Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

3.004
A+
A-
Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

 

Dikkat çekici ve rahat bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.  İlk olarak; güzel bir salon dekorasyonu için renk uyumu düşünülerek eşya seçimi gerekir ve bu eşyaların doğru yerleştirilmesi.Salon Şekline Uygun Mobilya Tercih Edin

Mobilyaları mevcut alanınıza göre seçmez ve iyi bir şekilde yerleştiremezseniz, salonda simetriyi sağlayamazsınız.


 

Renk Uyumu Önemlidir

Ayrıca mobilyaları yada diğer eşyaları sadece boyut açısından değil, ev içerisinde renk uyumu konusunda da değerlendirmek gerekir. Bu açıdan eviniz için doğru renk ve boyutlarda mobilyalar tercih ederek ve bunları düzgün bir şekilde yerleştirerek küçük salonları bile dikkat çekici ve ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.


 

Eşyaları Yerleştirmeden Önce Duvar Renklerinizi Özenle Seçin

Salon dekorasyonu için renk seçiminde mekânın sahip olduğu, metrekare cinsinden alanın baz alınması gerekir. Büyük bir salonda pek renk sınırlaması olmasa da, fazla koyu tonlar ile ortamı boğmamak gerekir.

Asıl sınırlılık küçük salon sahipleri içindir. Çünkü; küçük bir mekanda lacivert, bordo, kahverengi gibi koyu renk tonları tercih etmek, odayı olduğundan da küçük gösterir ve oda içinde bunaltıcı bir hava yaratır. Bunları dikkate alarak renk seçimini yapmanız halinde, evinizdeki ferahlığı hissedeceksiniz. Benim salon dekorasyonu için duvar rengi önerilerilerim; çakıl taşı ve fil dişi rengi, mobilya ve aksesuar renkleri ise; lila, pudra pembesi, buzul yeşili ve cam göbeği olacak. Bu renkler özellikle beyaz mobilyalar ile mekana çok şık bir hava katacaktır.

 

Duvarları çakıl taşı yapmanız halinde pudra pembesi, cam göbeği ve beyaz rengi mobilyalar ile diğer eşyalar üzerinde kullanarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.

İstikbal Podium Koltuk Takımı

İstikbal Podium Koltuk Takımı

 

 • Lila rengin asaletinden, buzul yeşilinin sakinliğinden yararlanmayı ihmal etmeyin.

İstikbal Aristo Koltuk Takımı

 

 • Salon dekorasyonunda, renkli kapı ve pencereler ile istediğiniz renkleri mekânı boğmadan kullanabilir ve mekâna renk katabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte her şey çok renkli olduğu için mekan biraz boğucu olmuş  ama bizim dikkat etmemiz gereken renkli kapı ve pencereler.

 

Ayrıca sade renklerde olan duvarlarınızı daha canlı yapmak istiyorsanız, duvarlar üzerinde renkli ve desenli duvar kağıtları tercih edin. Bu duvar kağıtları hem duvarınızı canlandırır hem de eşyalarınız ile mükemmel bir uyum yaratır.

 • Ek olarak; beyaz mobilyalar ile pastel tonlarda bir halı çok şık duracaktır.
İstikbal Star Köşe Takımı

İstikbal Star Köşe Takımı

 

Not: Marshall web sitesinden örnekler üzerinde salon dekorasyonunuz için istediğiniz renkleri uygulayarak deneyebilirsiniz. Yada cep telefonu ve tabletinize indireceğiniz Marshall Gör ve Boya Uygulaması ile evinizin duvarlarında hangi rengin nasıl durduğunu görebilirsiniz.

 

İstikbal Monna Köşe Takımı

İstikbal Monna Köşe Takımı

 

Salon Yerleştirmesinde Püf Noktalar

 • Kare bir salonunuz var ise, karşılıklı koltuklar yerleştirerek sıcak bir sohbet ortamı yaratın. Kare bir sehpa tercih edin.

 

 • Dikdörtgen bir salonunuz var ise, L tipi koltuk takımı daha işlevseldir ve şık durur. Yine dikdörtgen bir sehpa, bu salon dekorasyonu ve L koltuk tipi için daha uygun olacaktır.

 

 • Küçük salonlar için ilk olarak, katlanabilir mobilyaları aklınızın bir köşesinde bulundurun:

>> Büyük vitrin veya kitaplık ile mekanı daraltmayın. Odanın boyutuna uygun işlevsel bir Tv ünitesi yeterli olacaktır. Ayrıca misafir geldiğinde nerede yatacak diyorsanız, katlanır yatak ve dolap modelleri ile bu sorunu çözebilirsiniz.

 

>> Fazla yer kaplamaması ve katlanır özelliği sayesinde hem masa hem sehpa olarak kullanabileceğiniz akıllı masaları tercih edin.

akıllı sehpa

 

Farklı Tasarımlar Deneyin

 • Duvarlarınızı sadece boya ile bırakmak yerine, özellikle tv ünitesini koyacağınız yada tablo asacağınız duvar bölümünde doğal taşlar ile kaplanmış bir niş çalışması yaptırın ve nişin içini led şeritler ile destekleyin.

Salon Dekorasyonu- Contemporary Living Room

 

 • Duvarları üç boyutlu duvar panelleri ile kaplayarak, salonunuzu zenginleştirin.

3 boyutlu duvar panelleri

 

 • Kademeli olarak devam eden yada farklı asma tavan çalışmaları ile salonunuza derinlik katın.
 • Manzara görselli, gergi tavan uygulamalarının yada su duvarlarının rahatlatıcı özelliklerinden yararlanın.

Salon Aydınlatması Çok Önemlidir

Salon aydınlatması önemli bir konudur. Öyleki salon dekorasyonunda doğru aydınlatma ürünlerini seçerseniz havadar bir mekan yaratabilirsiniz. Bu nedenle, şık bir avize ve köşelerde lambader aydınlatma ürünlerini tercih ederek, tüm salona ışık saçabilirsiniz.

Duvar Aksesuarlarını Kullanın                                                                                                          

Aksesuarlar dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarıdır. Aksesuarın olmadığı yerde bir eksiklik olduğunu hemen hissedebilirsiniz. Bu nedenle, dikkat çekici bir salon dekorasyonu için duvarlarda aksesuarların ihmal edilmemesi gerekir. Duvarlardaki boşluğu doldurmak için:

 • Tablo, saat gibi aksesuarlar kullanabilir, hem ısınma sorununu çözecek hemde şık duracak, tablo görünümlü dekoratif radyatörleri tercih edebilirsiniz.
koltuk takımı

İstikbal Aristo Koltuk Takımı

 

 • Dekoratif raflar ile de boşluğu durdurabileceğiniz gibi mekanda bir depolama alanı da yaratmış olursunuz.

Ek olarak: Az sayıda büyük ebatlı aksesuarlar kullanmanın salonunuzu daha büyük göstereceğini unutmayın. • Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler; aşırıya kaçmamak, mobilyaları ve duvar rengini tamamlayıcı aksesuarlar kullanmak ve doğru yer seçimi yapmak olmalıdır. Bu hususlar hakkında bir önceki yazımızdaki dekorasyon örneklerini inceleyerek daha net fikirler edinebilirsiniz.
 • Dekorasyon videoları sayfamızda size fikir verecek bir çok video bulunmaktadır. İzlemenizi öneriyoruz.

 

Dekor Ekranı
Dekor Ekranı
Dekorekrani.com; Ev Dekorasyonu, İş Yeri ve Bahçe Dekorasyonu için en yeni Dekorasyon Önerileri ve Dekorasyon Örneklerini bulabileceğiniz, dekorasyon konusundaki bilgi kirliliğini gidermek, merak edilenleri dekorasyon tutkunlarına sade ve anlaşılır şekilde aktarmak amacıyla kurulmuş Türkiye’ nin En İyi Dekorasyon Sitesi’ dir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. tülay dedi ki:

  merhaba yoğunluğu bej olan kenarlarında ahşap tonları bulunan oval bir koltuk takımım , yine aynı tonlarda konsol .tv ünitesi ve masam var bana hangi renk ve nasıl objelerle çok kalabalık yaratmadan şıklık sağlayabileceğim konusunda yardımcı olurmusunuz bir türlü dekorasyon yapamıyorum salonumun şık olmasını istiyorum