Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Renklerin hayatımıza olan etkisi psikolojimizdeki karşılığına göre değişmektedir. Renkler psikolojide anlam buldukça davranışlarda çeşitli etkilere sebep olur. Peki, yatak odası renkleri nasıl olmalıdır? En iyi yatak odası dekorasyonu için hangi renkler tercih edilmelidir?

 

 

 

Ev dekorasyonu için atılan her adım ve kullanılan renkler evin ruh halini belirler. Her alan günün belirli saatlerinde ortaya çıkması gereken enerjiyi empoze edebilmelidir. Renkler de bu yönü ile evinizde size ve duygularınıza hitap eden en önemli dokunuştur. Her oda için kullanılan renk ayrı bir psikolojik anlam yükler.

 

 

Yatak odası dekorasyonu diğer odalara göre daha özenle hazırlanan özel bir alandır. Burada sevginin ve duygusallığın aynı zamanda çiftlerin birbirlerine olan bağlılığını arttıracak renklerin seçilmesi oldukça isabetli olacaktır. Yatak odasına duygu yükleyecek ve özel havaya bürüyecek renk seçiminde renklerin enerjisini iyi okumanız gereklidir. Her renk insan psikolojisine farklı sinyaller gönderir. İşte bu sinyallere göre en çok tercih edilen renkler ile yatak odası dekorasyonu fikirleri:

 

 

Kırmızı Renk Yatak Odası Tasarımı

Kırmızı sıcak renkler arasında sevgi ve heyecan duygularının en bariz temsilcisidir. Özellikle hayatına renk katmak isteyen durağan kişiler için hareketli bir yatak odası tercihinde ilk seçim kırmızı renk olacaktır.

 

 

 

Sarı Renk Yatak Odası Tasarımı

Sarı renk daha çok strese karşı duruşu ile bilinen renktir. Stresten uzaklaşarak odasında dinlenmek isteyen ve huzur arayanlar için en ideal renktir denebilir.

 

 

Mavi Renk Yatak Odası Tasarımı

Mavi renk sakinlik ve durgunluk ifade eder. Yatak odalarında başarılı bir seçim olarak karşımıza çıksa da soğuk bir renk olması aynı zamanda ani gerginliklere mahal verebilir. Bu nedenle yatak odası rengi mavi tonlarında olacaksa mutlaka sıcak renklerde aksesuar kullanılmasına yer verilmelidir.

 

 

 

Yeşil Renk Yatak Odası Tasarımı

Yeşil renk huzurun ve barışın temsilcisidir. Yatak odaları için de aile huzur ve birlikteliği için en çok tavsiye edilen renklerdendir.

 

 

 

 

Mor Renk Yatak Odası Tasarımı

Mor renk genel itibari ile sofistike bir renktir. Tek başına kullanımı halinde depresif ruh haline bürünülmesine sebep olabilir. Bu nedenle daha çok leylak ve lila tonlarında kullanılır. Açık tonlarda duyguların soft hale gelmesi amaçlanır.

 

 

 

Turuncu Renk Yatak Odası Tasarımı

Turuncu renk yatak odası en çok tercih edilen renklerdendir. Turuncu renk sıcaklığı ve enerjisi ile enerjinizi en üst seviyeye çıkaracaktır.

 

 

Nötr Renkler ile Yatak Odası Tasarımı

Nötr renkler genellikle sıcak renkler yanında tamamlayıcıdır. Ancak tek kullanıldıklarında kişileri buhrana itebilecek kadar da riskli renklerdir. Gri, beyaz ya da siyah renk yatak odası için gerginlik ifade eden renkler arasında yer alır. Nötr renkler ancak yardımcı ara renkler olarak kullanılırsa isabetli seçim olacaktır.

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

10-12-15 M2 Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri

En Güzel Örnekler İle Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

30+ Yatak Odası Dekorasyon Örnekleri

 

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın