Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük oturma odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar; dekorasyon alışverişi tercihlerinde, küçük odalara uygun eşyalar ve küçük odaları büyük gösterecek duvar rengi, fon perde, halı ve aksesuarlar kullanımı olarak belirtilebilir. Küçük oturma odası olarak tabir edilen mekan boyutu 25 metrekare altıdır. Daha net bir ifade ile dikdörtgen 6 kişilik standart bir yemek masası koyamadığınız odalardır. Bu mekan boyutlarında bir oturma odasına sahipseniz; ”Küçük oturma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öyleyse, dikkat edilmesi gerekenler, öneri ve örneklerimiz:

Mekanı Ferah Gösterecek Renkler Tercih Etmelisiniz

Küçük oturma odasında, ferah bir görünüm elde edebilmek için beyaz ve gri renklerde duvar boyası ve gri, krem, vizon, mint yeşili, açık mavi, pudra pembe koltuk takımı tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

Siyah ve kahverengi gibi koyu renklerden uzak durmalısınız. Bu renkleri kullanmak isterseniz kırlentler, aksesuarlar, avize veya lambader üzerinde olabilir.

 

Küçük oturma odası dekorasyonu için olumsuz renk tercihi örnekleri;

 

 

 

 

Büyük Mobilyalardan Uzak Durmalısınız

Büyük mobilyalar yerine küçük ve kullanışlı köşe takımları, sehpa, televizyon ünitesi tercih edilebilir. Alandan tasarruf etmek için akıllı mobilyalarda(hem yatak hem oturma grubu, hem sehpa hem masa olabilen) büyük çözümler sunacaktır.

 

 

 

 

Yer tasarrufu konusunda Ikea ürünleri örnek alınabilir.

Küçük boyutlarda ev tercihi fazla olan İsveç ülkesine ait marka Ikea, ürettiği mobilyalar ve aksesuarlarda genellikle alan tasarrufunu ön planda tutmaktadır. Ikea mağazalarını ziyaret ederseniz teşhir için dekorasyonu yapılan oturma odası, mutfak, yatak odası bölümlerinin küçük metrekarelere sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

 

Küçük oturma odası dekorasyonu için yemek masası kullanımında, yuvarlak masa modellerinin tercih edilmesi daha doğru olur.

 

 

 

Canlı Renklerde Aksesuarlar ve Kırlentler İyi Bir Tercih Olabilir

Küçük oturma odasında, koltuk takımı gri, krem ve vizon renk tercih edildiyse canlı renklerde(turuncu, kırmızı, sarı), pastel renklerde(pudra pembe, mint yeşili, turkuaz, kiremit), dinlendirici renklerde(yeşil, lila, açık mavi) aksesuarlar ve kırlentler çok iyi bir tercih olabilir.

 

 

Pudra pembe, mint yeşili, açık mavi, lila koltuk takımı tercih edilirse beyaz, gri renklerde aksesuarlar ve kırlentler kullanmak renk yoğunluğunu azaltacak ve göze daha hoş gelen bir mekan dekorasyonu ortaya çıkaracaktır.

 

Küçük oturma odası dekorasyonu için olumsuz aksesuar kullanımı; duvarda küçük bir saat ve basit bir raf yerine gri, beyaz, mor ve lila renk bir tablo daha doğru olacaktır.

 

 

Karışık Desenleri Tercih Etmeyin

Küçük oturma odasında karışık desenli duvar kağıtları, fon perde, halı veya kırlent kullanmak göz yorucu, dikkat dağıtacak ve mekanı karışık gösterecektir.

Gri, beyaz yada toprak renk tonlarında duvar kağıtları, düz fon perdeler, düz, parçalı yada geometrik desenli halılar ve kırlentler kullanabilirsiniz.

👉 Oturma odası duvar kağıdı seçiminizde; dekorekrani.com/7-baslikta-salon-duvar-kagidi-nasil-olmali yazımız size yardımcı olacaktır.

 

 

Küçük oturma odası dekorasyonu için olumsuz örnekler;

 

 

 

Farklı Aydınlatmalar İle Aydınlık Bir Oturma Odası

Aydınlatma küçük oturma odası dekorasyonunda çok önemli bir yere sahiptir.

Zaten küçük olan bir mekanda loş aydınlatma basık bir görünüm oluşturacaktır. Bunun için fazla büyük olmayan avize ve yanında lambader, abajur, led yada spot aydınlatmalardan biri mutlaka tercih edilmelidir.

Böylece ana aydınlatmayı destekleyip aydınlık bir oturma odası dekorasyonu yapacak ve dekoratif açıdan şık bir görünüm elde edeceksiniz.

 

 

Klişe Bir Öneri ”Ayna”

Artık klişe hale gelen küçük mekanları ayna ile büyük göstermek, doğru ayna modeli tercih edildiği durumlarda işe yarayacaktır.

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, küçük oturma odası dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

📺 ”Küçük oturma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?” sorusunu 6 başlıkta özetlediğimiz videomuzu da  izleyebilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Ev Turu 4: İskandinav Tarzda Asma Katlı 1+1 Göteborg Evi

Ev Turu 5: Modern Dekorasyona Sahip 70 M2 1+1 Barselona Evi

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın