15-16-18 Metrekare Salon Dekorasyonu

Salonlarımız ev içerisinde misafirlerin ağırlandığı ve genel olarak alan açısından en fazla boyuta sahip olan oda bölümlerinden biridir. Peki 15-16-18 metrekare büyüklükteki küçük alanlı salon dekorasyonu için ne gibi uygulamalar benimseyerek mekânsal olarak daha yaşanabilir ve çekici kılabiliriz? Bu başlık altında bunlar incelenecektir.

 

 

Güneşi Yansıtıcı Renkleri Tercih Edin

Mevcut salon alanının diğer salonlara küçük olması bizlere koyu renk tonlarından taviz vererek açık renk tonları kullanmamızı gerektirecektir. Peki bu ışığı yansıtacak renk tonları neler olmalıdır? Bunlar genellikle beyaz, yeşil ve mavi renk tonlarından oluşmakta ve oda duvar yüzeyinde yansıtıcı etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra koltuk takımlarınızı koyu renk tonunda tercih ederek oda kontrast seviyesini dengeli ve yerleşik hale getirmiş olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

L Formunda Koltuk Takımı Düzenini Oda İçerisinde Kurgulayın

Bu başlığın en önemli nedeni “L” formunda mobilya biçimi duvar yüzeyine yaslanabilecek ve odanın orta bölümünde bizlere yeteri kadar alan açmasından kaynaklanmaktadır. Bu koltuk formunu kurgularken pencere ve kalorifer peteklerinden mümkün olduğunca uzakta kurgulayarak evin ışık ve ısınma bakımından önüne set çekmesini engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ortada boş bulunan alana gerekli dekoratif amaçlı sehpayı konumlandırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Karşıt Dekoratif Objeleri Salonunuzun Göz Alıcı Noktasına Yerleştirin

Şuana kadar anlatmış olduğumuz başlıklar genel olarak hacimsel ve alandan kazanım yönüyle ilgiliydi ancak bu başlık altına salonun estetik ve iç mimari ögelerinin birbiri arasındaki uyumundan bahsedeceğiz. Salonlar evin nirengi noktalarından birisi olması nedeniyle dekoratif amaçlı birçok obje ve iç mimarlık fırsatına açıktır. Salonunuzun farklı köşelerine yerleştireceğiniz ölçek bakımından büyük ve küçük objeler salona canlılık ve ekstra hareket kazandırmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Dekoratif Objeleri Aydınlatmaktan Kaçınmayın

İnsan fizyolojisi estetik ve güzellik kavramlarına genel olarak hoş ve ilgi çekici olarak bakar ve odanın belirli bir bölümü dekorasyon fikrine göre odak noktası ve ilgi çekici bir yer haline gelir. Bu durumu fırsata çevirerek oda içerisinde irili ufaklı yerleştirmiş olduğumuz objelerin aydınlatmasını dolaylı olarak yaparak ortamda sıcak bir hava oluşturmanın yanı sıra objelerin ilgi çekiciliğini ve estetikliğini artırmış olursunuz.

 

 

 

 

Salonun Köşe Noktalarında Oluşturacağınız Doğallık İle Ferah Bir Ortam Hazırlayın

Canlılık ve ferahlığın açık bir alan bulduğu salonlarda odanın köşe noktalarına yerleştirilecek olan doğal çiçek ve dekoratif yeşillendirme sonucunda yeşil rengin ferah tonundan yararlanarak odanızda İskandinav stilin havasını solumuş olacaksanız.

 

 

 

 

Desenli Klasik Halı Seçimi İle Dokusal Bazda Dekoratif Yumuşama Oluşturun

Geleneksel stil tarzından salonun orta bölümünde kurgulayacağınız klasik tarz desenli halı ve kilim sayesinde çeşitli dokuların ve dokunun üzerindeki ritmin koltuk ve mobilyalarınızdaki ritim ile uyum sağlayacak şekilde planlayarak odanın plansal düzlemde sizin kendi ruhunuz ve stilinizi yansıttığını belirtin.

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

En Etkili Salon Dekorasyonu Önerileri

Salon Dekorasyonu İçin 5 Küçük Dokunuş

Salonda Bitki ve Çiçek Dekorasyonu Fikirleri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın