Salonda Bitki ve Çiçek Dekorasyonu Fikirleri

Salonlar, çokça vakit geçirilen ve dekorasyonuna ayrıca özen gösterilmesi gereken odalardır. Gelen misafirlerin de ağırlandığı salonlar, hem estetik bir görünüm kazandırmak için hem de oksijen amaçlı, çeşitli bitki ve çiçekler ile dekore edilmelidir. Bitki ve çiçek dekorasyonu ile ilgili, salonunuza uygun fikirler bulabileceğiniz öneriler bu yazının devamında sizleri bekliyor olacak.

 

Işık Alan Yerler Seçilmeli

Öncelikle; dekore edilecek bitki ve çiçekler için güneş görecek aydınlık yerler seçilmelidir. Bu yerler, salonun yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte genelde köşeler olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Saksı Stantlarından ve Çiçek Raflarından Yararlanabilirsiniz

Salonunuzun farklı köşelerine yerleştireceğiniz stant ve raflar ile çiçek dekorasyonu yapmak, güzel alternatifler arasındadır. Kullanacağınız bitki ve çiçeklerinize uygun saksılar hazırlayarak, onları raflara yerleştirebilirsiniz.

 

 

Fotoğrafta olduğu gibi açık mutfaklarda bitki ve çiçekler raflarını üzerine yerleştirebilirsiniz.

 

 

Dekoratif Vazolar ile Şık Görüntü Yakalayın

Dekoratif vazolara koyacağınız çiçekler, salonunuza incelik katacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Salona Orkide Seçeneği

Orkide, en zarif çiçeklerden biridir. Kullanacağınız orkideler ile salonunuza renk katabilirsiniz.

 

 

Duvar Şıklığı

Bitki ve çiçek modellerinizi duvarlarınıza yerleştirerek, şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Fazladan da yer kazanmış olursunuz.

 

 

Saksılarınızı Tavandan Sarkıtabilirsiniz

Saksılarınızı, özel ipler ile tavandan sarkıt yaparak estetik bir görünüm sergileyebilirsiniz.

 

 

Yeşil Bitkiler ile Evinize Hayat Verin

Mobilya yığınıyla kaplı bir oda içinde, nefes almaya ihtiyaç duyulur. Salon bitkileri, oksijen üreterek ortamı temizler ve size nefes alma imkanı sunar. Ayrıca, göze hitap ederek dekoratif obje niteliği taşır. Bu sebeple, salon ölçülerinize göre küçük ya da büyük canlı bitkiler temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yapay Çiçekler Kullanabilirsiniz

Canlı bitki ve çiçek ile uğraşmak yerine, yapay çiçeklerin cazipliğinden faydalanabilirsiniz.

 

 

Masalarınızı Değerlendirin

Salonda bulunan yemek masalarınızı, orta sehpalarınızı ve varsa konsollarınızı çiçeklerle süsleyerek boş kalmamasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Salon İçin Uygun Bitki ve Çiçekler

Orkide, begonya çiçeği, aşk merdiveni, yuka, benjamin, kılıç çiçeği, barış çiçeği, kaktüs, schefflera, marginata, bambu vs. çoğunlukla tercih edilenlerdir.

Yapılmaması Gerekenler

Salonunuza uygun çiçek dekorasyonu yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar, şu şekilde sıralanabilir:

  1. Çiçek ve bitki seçiminizde, mobilyalar ile uyumuna ve kapladıkları alana dikkat etmelisiniz. Beyaz orkide, tüm mobilyalarınıza uyum sağlayacaktır. Eğer, küçük bir salonunuz bulunuyor ise; büyük saksılı çiçekler tercih etmemelisiniz. Fazla yer kaplayacağından dolayı, salon kullanışlı olmayacaktır.
  2.  Çok çiçek ve bitki ile karmaşık bir görüntü yaratabilirsiniz. Bu nedenle; abartıya kaçmamalısınız.
  3. Canlı çiçek bakmaktan hoşlanmıyorsanız, tercihiniz yapay çiçeklerden yana olmalı. Zira; kurumuş, yaprakları solmuş salon bitkileri, hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Salon Dekorasyonu İçin 5 Küçük Dokunuş

Harika Salon Tasarımları için 5 Dekorasyon fikri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın