Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu alanında akla ilk olarak ” Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? ” sorusu gelmektedir. Evini dekore etmek isteyenler; hangi tarz yatak odası takımı, ne renk duvar boyası, perde- halı- yatak örtüsü renk uyumu, aydınlatma seçimi ve aksesuar kullanımı konularında takılıp kalmaktadır.

Sırasıyla, yatak odası dekore ederken takıldığınız bu konularda size yardımcı olacak açıklamalar yapacağız.

 1- Yatak Odalarında Ahşap Mobilyalar Ön Planda

Teknolojinin yaygınlaşması ile makinelerin hayatımızın her alanında olmasından sıkılan insanlar, geçmişe duydukları özlemi doğada bulunan ahşabı evlerinde kullanarak doğallığı, huzuru yakalama çabasındalar. Bu sebeple ahşap yatak odası takımları ön plana çıkmaktadır.

Yatak Odası Dekorasyonu Ahşap Mobilya

Yatak Odası Dekorasyonu Ahşap Mobilya

Bu örnekler modern ahşap yatak odası dekorasyonunu bize yansıtmaktadır. Daha doğal olan bir yatak odası dekorasyonu vardır ki; mimari terim olarak rustik, bizim deyişimizle köy evi tarzı dekorasyon olarak ifade edilebilir.

Rustik Yatak Odası

2- Duvarlarınızda Toprak Renklerini Kullanmayı Düşünün

Toprak renk tonları her tarzda mobilya takımı ile uyum sağlayacağı gibi yatak odanızı daha geniş ve ferah gösterecektir. Toprak renk tonları içerisinde dyo renk kartlasındaki kemik beyazı, beliz, buz gümüşü, alaçatı renklerini tercih edebilirsiniz.

Dyo Toprak Renk Tonları

Yatak Odası Dekorasyonu Örnek

 

3- Duvarlarınızı Doğal Taşlar İle Öne Çıkarın

Doğal taşlar yada taş görünümlü duvar panelleri yatak odanızda farklı bir tasarım açısından ihtiyacınız olan malzeme olabilir. Tüm duvarlarınızı değil, sadece öne çıkarmak istediğiniz bir duvara doğal taş kaplatabilirsiniz. Böylece yatak odası farklı ve şık bir görünüme kavuşacaktır. Doğal taş kaplatmak için yatak başlığının olduğu duvarı tercih edebilirsiniz.

 

Doğal Taş Duvar4- Renk Uyumuna Dikkat Edin

Renk uyumu; odaya ilk girildiği zaman göze hoş gelmesine esas olan ayrıntıdır. Tüm renkleri kullanarak renk uyumunu yakalayamazsınız. Mobilyalarınız, duvar renginiz ile uyumlu olacak bir yada iki farklı renk seçmeniz gerekmektedir.

Bu renkleri de oda içerisinde eşit oranda olacak şekilde kullanmalısınız. Yatak odası dekorasyonunda renk uyumu için seçtiğiniz renkleri halı, perde ve yatak örtüsü üzerinde kullanarak sağlayabilirsiniz.

Yatak örtüsü ile fon perdeniz aynı renk ise, halınız ile de yastık veya aksesuar aynı renk olmalıdır. Kısaca birbiri ile aynı renklerde farklı eşyalar tercih etmeniz renk uyumu açısından önemlidir.

Renk Uyumu

Renk Uyumu


 

5- Farklı Aydınlatmalardan Yararlanın

Aydınlatmayatak odası dekorasyonu için can alıcı öneme sahiptir. Yeterli ışıkta fotoğraflar nasıl güzel çıkıyorsa, yeterli ve doğru aydınlatma ile de odalar ön plana çıkmaktadır. Bir yatak odasında mutlaka dekora uygun ana aydınlatma için sarkıt yada avize olmalıdır.

Ana aydınlatmaya uygun, ek aydınlatma ürünleri olan lambader, abajur veya spot aydınlatma odanın müsaitliğine göre mutlaka tercih edilmelidir.

Yatak Odası Dekorasyonu6- Aksesuar Kullanmayı Unutmayın

Nasıl ki giyimde aksesuar tamamlayıcı parça ise ev dekorasyonu içinde aksesuar aynı öneme sahiptir. Aksesuar olmadan yatak odası dekorasyonu için bitti demek, eksik olacaktır. Bu nedenle tablo, vazo, biblo, saat veya çiçek gibi aksesuarları yatak odası dekorasyonunda kullanmayı unutmayın.

Yatak Odası Dekorasyonu Aksesuar

Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Sorusunu özetleyen harika bir video ekledik, bakmanızı öneriyoruz. Diğer yatak odası dekorasyon videoları için Video Galeri kategorimizi inceleyebilirsiniz. 

Bir önceki yazımızda ” Ev Sinema Odası ” örneklerini bulabilirsiniz.Sorunuz Mu Var?

Dekorasyona dair sormak istediklerinizi Soru- Cevap sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. alev yıldırım dedi ki:

  merhaba benim kızımın odasında gardrobu ve çalışma masası gri renktedir. yatak başı ve çevresi kırık beyaz renkte. Aynı şekilde tülü de kırık beyaz. fonu ile yatak örtüsünü ve halısını siyah istiyor. ancak çok boğucu olacak bence. bana fikir verir misiniz. bir de düz grinin donukluğunu hasıl yok edebilirim

 2. Hülya dedi ki:

  Merhaba, ceviz renk ahşap yatak odası takımım var. Yatak başlığım bej renk, halı ve perde konusunda kararsız kaldım. Yardımcı olur musunuz? Ne renk halı ve perde alırsam daha iyi olur.

  1. Dekor Ekranı dedi ki:

   Merhaba, bej renk fon perde ile koyu yeşil, lacivert, pudra pembesi, kiremit rengi desenli halıları tercih edebilirsiniz. Halı renginiz ile aynı olacak şekilde yatak örtüsü kullanabilirsiniz.