Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? Salon Aydınlatma Çeşitleri

Salon dekorasyonunda aydınlatma oldukça önemlidir. Yapılan yanlış veya eksik aydınlatma birçok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Bunlar; göz rahatsızlıkları, baş ağrıları, motivasyon düşüklüğü, agresif tavırlardır. Kötü aydınlatma sistemi kullanılması odanın dekorasyonu bozacak ve karanlık veya aksine gözleri rahatsız edici bir ışık yaratacaktır. Aydınlatma konusuna dikkat ederek özenle yaptığınız salon dekorasyonunu sağlıklı bir şekilde gözler önüne sererek albenili bir hale getirebilmek mümkündür.

Yazımızda, ”Salon aydınlatma çeşitleri nelerdir?” ve ”Salon aydınlatması nasıl olmalıdır?” sorularını cevapladık.

 

 

 

 

Salon Aydınlatması ve Avize Seçimi

Evlerde genelde misafir geldiğinde, özel günlerde kullanılan ve ev tipine göre bazen amerikan mutfak tipinde hem mutfak hem oturma alanı olarak kullanılan salon aydınlatmasında beyaz veya sarı ampuller ile led ışıklar kullanılmalıdır. Salon aydınlatmasında kademeli aydınlatma yönteminin tercih edilmesi de sağlıklı olacaktır. Salon aydınlatmalarında büyük avizeler, ayaklı lambaderler, gömülü tavan aydınlatmaları veya armatür kullanılabilir. Bu aydınlatma çeşitlerinin kullanılması yaydıkları güçlü ışıklar sayesinde salona eşit olarak ışık yayılacaktır.

 

 

 

 

Salon için avize seçerken dekorasyonu tamamlamak için gösterişli modeller tercih edebilirsiniz. Son zamanların avize modası etrafında koyu renk ağırlıklı avize modelleridir. Salon için tercih ettiğiniz avize modelini odanın boyutuna göre hesaplayarak kol sayısı fazla veya az tercih edilmeli. Ayrıca ekonomik ve doğa için koruyucu olması bakımında tasarruf sağlayan ampuller ve aydınlatmalar kullanmak en sağlıklı seçim olacaktır.

 

 

 

 

 

Salon Aydınlatma Çeşitleri

Salon aydınlatmaları hem işlevsel olması hem de zevkle yapılan dekorasyonun dikkat çekiciliğini arttırması amacı taşımaktadır. Salonda istenilen atmosferi yaratmak için odanıza ve yerleşiminize uygun salon aydınlatma çeşitlerini kullanmak gerekli.

 

 

 

Ortam Aydınlatması

Odanın genelini aydınlatan çoğunlukla tavanda yer alan aydınlatma çeşidine ortam aydınlatması denmektedir. Ortam aydınlatması avize ve tavan lambası gibi sarkıt biçimli aydınlatmalardır. Düzenlerken oldukça dikkat etmeli ve TV önünde veya üzerinde kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Aksi halde televizyon izlerken ışık yansıyacak ve görüşünüze engel olacaktır. Ayrıca yine görüşün engellenmemesi ve ışığın rahatsız etmemesi için tavan yüksekliğine de dikkat edilmesi gerekir. Tavan yüksek ise parlak yerine daha loş ışıklar tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vurgu Aydınlatması

Vurgu aydınlatmalar; salon duvarlarında bulunan panellerin arkasına, TV ünitelerine, duvar köşelerine yada duvar içindeki nişlere yerleştirilerek vurgulamak istenilen aksesuarları ve objeleri ön plana çıkaran aydınlatmalardır.

Bu şekilde salon içerisinde ışık yardımıyla vazoları, tabloları, aynaları, çiçekleri, antika eşyaları yada sanat eserlerini vurgulayarak ön plana çıkartmak mümkün. Vurgu aydınlatmalarında daha çok led ve spot ışıklar kullanılmaktadır. Işık özellikleri ise düşük seviyeli ve sıcak renklerde tercih edilmesi halinde gözleri yormadan objelere vurgu yapacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Görev Aydınlatması

Salonda kullanım amacı sebebiyle özel bir aydınlatma sağlayan ve ışığı belirli bir alana yönlendiren aydınlatma çeşidi görev aydınlatmasıdır. Bu aydınlatma çeşidine örnek olarak uzun veya kısa ayaklı aydınlatmalar, sehpa üzerine veya masada kullanılan şık aydınlatmalar verilebilir.

Yemek yerken, mutfakta yemek hazırlarken, kitap ve gazete okurken ortam aydınlatması yetersiz kalarak sorun çıkartıyor ve ekstra aydınlatma gerekiyor. Görev aydınlatması içerisinde yer alan lambader yada abajur bu soruna ideal bir çözüm olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evinizi Güzelleştirecek Modern Avize Modelleri

Lambader Modelleri ve Kullanım Alanları

Abajur Kullanım Alanları ve En Şık Abajur Modelleri

 

 

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın