Yatak Odası Avize Modelleri

Yatak odası dekorasyonunda mobilyalar kadar, aydınlatma için kullanılacak avize modelleri de önem taşır. Yatak odası avize modelleri genellikle gözü yorucu şekilde ışığı yansıtmayacak şekilde tercih edilir ancak seçim yapılırken yatak odası takımının rengi, yatak odasının genişliği, gün ışığını yeteri kadar alıp almadığı gibi etkenlere bağlı olarak değerlendirme yapılır. Örneğin; gün ışığını az alan bir oda ise daha parlak ışık veren avizeler seçilir. Büyük bir yatak odası ise loş bir avize ışığı yeterli olmaz, komodinlere ekstra abajur yerleştirme gerekecektir. Bir giyinme odası mevcut ise orada da ekstra küçük avizeler kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

Yatak odası avize modelleri arasından zevke göre taşlı modeller tercih edilebileceği gibi daha sade, abajur görünümlü modeller de tercih edilebilir. Taşlı modellerin şıklığının yanı sıra abajurlu avizelerde modernlik katacaktır. Parlak olmayan dinlendirici bir aydınlatma için de genellikle abajurlu modeller tercih edilmektedir. Askı aparatlı, kumaş avizeler, beyaz taşlı büyük avizeler, keten kumaşlı abajur takımı ile beraber satılan avizeler, pasta tipi avizeler, hasır avizeler, şamdanlı avizeler, dantel motifli avizeler, eskitme avizeler olarak zevke göre pek çok çeşitleri bulunur.

 

 

 

 

 

 

Klasik bir yatak odası takımı kullanıyor isek, taşlı avize modelleri uygun olabilecektir. Taşlı avizelerin beyaz, lila rengi, kırmızı, siyah renkleri bulunur. Yatak odası takımı, halı ve perdelerin renkleri ile birebir uyum sağlayan renkte avizelerin yanı sıra zıt renklerde şıklık katabilir.

 

 

 

 

Sahil, eklektik ve İskandinav tarzı yatak odası dekorasyonlarında hasır avize kullanılabilir.

 

 

 

 

Modern ve modüler tarzda bir yatak odası ise sarkıt tipi modeller göze hoş gelecektir. Renk uyumu, avizenin mobilyalarla birebir aynı renkleri taşıması ile değil karşıt renkler kullanılarak da yaratılabilir. Ayrıca sarkıt avizeler komodin üzerine gelecek şekilde abajur görevinde de kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ferforje yatak ile dekore edilen bir yatak odalarında genellikle şamdan tipi yada taşlı avize kullanımlarını görmekteyiz.

 

 

 

 

Yatak odası avize modelleri arasındaki sarkıt avizeler için tavan yüksekliği önemlidir. Alçak tavan olan mekanlarda, sarkıt avize kullanmak hem hoş bir görüntü vermez hem de çarpma gibi kazalara yol açabilir. Bu nedenle yüksek tavanlı evlerde kullanılması en uygunu olacaktır. Sarkıt avizelerde şamdanlı, geometrik desenli modeller mevcuttur. Yatak odası takımının tarzına göre sarkıt avize seçimi yapılır. Böylelikle yatak odasının klasik ya da modern görünümü tamamlanır.

 

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evinizi Güzelleştirecek Modern Avize Modelleri

Çok Şık Makrome Avize Yapımı

Abajur Kullanım Alanları ve En Şık Abajur Modelleri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“Yatak Odası Avize Modelleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın