nasıl güzelleştirebilirim?” sorusu üzerine yazımızda bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Oturma odanızı güzelleştirirken izlenmesi gereken adımları şu şekilde listeleyebiliriz.

 

 

 

 

Aydınlık Olması Sağlanmalı

Bir odayı güzel gösteren en önemli unsurlardan biri aydınlık olmasıdır. Oturma odaları için mümkün olduğunca bol pencereli olan odayı tercih etmeli ve odaya doğal ışığın girmesini sağlamalısınız. Perde tercihinizi açık renkten yana kullanarak oturma odasını ferahlatmak mümkün. Güneş ışığı alan her oda özellikle gündüzleri çok güzel ve dinlendirici olacaktır. Gündüzleri az desenli tül perde kullanarak ortamı yumuşatabilirsiniz. Geceleri ise tam tersi şekilde kalın perdeyi örterek ve ışığı biraz kısarak loş hale getirip şık bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Düzenli ve Simetrik Olmalı

Düzensiz alan her zaman kötü görünecektir. Özellikle çocuklu evlerde bu düzeni korumak zor, ancak içi görünmeyen ve odanızın dekorasyonuna uygun bir sepet veya kutu kullanarak pratik bir düzen sağlayabilirsiniz. Yastıkların düzeninden halıların yerleştirilmesine kadar olan tüm dekorasyon aksesuarları ne kadar düzenli ve hizalı olursa oturma odanız o kadar güzel görünecektir. Ayrıca, “az eşya, öz eşya demektir” unutmayın. Ne kadar az eşya olursa oda o kadar az dağılacaktır.

 

 

 

 

 

Hoş Kokulu ve Temiz Olmalı

Kirli ve tozlu eşyalar hem evi dağınık ve pis gösterecek hemde kötü koku yayacaktır. Halılarda ve yerde bulunan kılları, tozları, pislikleri süpürmek ve ardından pudra veya çiçek kokulu bez ile silmek odayı harika kokutacaktır. Ayrıca sehpa üzerindeki tozlar da yansıyan güneş ışığıyla birlikte ortaya çıkacağından düzenli olarak eşyaların tozunu hoş kokulu bir bez ile almak iyi bir fikir. Temiz ve hoş kokan bir oda buruna hitap ettiği için göze de görünen en güzel oda olacaktır.

 

 

 

Canlı ve Pastel Renkler Kullanmak

Canlı ve pastel renkleri doğru şekilde kullanarak oturma odasına heyecan katmak, canlandırmak mümkün. Parlak iddialı renkleri tüm duvarlarınızda, ikili veya üçlü koltuklarda tercih etmek yerine odanın başka alanlarında aksesuarlar ile kullanabilirsiniz. Kırlentler, duvar aplikleri, tek duvarda, halılar, perde, puf veya vazo benzeri aksesuarlarda göz alıcı canlı renkler kullanmak genel sıkıcı olan oturma odalarını güzelleştirmek için ideal bir seçim.

 

 

 

 

 

Farklı ve Orijinal Mobilya Kullanımı

Son zamanlarda yaşam alanlarında ve yaşam biçiminde doğallığa dönüş görülmekte. Buna paralel olarak ev mobilyalarında doğal mobilyaların ve aksesuarların kullanımı oldukça arttı. Kesilen ağaç bozulmadan, törpülenmeden sadece vernik atılarak oluşturan masalar, lambaderler, bardak altlıkları ve kesme tahtaları veya doğal taşlarla döşenmiş duvarlar örnek olarak verilebilir. Üstelik el becerisi olanlar için doğal ve orijinal mobilyalar el işçiliği olmayacağı için uygun fiyatlı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Dekorasyon Trendlerini Uygulayabilirsiniz

Kıyafet konusunda olduğu gibi dekorasyonda da moda sürekli değişmekte. Güncel dekorasyoda trendd olan aksesuarları, eşyaları oturma odanızda kullanarak güzelleştirme sağlayabilirsiniz. Son moda dekorasyon trenlerini ”Son Dönemde İlgi Çeken Yeni Ev Dekorasyon Fikirleri” yazımızda inceleyebilirsiniz.

Salonda Makrome Duvar Süsü Kullanımı – Photo by Böho diseño – Search living room design ideas

 

WALLHANG – Coffee Duvar Örtüsü – Kaynak: www.trendyol.com/wallhang/coffee-duvar-ortusu-i-minimal-wall-tapestry-i-150-cm-x-130-cm-p-40574936

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

2021 Oturma Odası Modelleri

Oturma Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın