5 Adımda Kitap Okuma Köşesi Nasıl Yapılır? Okuma Köşesi Dekorasyonu

Kitap okuma yüzyıllardır tazeliğini kaybetmeyen vazgeçilmez aktivitelerden biridir. Kitap okumayı sevenlerin okumak için bir nedeni her zaman vardır; bilgilenmek, farklı dünyaları keşfetmek, araştırmak, eğlenmek.

Neden her ne olursa olsun, ruhumuz bu efsunlu yolculuğa çıkarken bedenimizin bulunduğu ortam ne kadar elverişli olursa, eylemimizi o kadar keyifli gerçekleştirebiliriz.

Bu noktada ev içerisinde okuma köşesi dekorasyonu ve kitap okuma köşesi yapımı öne çıkmaktadır.

 

 

Kitap Okuma Köşesi Nasıl Yapılır?

 

Evinizde En Uygun Köşeyi Belirleyin

Bunun için öncelikle rahatlığınızı düşünün. Hiç kimse huzursuz hissettiği bir ortamda yüksek verimlilikte iş çıkaramaz. Konforlu alanı belirledikten sonra ortamın ışık geçirgenliğini gözlemleyin

 Eğer Güneş alan bir yer ise fazladan bir aydınlatma eylemine ihtiyaç duymazsınız; karanlık bir bölgeye düşüyorsa birkaç parlak hamleyle ışığı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Şayet gece saatlerinde okumayı sevenlerdenseniz ışıklandırma eylemi kaçınılmaz olacaktır ve bunu daha eğlenceli hale getirerek kendi zevkinize uygun dekoratif bir ortam yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

 

​Konfora Önem Verin

Kimi insan sallanan ahşap bir koltukta rahat ederken, kimisi berjer tipi bir koltukta okumak ister kitabını. Bazıları ise oturarak değil, uzanarak okur. Bu insandan insana farklılık gösteren veya aynı insanda anlık değişen bir durum. Köşenizi belirledikten sonra rahat edebileceğiniz koltuk tipini seçebilir ya da tüm bunları reddedip bir yer minderinde oturmak isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Renklerin Etkisinden Yararlanın

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulursa, buna riayet edilerek yapılan bir düzenlemenin her zaman bir artısı olacaktır.

Seçtiğimiz renklerin ahengi genel ruh halinizi yansıtacağı gibi farklı zamanlarda da sizi etkisi altına alacaktır. Bu nedenle uzun vadede huzurlu hissedebileceğiniz renkleri seçin. Eğer kararsız kalıyorsanız açık tonlardan yana şansınızı kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Dekoratif Dokunuşlar Önemlidir

Temel adımları geçtikten sonra küçük hamlelerle bulunduğunuz ortamın albenisini arttırabilirsiniz. Örneğin; aydınlatma için led lambalar veya kendinizi yansıtan sevimli yastıklar kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ortamın ambiyansını değiştirmek için tütsüler veya mumlar bulundurabilirsiniz. Kişiye bağlı olarak bu durum bilinçaltına bir “rahatlama” mesajı gönderebilir. Hiç kimse bir bitkinin güzelliğine karşı koyamaz; küçük sukulentler ile ortamı renklendirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Tamamlayıcı Eşyalar Kullanın

Kitap okurken ihtiyaç duyacağınız eşyaları yakınınızda bulundurun. Örneğin; altını çizmek istediğiniz bir cümle varsa ve kitabınızı karalamak istemeyenlerden iseniz, yakınlarda bir defter ve birkaç renkli kalem bulundurabilirsiniz.

Bir şeyler içmeden okuyamam diyenlerdenseniz, hem bardağınızı güvenle koyabileceğiniz hem de diğer aksesuarları veya elinizin altında bulunması için fazladan birkaç kitap bulundurabileceğiniz kendi özgün dekorasyonunuz ile uygun bir sehpa bulundurmanız işinize yarayacaktır.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

En Şık Dekoratif Kitaplık Modelleri

Lambader Modelleri ve Kullanım Alanları

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“5 Adımda Kitap Okuma Köşesi Nasıl Yapılır? Okuma Köşesi Dekorasyonu” üzerine bir yorum

Yorum yapın