Harika Salon Tasarımları için 5 Dekorasyon fikri

Salon tasarımları için dekorasyon fikirlerine mi ihtiyacınız var? Modern salon modelleri ile aşık olunacak Salon dekorasyon önerileri bu makalede sizi bekliyor. Dikkat çekici ve ferah bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır.

Salon Dekorasyonunda küçük bir salona sahipseniz küçük salon dekorasyonu konusunda sizi mest edecek bu harika içeriği sonuna kadar okumanızda fayda var. Belki de hayalini kurduğunuz harika küçük salon dekorasyonunu burada bulabilirsiniz.

Güzel bir salon dekorasyonu için renk uyumu düşünülerek eşya seçimi, bu eşyaların doğru yerleştirilmesi ve farklı aydınlatma ürünleri ile aksesuarların kullanılması gerekir.

Salon Tasarımları

Türk örf adet ve geleneklerine göre evin en çok kullanılan alanları içinde salonlar yer almaktadır. Misafir karşılarken, evde ailece dinlenmeye çekilirken, çalışırken, kitap okurken hatta bazen uyurken.. Böyle olunca tüm aileler özellikle ev hanımları salon tasarımlarına oldukça dikkat ediyor.  Bir çok bayan yenilikçi ve modern salon tasarımlarına geçiş yapmak için internet üzerinde araştırmalar yapıyor.

Bizde Salon tasarımlarına yeni bir renk getirmek ve bu yönde fikir sahibi olabilmeleri olabilmesi için salon tasarım modellerini 5 ana başlığa ayırıp elimizden geldiğince güzel ve katma değeri yüksek, kullanışlı salonları görseller ile gözler önüne sermeye çalıştık. Umarızı bu salon tasarım önerilerimiz hoşunuza gider.

Yazımızda; ”Salon dekorasyonu nasıl olmalıdır?” sorusunu beş ana başlık altında açıklamaya çalışacağız.

 

 

 

iyi bir Salon Tasarımı için Şeklile Uygun Mobilya Tercih Edin

Mobilyaları mevcut alanınıza göre seçmez ve iyi bir şekilde yerleştiremezseniz, salonda düzeni sağlayamazsınız.

 

Kare Salon Yerleştirme

Salon tasarımı yaparken, hiç zorlanmayacağınız salon şekli kare olan salonlardır diyebiliriz. Kare bir salonunuz var ise, karşılıklı koltuklar yerleştirerek sıcak bir sohbet ortamı oluşturup, kare bir sehpa tercih edebilirsiniz.

 

Rendi Mobilya Koltuk Takımı

 

Dikdörtgen Salon Yerleştirme

Dikdörtgen bir salonunuz var ise; L tipi köşe koltuk takımı daha işlevseldir ve doğru olacaktır.

✔️ Dikdörtgen bir sehpa, bu salon dekorasyonu ve L koltuk tipi için daha uygundur.

 

Vailand Mürdüm Köşe Koltuk Takımı

 

👉 Salon dekorasyonunda koltuk takımı seçiminde bir ziyaretçimizin sorusuna verdiğimiz cevap için; dekorekrani.com/soru-74-salon-dekorasyonu-icin-koltuk-takimi-secimi yazımıza bakabilirsiniz.

 

Küçük Salon Tasarımında Yer Tasarrufu

⭐️ Küçük salonlar için, dönüşebilen akıllı mobilyaları düşünebilirsiniz.

Büyük vitrin veya kitaplık ile mekanı daraltmak yerine odanın boyutuna uygun işlevsel bir televizyon ünitesi yeterli olacaktır.

✔️ Küçük salonlarda misafir geldiğinde nerede yatacak diyorsanız, dönüşebilen yatak modelleri ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Dönüşebilen Mobilya Kanepe Fonksiyonu – Photo by Resource FurnitureSearch home design pictures

 

Dönüşebilen Mobilya Yatak Fonksiyonu – Photo by Resource FurnitureDiscover home design design ideas

 

Küçük salon tasarımı yaparken eşyaların Yer kaplamaması ve katlanır özelliği sayesinde hem masa hem sehpa olarak kullanabileceğiniz akıllı masaları tercih edebilirsiniz.

akıllı sehpa
Akıllı Masa

 

👉 Dönüşebilen akıllı mobilyalar hakkında daha fazla bilgi için; dekorekrani.com/donusebilen-mobilyalar yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Salon Tasarımı için Renk Uyumu Önemlidir

Mobilyaları yada diğer eşyaları sadece boyut açısından değil, ev içerisinde renk uyumu konusunda da değerlendirmek gerekir.

Eviniz için doğru renk mobilyalar tercih ederek ve bunları düzgün bir şekilde yerleştirerek küçük salonları bile dikkat çekici, ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 • Lila rengin asaletinden, buzul yeşilinin sakinliğinden yararlanabilirsiniz.

 

 

 • Fon perde, halı, kırlentler ve aksesuarlar birbirleri ile uyumlu olmalıdır.

 

 • Beyaz mobilyalar ile pastel tonlarda bir halı çok şık duracaktır.

👉 Halı renk seçimi konusunda; dekorekrani.com/10-adimda-dekorasyonda-hali-renk-secimi-ve-en-sik-hali-modelleri yazımıza bakabilirsiniz.

 

Kapı ve Pencereler İle Salon Renklendirme

Salon dekorasyonunda, renkli kapı ve pencereler ile istediğiniz renkleri mekânı boğmadan kullanabilir ve mekâna renk katabilirsiniz.

✔️ Aşağıdaki ilk örnekte her şey çok renkli olduğu için mekanda boğucu bir hava hakim ancak dikkat etmemiz gereken renkli kapı ve pencereler.

 

 

 

👉 Dekorasyonda renk uyumu konusunda detaylı bilgi için; dekorekrani.com/dekorasyonda-renk-uyumu-nasil-olmalidir yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

Eşyaları Yerleştirmeden Önce Duvar Renklerinizi Özenle Seçin

Salon dekorasyonu için renk seçiminde mekânın sahip olduğu, metrekare cinsinden alanın baz alınması gerekir. Büyük bir salonda pek renk sınırlaması olmasa da, fazla koyu tonlar ile ortamı boğmamak daha doğru olacaktır.

Asıl sınırlılık küçük salon sahipleri içindir. Küçük bir mekanda lacivert, bordo, kahverengi gibi koyu renk tonları tercih etmek, odayı olduğundan daha küçük gösterir ve oda içinde bunaltıcı bir hava yaratır. Bunları dikkate alarak renk seçimini yapmanız halinde, evinizdeki ferahlığı hissedeceksiniz. 

👉 Duvar boyası renk seçimi  konusunda kararsızlık yaşıyorsanız; dekorekrani.com/marshall-gor-ve-boya-uygulamasi yazımıza bakabilirsiniz. Uygulama sayesinde evinizin duvarlarında hangi rengin nasıl olacağını görebilirsiniz.

 

Duvar Renk Önerilerimiz

Salon dekorasyonu için duvar rengi önerilerimiz; çakıl taşı ve fil dişi rengi, aksesuar renkleri ise; lila, pudra pembesi, buzul yeşili ve cam göbeği olacak.

 • Bu renkler özellikle beyaz, krem ve bej mobilyalar ile mekana çok şık bir hava katacaktır.

 

 

Duvarları çakıl taşı yapmanız halinde pudra pembesi, cam göbeği, su yeşili, kiremit ve beyaz rengi mobilyalar ile diğer eşyalar üzerinde kullanarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.

İstikbal Scarlet Koltuk Takımı Kiremit Su Yeşili

 

 

Duvar Kağıtları Alternatif Olabilir

Sade renklerde olan duvarlarınızı daha canlı yapmak istiyorsanız, duvarlar üzerinde renkli ve desenli duvar kağıtları tercih edebilirsiniz.

✔️ Duvar kağıtları hem duvarınızı canlandırır hem de eşyalarınız ile mükemmel bir uyum oluşturur.

 

👉 Salonda duvar kağıdı kullanımı ile ilgili dekorekrani.com/7-baslikta-salon-duvar-kagidi-nasil-olmali yazımıza bakmadan karar vermeyin.

 

Farklı Tasarımlar Deneyin

Duvarlarınızı sadece boya ile bırakmak yerine, özellikle tv ünitesini koyacağınız yada tablo asacağınız duvar bölümünde doğal taşlar ile kaplanmış bir niş çalışması yaptırıp, içini led şeritler ile destekleyebilirsiniz.

 

Salon Dekorasyonu- Contemporary Living Room

 

 • Duvarları üç boyutlu duvar panelleri ile kaplayarak, salonunuzu zenginleştirin.
3 Boyutlu Duvar Panelleri Örnek 1

 

 • Kademeli olarak devam eden yada farklı asma tavan çalışmaları ile salonunuza derinlik katabilir, manzara görselli gergi tavan uygulamalarının yada su duvarlarının rahatlatıcı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

📺 Gergi tavan konusunda fikir vermesi açısından uygulama videosunu izleyebilirsiniz.

 

 

Salon Aydınlatması Önemlidir

Salon aydınlatması önemli bir konudur. Öyle ki salon dekorasyonunda doğru aydınlatma ürünlerini seçerseniz aydınlık bir mekan oluşturabilirsiniz.

✔️ Tavanda şık bir avize, spot ve led ışıklar ile köşelerde lambader ve abajur aydınlatma ürünlerini tercih ederek, tüm salona ışık saçabilirsiniz.

 

 

 

👉 Modern avize modelleri için; dekorekrani.com/evinizi-guzellestirecek-modern-avize-modelleri yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

Salon Tasarımı için Duvar Aksesuarlarını Kullanın

Aksesuarlar dekorasyonun tamamlayıcı parçalarıdır. Aksesuarın olmadığı yerde bir eksiklik olduğunu hemen hissedebilirsiniz.

Dikkat çekici bir salon dekorasyonu için duvarlarda aksesuarların ihmal edilmemesi gerekir. Duvarlardaki boşluğu doldurmak için;

 • Tablo ve ayna gibi aksesuarlar kullanabilir, hem ısınma sorununu çözecek hemde şık duracak, tablo görünümlü dekoratif radyatörleri de tercih edebilirsiniz.

 

 

 • Dekoratif raflar ile boşlukları durdurabileceğiniz gibi mekanda bir depolama alanı da yaratmış olursunuz.

 

 • Az sayıda büyük ebatlı aksesuarlar kullanmak salonunuzu daha büyük gösterecektir.

 

👉 Kendin yap duvar aksesuarları için; dekorekrani.com/pratik-ucuz-ve-kendin-yap-ev-dekorasyon-fikirleri yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

⭐️ Ferah Bir Salon Dekorasyonu Püf Noktası

Gereksiz eşya kullanımından kaçınmak, mobilyaları ve duvar rengini tamamlayıcı aksesuarlar kullanmak, renk uyumu ve doğru yer seçimi yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

 

👉 Muhteşem salon görselleri ile süslenmiş, Aşık olacağınız modern salon modellerini anlatan  Salon tasarımları Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Salon Dekorasyonu İçin 5 Küçük Dokunuş

En Etkili Salon Dekorasyonu Önerileri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“Harika Salon Tasarımları için 5 Dekorasyon fikri” üzerine 44 yorum

 1. Açık gri l köşe takımım var duvar rengini açık renk yapcam ama masam mermer açık krem gibi halı ve sandalye seçimine karar veremedim hangi renkler kullanmalıyım teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhabalar salonum için bir takım beğendim ancak renk konusunda çok ama çok kararsızım kiremit tarçın ve krem-vizon gibi bişey olsun istiyorum ama berjerlere mi büyük kanepelere mi kiremit döşenmeli karar veremiyorum, ayrıca mobilya takımı metal ayaklı olduğundan Gold mu gümüş mü uyar kestiremedim bir türlü yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim

  Cevapla
 3. Merhabalar , Yeni bir daire kiraladım . Salondaki parkeler açık kayın laminant parke mevcut ve elimde kırmızı L koltuğum var . Halı , mobilya ve duvar renkleri ile ilgili öneri alabilir miyim? Birde Tv yi koyacağım duvarı koyu renk yapmak istiyorum nasıl uydurmam gerekir .Öneri rica eedceğim , iyi haftasonları dillerim

  Cevapla
  • Merhaba, koltuğunuzun rengi canlı bir renk olması sebebiyle salonunuzda renk uyumunu sağlayabilmek için duvar renklerinizi örnek olarak eklediğimiz dyo renk kartelasındaki yeni çağıl, buz gümüşü, kemik beyazı ve alaçatı renkleri arasından tercih edebilirsiniz. Tv koyacağınız duvarı tüm renkler ile uyumlu olacak antrasit rengi yapabilirsiniz.

    

   Mobilya olarak kemik beyazı rengi ağırlıklı ahşap mobilyalar tercih edebilirsiniz.

   Momswood Kemik Beyazı Konsola >> instagram.com/momswood/

    

   Fon perde için ilk önerimiz gri renk;

   Fon Perdeye >> urun.n11.com/fon-perde/fon-perde-katyonik-desen-12-farkli-renk-ultra-dokumlu-kumas-P295401884 adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Gri Fon Perde İle Uyumlu Halı Önerimiz;

   Royal Halı İkon Serisi Halı Modeline >> royalhali.com/koleksiyon.php?kategori=MODELLER&kalite=İKON

    

   Fon Perde İçin İkinci Önerimiz Bej ve Vizon renk;

   Fon Perdeye >> eperde.com/renk-gecisli-mozaik-desenli-jakarli-fon-perde/23331.html adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Bej ve Vizon Renk Geçişli Fon Perde İle Uyumlu Halı Önerimiz;

   Royal Halı İkon Serisi Halı Modeline >> royalhali.com/koleksiyon.php?kategori=MODELLER&kalite=İKON

    

   Fon Perde İçin Üçüncü Önerimiz Siyah, Krem ve Kum Beji renk;

   Fon Perdeye >> eperde.com/1-kalite-jakar-desenli-pano-fon-perde-2019-serisi/28527.html adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Bej ve Vizon Renk Geçişli Fon Perde İle Uyumlu Halı Önerimiz;

   Royal Halı İkon Serisi Halı Modeline >> royalhali.com/koleksiyon.php?kategori=MODELLER&kalite=İKON

   Cevapla
 4. merhaba 3 cephesi pencereli bir salonum var. perde seçimi ve dekorasyon çok zor ne yapabilirim sizce

  Cevapla
 5. merhaba ben koyu füme ve krim renkli koltuk takımı aldım tekli berjerim de krem renk nasıl bir halı ve fon perde tercih etmeliyim

  Cevapla
  • Merhaba, krem-bej, gri-lila veya krem-kiremit renk tonlarında fon perde tercih edebilirsiniz.

    

    

   Fon perde modeline; ‘ eperde.com/acik-krem-duz-jakar-fon-perde-180/9312.html ‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Krem Bej Fon Perde İle Uyumlu Halı Modeli> Sanat Halı Doku Serisi Mavi

    

    

   Halı modeline; ‘ sanathali.com ‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

    

    

   Fon perde modeline; eperde.com/gri-lila-jakar-fon-perde-180/23840.html adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Gri Lila Fon Perde İle Uyumlu Halı Modeli > Royal Halı Borneo Serisi Mor – Gri – Kemik
   Halı modeline; ‘ royalhali.com ‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

    

    

   Fon perde modeline; ‘ eperde.com/krem-kiremit-jakar-fon-perde-180/23828.html ‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Krem- Kiremit Fon Perde İle Uyumlu Halı Modeli> Royal Halı İkon Serisi Gri – Antrasit – Kiremit

    

    

   Halı modeline; ‘ royalhali.com ‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 6. merhaba yoğunluğu bej olan kenarlarında ahşap tonları bulunan oval bir koltuk takımım , yine aynı tonlarda konsol .tv ünitesi ve masam var bana hangi renk ve nasıl objelerle çok kalabalık yaratmadan şıklık sağlayabileceğim konusunda yardımcı olurmusunuz bir türlü dekorasyon yapamıyorum salonumun şık olmasını istiyorum

  Cevapla
 7. Merhaba,

  Ahşap konsol ve masa lacivert sandalyeler bir üçlü lacivert iki tekli lacivert bir üçlü bordo(kırmızıya yakın) halı ve perdem ne renk olmalı aksesuar olarak ne tür şeyler seçmeliyim. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba, lacivert ve bordo koltuk takımınız ile açık gri yada krem fon perde kullanabilirsiniz. Böylece salondaki yoğun renk dağılımı sadeleşmiş olacaktır. Halı içinde açık gri fon perde ile düz gri yada gri – bordo renklerini, krem fon perde ile düz krem yada krem – bordo renklerini tercih edebilirsiniz.

    

   Bordo Lacivert Koltuk Takımı İle Uyumlu Fon Perde Halı 1

    

   Fon Perde: ”www.hepsiburada.com/gunes-perde-blackout-fon-perde-acik-gri-p-HBV00000SUHEP” adresinden ulaşabilirsiniz.

   Artemis Halı ZEN Serisi Halı: ”www.artemishali.com.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Bordo Lacivert Koltuk Takımı İle Uyumlu Fon Perde Halı 2

    

   Fon Perde: ”www.tac.com.tr/p/42869/raflar-bosaliyor-tac-geo-fon-perde” adresinden ulaşabilirsiniz.

   Royal Halı Hermes Serisi Halı: ”www.royalhali.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Bordo Lacivert Koltuk Takımı İle Uyumlu Fon Perde Halı 3

    

   Merinos Halı Rodin Serisi Halı: ”www.merinos.com.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

    

   Bordo Lacivert Koltuk Takımı İle Uyumlu Fon Perde Halı 4

    

   Angora Halı Massimo Serisi Halı: ”www.angoracarpet.com.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 8. Koltukların bordo hangi renk fon halı ve kirlentle farklılaştırma bilirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 9. Salonumda koltuk ve masa konsol aldım Gümüşlük almadim salonumu nasıl sık yapabilirim yardimci olurmusunuz koltuk takimim pudra ve krem

  Cevapla
  • Merhaba Fatoş Hanım, fon perdenizi krem renk, halınızı içerisinde pudra desenli açık renk ağırlıklı seçerek ve konsolunuzun üzerine avize renginde aksesuarlar alarak şık bir salon dekorasyonu yapabilirsiniz.

   Cevapla
 10. merhaba
  salonumun tavanı kiremit rengi lambiri, koltuklarım keten beyaz ve turkuaz mavi ,buna göre duvar rengim ne olmalı karar veremedim .yardımcı olursanız mutlu olurum

  Cevapla
 11. Merhaba L tipi hatta T tipi bir salonum var nasıl dizayn edeceğimi bilmiyorum köşe takımı almayı planlıyorum ama kötü dizayn etmek de istemiyorum . Fotoğraflarını iletsem görüşlerinizi bildirir misiniz . Şimdiden çok teşekkür ederim . Sevgiler.

  Cevapla
  • Merhaba Burcu Hanım, T tipi salonda L köşe koltuk kullanmanızı tavsiye edebiliriz, tabii salon fotoğraflarınızı Soru-Cevap sayfamızdan iletirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

   Cevapla
 12. Merhaba ben sedef 85 yeşil 60 turuncu nubuk kumaştan koltuğum var capicino rengi parlak mobilyalarım var sizce ne renk halı ve perde ne renk olmalı yardımcı olurmusunuz lütfen ?

  Cevapla
  • Merhaba Sedef Hanım, halınız turuncu desenli açık renk, fon perdeniz capicino rengi fon perde olacak şekilde tercih edebilirsiniz

   Cevapla
 13. Merhabalar eylülün ikisinde dugunum var ama ben salon takımı daha almadim aklım renk konusunda çok karışık ve dekorasyonu nasıl olmalı renk uyumları v.s yardımcı olabilir misnizzzz…?

  Cevapla
  • Merhaba, en çok tercih edilen koltuk renkleri vizon, gri, antrasit, lacivert, krem ve kiremit renkleridir. Belki bu renkler size tercihlerinizde yardımcı olabilir.

   Eğer küçük bir salonunuz varsa büyük koltukları krem, gri yada vizon renk berjeri kiremit yada lacivert tercih edebilirsiniz.

   Büyük bir salonunuz varsa renk konusunda en çok tercih edilen bu renklerden beğendiklerinizi kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 14. Merhaba mürdüm ve çiçekli salon koltuk takımı aldım ama şu anda dekore etmekte çok zorlanıyorum.salonumun resmini göndersem perde ve dekorasyon hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba Senem Hanım, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Salon fotoğraflarınızı info@dekorekrani.com eposta adresine gönderebilirsiniz. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür eder, bol dekorlu günler dileriz.

   Cevapla
 15. Sizin de dediğiniz gibi salon dekorasyonunda aydınlatmanın önemi çok büyük. Görsellerden de anlaşılacağı gibi evin ambiyansını tamamen değiştiriyor.

  Cevapla

Yorum yapın