Evimi Nasıl Modern Yapabilirim? Modern Ev Dekorasyonu Önerileri

Geçmişten günümüze kadar çok farklı dekorasyon tarzları ve stilleri yaşamımızın bir parçası olmuştur. Kimimiz ev içerisinde minimalist bir yaklaşım tarzında kimimiz  yayılmış klasik mobilya türlerini tercih etmekteyiz.

Günümüz mimari fikirlerinin odak noktası haline gelmiş modern ev dekorasyonu için vereceğimiz öneriler ”Evimi nasıl modern yapabilirim?” sorusunu soran ziyaretçilerimize yol gösterecektir.

 

 

Antre ve Koridor Alanını Aksesuar İle Çeşitlendirin

İlk öncelik vereceğimiz ve dekorasyon örneklerinin başlangıcı olarak antre girişleri dekorasyon hakkında ilk fikir verecek alanlardır. Modern dekorasyon fikrini antre duvarlarına montelenmiş ve kurgulanmış biçimde tablo, niş delikleri ve aydınlatma sistemleri ile çeşitlendirilmelidir. Bu sayede giriş bölümü canlanarak diğer odalara yönelim hareketi sağlanarak dekorasyonun ev içerisinde canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

İç Oda Kapılarında Modernliği Sağlamak Açısından Ahşap Malzeme Kullanın

Kapılar ev içerisinde sirkülasyonların giriş ve çıkışlarını kontrol eden noktalardır. Ev hakkında fikir veren ve başka odalar ile etkileşimi sağlayan ögeler olarak günümüz modern stillerinden ahşap malzeme tercihi evinizi olduğundan şık gösterecektir. Bunun yanı sıra kapı bölmelerinde ışığı alacak yarı saydam cam malzeme kullanımı ev içerisinde ışığın dengeli yayılmasını da sağlayacaktır.

 

 

 

Döşeme Malzemelerini Açık Tonlarda Seçim Yaparak Mobilyalarınızı Ön Plana Çıkarın

Oda içerisinde hem görünüm hem ise zemin açısından işlevselliği bulunan döşeme malzemelerini modern stilde tercih ederken mobilya kullanımına göre bir tercih yapmanız faydanıza olacaktır. Öyle ki odanın alanını, ışığın yansımasını ve mobilyalar üzerindeki etkisi sebebiyle açık laminant parke tercihi oda içerisinde ferah ve sıcak bir hava yaratacaktır. Böylelikle mobilya elemanları oda içerisinde gölge olarak kalmaktan çıkacaktır.

 

 

 

Renkli Mutfak Dolapları İle Renk Skalası Oluşturun

Mutfak alanları modern stilde en önemli alanlardan birisidir. Gerek evin odak noktalarından birisi olması gerekse ev içerisinde dekorasyon ögelerinin en fazla olduğu alan olması sebebiyle modern stilinde en fazla yansıyacağı alan olarak mutfak dolap, raf ve ünitelerinin marjinal renk çeşitliliği ile kurgulanması renklerin cennetini alan içerisinde kullanıcılara yaşatacaktır.

 

 

 

Salon ve Oturma Odasında Sade Tek Düze Çizgiler Tercihiniz Olsun

Modern dekorasyonlarında en fazla zaman geçirilen salon ve oturma odalarında sadelik ve göz yorucu olmayan rahatlığın hakim olduğu tek düze tasarım tercihleri ön planda tutulmaktadır. Bunun nedeni yalın malzeme ve mobilya tercihleri oda içerisinde yoğunluğun azaltılması ve sirkülasyon akışının rahat kurgulanmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde kurgulanan odalar sayesinde alan içerisinde zaman geçirmeniz ve rahatlık seviyeniz en üst düzeye çıkacaktır.

 

 

Islak Hacimlerde İhtişamlı Dekorlar İle Modern Gösterin

Gün içerisinde alansal bakımdan diğer odalardan az hacme sahip olan ancak kullanıcıların rahatlık ve ferahlığı hissetmek istediği alanlardan biridir. Bu nedenle gösterişli ve kurgusal malzeme kullanımı sizleri ıslak hacim içerisinde ışık yansımaları ile daha rahat ve geniş bir alan içerisinde gösterecektir.

 

 

Balkonunuzu Doğallığın Ele Geçirmesine İzin Verin

Birçoğumuz balkonda sadece mobilya ve bazı dekorasyon malzemelerinden başka bir dekor örneği kullanmamaktayız. Bu modern stilde yanlış bir düşünce olmakla beraber ev içerisinde doğa ile bağlantı kuran tek alan olan balkonlarda duvar içerisinde kurulacak raf sistemi veya vazolar içerisine istiflenmiş biçimde yeşillendirilmiş dekor alanlarının oluşturulması balkon alanınızı hem olduğundan daha ferah göstermesinin yanı sıra yeşil tonlarının modern stildeki huzur verici etkisinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

 

 

Aydınlatma Elemanlarını Dolaylı Olarak Kullanın

Çoğu kişi oda içerisinde avize veyahut direk bir ışık kaynağı ile odayı aydınlatmaktadır. Bu aydınlatma sistemi İskandinav sistemde etkili olsa da modern stilde kullanılmaması gerekli olan bir sistemdir. Tavan ve duvar sistemi içerisinde alçıpan sayesinde led sistemi ile kurgulanan ışık hem oda içerisinde homojen yayılım gösterecek hem ise göz yorucu olan ışık yansımalarından bizleri kurtaracaktır.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev Turu 1: Modern Tarzda Dekorasyona Sahip 3+1 Mumbai Evi

Ev Turu 2: Modern ve Sade Dekorasyona Sahip 1+1 Londra Evi

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın