Aplik Modelleri ve Dekorasyonda Kullanımı

Aplik ya da duvar lambası, iç ve dış mekan aydınlatmasında kullanılan aydınlatma armatürleridir. Genellikle duvara monte edilen aplikler, ortama loş bir aydınlatma sağlar. Aplikler, ortamı aydınlatması dışında mekana estetik bir dokunuş sağlayan ve sanatsal bir hava katan ürünlerdir. Tarzınıza göre hem fonksiyonel hemde dekoratif aplik modelleri tercih edebilirsiniz. Yazımızda, apliklerin dekorasyonda etkileri ve farklı tarzlarda aplik modellerine yer verilmiştir.

Aplik Kullanım Alanları

Kullanım alanları temel olarak iç ve dış mekan diye ayrılır. Yemek odası, salon, oturma odası, yatak odası, antre ve banyo gibi bir çok kullanım alanı vardır. Aplikler, dekorasyonunuzu tamamlayıcı ürünlerdir. Eğer dekorasyonda doğru konumda apliklere yer verirseniz, aydınlatmanın yanı sıra mekanın havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Dış mekanda da istenilen tarza ve ihtiyaca göre aplikler seçmek mümkündür. Kafe, restoran, ofis, otel, bahçe ve mağazalarda aplik kullanımını yer almaktadır.

Aplik Kullanım Amacı

Aplikler, dekorasyonun tamamlayıcı unsuru olarak sıklıkla kullanılıyor. Loş ışık sevenlerinde bir numaraları tercihi oluyor. Aydınlatma işlevi dışında, yatak, oturma ve çalışma odasında kitap okumak içinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda ortamda sıcak bir ambiyans oluşturur.

Koridor ve antrelerde ortamı aydınlatmanında dışında, daha şık ve ferah olması içinde kullanılır.

Banyolarda, aydınlatma ve dekorasyon ürünü olarak tercih ediliyor. Mutfak ve çocuk odasında da aplikler kullanılabilir. Aplik tercih ederken, hem dekorasyon stilinize hemde kullanım amacına uygun seçimler yapabilirsiniz. Mekanın büyüklüğü ve şekli de aplik tercihinde önemli bir etkendir.

Dekorasyonda Aplik Kullanımının Etkileri

Aplik, fonksiyonel olmasıyla birlikte 2023 yılında tekrar dekorasyonda sıklıkla kullanılmaya başlandı. Dekorasyonda uygun tarzda ve doğru konumda kullanıldığında atmosferi tamamen değiştirecek bir etkiye sahiptir.

Alanın Genişliğini Artırmak

Apliklerin, özellikle küçük alanlarda doğru bir şekilde konumlandırılması mekanı daha geniş gösterir. Bunun için duvar apliklerinin, mekanın karanlık bölgelerine yerleştirilerek ışığı yayması önemlidir.

Odak Noktası Oluşturmak

Heykel, tablo, büfe, aksesuar, bitki veya herhangi belli bir noktayı aydınlatarak öne çıkarmak için aplikler konumlandırılabilir. İstenilen alanı vurgulamak için aplikler, ilk tercih edilen ürünlerdendir. Aplikler, belli bir bölgeyi vurgularken aynı zamanda sahip oldukları estetik, gösterişli ve sıra dışı formları sayesinde ilgi odağı haline geliyorlar.

Ortamda Göz Alıcı Etki Oluşturmak

Duvarlarda kullanılan aplikler sayesinde ortama estetik ve çarpıcı bir etki oluşturmak mümkün. Dekorasyon stilinize uygun apliklerle sanatsal ve modern bir hava oluşturmak elinizde.

Aydınlatma Katmanı Oluşturmak

Atmosfer ve odak aydınlatması ışığın dengeli bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olur. Genel aydınlatma ile birlikte aydınlatma katmanı oluşturulmasını sağlar.

Tarzınıza Uygun Aplik Modelleri

Duvar aplikleri, avize ve lambader modellerinde olduğu gibi çok fazla stile sahip aydınlatma türlerindendir. Klasik, Modern, Vintage, Avangart ve Country olmak üzere dekorasyona stilinize uygun aplik tercih edebilirsiniz. İkea’nın en yeni aplik modellerine göz gezdirebilirsiniz.

Vivense’de bulunan farklı tarz ve kullanım alanına ait popüler aplikler, editörümüz tarafından sizler için seçildi.Yuvarlak form aplikler 2023 trendleri arasında yer alıyor.

Modern, klasik ve retro tarz bir çok seçeneğe bakabilirsiniz. Aplik modellerinde çeşit oldukça fazla seçim yaparken kaliteli olması da göz ardı edilmemeli !

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın