Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odası dekorasyonu genellikle ayrı bir alan olarak tasarlanmaz. Ailelerin bir arada yemek yediği ve mutfak ile birleşen yada salon içerisinde belirlenen alanlar yemek odası olarak adlandırılır. Ancak modern mimaride ön görülen yemek odaları mutfak yada diğer odalardan bağımsız bir alan olarak düşünülür. Başlıca bir yemek odası tasarımı farklı şekillerde düzenlenebilir.

 

 

Yemek odası dekorasyonu fikirleri içerisinde başarılı bir dizayn için öncelikle yemek odasına en doğru şekli vermek gerekir.

 

 

Yemek odası tasarım fikirleri içerisinde önemli olan kullanışlı ve şık alanlar oluşturmaktır. Evin genel yapısına göre dekore edilecek yemek odası için bazı temel dekorasyon adımları vardır.

 

Eğer ev aydınlık ise odalar ferah ve ışık alır vaziyettedir. Böyle bir durumda canlı ve ışıl ışıl bir evde yemek odası için birden fazla konum belirlenebilir.

 

 

En güzel yemek odası dekorasyonu için aydınlık bir evde ev sahipleri isteklerine göre bir odayı komple yemek odası olarak kullanabilir ya da odanın bir kısmında yemek masasına yer verebilir.

 

Her iki durumda da önemli olan yemek masasının olduğu alanın yeterli derecede ışık almasıdır. İster akşam yemeği ister gündüz misafir ağırlanacağı vakitte şık bir yemek odası ile karşılama yapmak başarılı bir dekorasyon için şarttır.

 

O halde, aydınlık evler için en başarılı yemek odası dekorasyonunda bütün renkler kullanılabilir. Yemek odası mobilyası ister koyu ister beyaz tonlarda olsun dekorasyonun göz almaması için hiçbir neden yoktur.

 

Yemek odası için ayrılan alanın aydınlık olması sebebi ile odanın tam orta kısmında yemek masasının yer alması oldukça şık bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda odaya ortalanmış avizeler de yemek masanızın şıklığına eşlik edecektir. Yemek odasının başlıca bir oda olarak kullanılması kendine has dizayna yön verir.

 

 

 

Odanın tam ortasında yer alan bir yemek masasının salona ortalanmış bir halı üzerinde yer alması ve perdelerin önünün açık olması odayı daha geniş ve ferah gösterecektir. Yemek odalarında en önemli saklama alanı olarak karşımıza çıkan konsol ise komple duvar kaplı alanda konumlandırılması da sade kalan kısma hareket katmış olacaktır.

 

Karanlık evler için yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır diye merak edenler için en önemli dokunuş cama yakın bir yemek masası konumlandırmak olacaktır.

 

 

Karanlık evlerde en aydınlık alan cama yakın kısımlardır. Camdan gelen aydınlıktan faydalanarak özellikle gündüz vakti hazırlanacak özel yemeklerde sofranızda şıklığı yakalamak mümkün.

 

 

Odanın kalan kısmında en uygun tonda halı seçimi yapılarak geniş ve ferah bir yemek odası tasarlanabilir. Aydınlatma seçiminde daha çok beyaz ışık tercih edilmesi odanın daha geniş ve ışıltılı görünmesine neden olur.

 

 

Küçük evlerde yemek odası ekstra bir alana alınamayabilir. Burada alternatif tasarım fikri salon ya da oturma odası ile bitişik bir yemek yeme alanı olacaktır. Yapılması gereken ilk adım odayı oturma alanı ve yemek yeme alanı olarak ikiye bölmektir. Koltukları ve TV ünitesini kendi içinde odada bir yerde konumlandırmak kalan kısımda yer açılmasını sağlar.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yemek Odası Dekorasyonu İçin En İyi 23 Örnek

https://dekorekrani.com/kelebek-yemek-odasi-takimlari/

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın