10 Başlıkta İç Mimar İle Çalışmanın Yararları

Günümüz şartlarında tek bir mimarın evin her alanıyla ilgilenemediği gibi bir iç mimar da evin her alanıyla ilgilenememektedir. Bundan ötürü birçok meslek ve meslek kurumları kendi içerisinde iş yükünü hafifletmek ve daha hızlı, odaklı, verimli iş gücü oluşturabilmek adına parçalara ayrılmıştır.

Yazımızda; bir iç mimar ile çalışmanın size sağlayacağı yararlarından bahsedeceğiz.

 

Konut Alanında Verim Oluşturur

Yapıların içindeki mekanlar sadece belirli bir alan ve o alanın içinde yaşayan insanların olduğu anlamına gelmemektedir. Mekanın hangi alanlarına ne gibi mobilyaların yerleştirilmesi gerektiği, kirişlerin hangi noktalardan geçmesi gerektiği, kolonların görsel alan açısından kısıtlama oluşturup oluşturmaması vs. gibi birçok konuyu iç mimarlık meslek dalından yardım alarak alandan verim ve zaman kazanırsınız.

 

 

Tesisatların Kirli Görüntüsü Engellenir

Birçok inşaat yapıları kaba inşaat durumundan ince inşaat durumuna geçmesine rağmen gerekli su, elektrik ve doğalgaz tesisatları hala mekanlarda gözükür ve alan kaplar nitelikte olmaktadır. Bu noktada gerekli yardımları iç mimarlık vasıtasıyla alarak çok ucuz ve maliyetsiz yöntemler ile tesisat borularının mobilyaya göre uyumunu ve gerekli raf ve dolapların altına uyumu sağlanarak göz kirliliğinden kurtulmuş olursunuz.

 

Gereksiz Yalıtım Malzemelerinden Kaçınılır

Her odaya gerekli gereksiz denmeden membran (yalıtım) döşemek hem oldukça maliyetli hem ise binaya az da olsa gereksiz kalıcı yük anlamına gelmektedir. Odanın işlevselliğine ve ıslak hacim olup olmamasına göre su veya ses yalıtımının döşenmesine iç mimar yardımıyla karar verilerek bu sorunlardan kurtulursunuz.

 

Her Alana İşlevsellik Kazandırılır

Odalarının kullanım amacına göre dizayn edilmesi en baştan iç mimar ile anlaşılarak yapılmalı ve mobilya ve dolapların konulacağı alanlar önceden plan üzerinden boyutlandırılmalıdır. Böylelikle işlevsiz ve kör noktaların oluşturulmasını engellemiş olursunuz.

 

 

Yapı Formunun Verimli Kullanılması Sağlanır

Bina dış duvar hatlarının oluşması genel olarak yapının konumlanacağı alanla ilgili olsa da yapı dış formu iç duvarların oluşumunu da etkilemektedir. Bundan ötürü iç mimar ile oluşturulacak yapı dış formu iç plan çözümlemesinde verimlilik sağlanır.

 

Gereksiz Ara Duvarların Oluşması Engellenir

Bazı durumlarda salon ve mutfak arasında oluşan ara duvar gereksiz alan ve hacim kaybının yanı sıra sirkülasyon alanlarında da kısıtlamaya yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda iç mimar ile yardımlaşarak bu duvarların kaldırılması hem daha az maliyet hem ise alandan verimlilik demektir.

 

Kişiye Göre Tasarım Oluşturulur

Yapı içerisinde iç mekanın oluşturulmasında standart biçim kullanmak yerine kişiye özel dizayn edilmiş mekanların iç mimar yardımıyla oluşturulması hem cazibeli hem ise daha alıcılı bir yapı oluşmasını sağlar.

 

 

Gereksiz Aydınlatmadan Kaçınırsınız

Her odanın fonksiyonel analizinin iç mimar tarafından yapılarak gerekli konumlara yerleştirilecek aydınlatma sayesinde gereksiz göz yoran aydınlatma gereçlerinden kaçınarak ekonomik ve estetik olarak daha üstün standartlar yakalanması sağlanacaktır.

 

Piyasa Üstü Satış İmkanı Elde Edersiniz

Yapı içerisinde standart mekan oluşturmak sizlere satış bakımından ekstra bir gelir getirmez. Ancak iç mimar tarafından dekorasyon, dizayn ve alan verimliliği kullanılarak oluşturulan mekanlar sizlere mekanın satışında ekstra gelirler ve kazançlar getirecektir.

 

Daha Kısa Sürede Yapının Oluşmasına Neden Olursunuz

Yapıyı dış hatlarıyla bitirdikten sonra ikinci aşama olarak iç hatlarının bitirilmesi manası taşır. Bu konuda alacağınız yardım yapının dış hatları ile beraber iç hatlarının da aynı anda bitirilerek yapı yapım aşamasından oldukça verim kazanırsınız.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın