Bej Rengi Kullanımı ile Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Dekorasyon son derece önemli olan ve dahası kendi içinde en ufak bir detayına kadar dikkat edilmesi gereken parametreler içeren bir olgudur. Nitekim geçmişe nazaran insanlar bu konuyu çok daha ciddi olarak ele aldıkları için de günümüzde artık iç mimarlar da sıklıkla işin içine giriyor ve hem evlerde hem de işyerlerinde kendi imzalarını açık ara attıkları dekorasyonlar yapıyorlar. Biz de bu yazıda ev dekorasyonunda bej rengi kullanımı olgusuna değineceğiz ve örnekler üzerinden konuya bakacağız.

Bej rengi son yıllarda özellikle aşağıda yer alan örneklerinden de görüleceği modern dekorasyon yapılan evlerde sıklıkla kullanılır hale gelmiş durumdadır. Bunun en temel nedeni elbette ister duvar kağıdı rengi olsun, ister duvar rengi bulunulan ortamlara huzur ve dinginlik vermesidir. Bu yüzden de özellikle ortak alanlarda sıklıkla kullanılır durumdadır.

Dahası bej rengi bir duvar boyasıile uyumlu olamayacak bir mobilya grubu da yoktur. Kum tanelerinden deniz kenarında yer alan taşlara kadar birçok yerde karşımıza çıkan bej rengi özellikle sadelikten ve doğallıktan yana dekorasyon tercihi yapanlar için de idealdir. İddiasız bir iddiası vardır. Temizliğine düşkün olan insanlar için de kir götürmesi  sebebi ile başlı başına bir tercih sebebi olmasına yeterlidir.

Dilerseniz çeşitli objeler ve şekillerde farklı tasarımlarda bej rengi kullanımı örneklerine bakalım.

Salon veya Oturma Odasında Bej Rengi Kullanım Fikirleri ve Örnekleri

Bej Renginin Tüm Tonları ile Soft Mavinin Uyumu

bej rengi kullanımı ile dekorasyon örneği

Burada gördüğünüz oturma odası için sözcükler yetersiz kalabilir. Zira özellikle karanlık bir oda ise ve çok ışık almıyor ise evlerde bu tür bir tercih yapılması kullanılan objeler itibarı ile de odaya derinlik katar iken aynı zamanda elbette çok daha aydınlık ve ferah bir görüntü veriyor.

Soft mavi tonlarında olan yastıklar ve halı, duvar kağıdı, ortada yer alan obje, perde, koltuklar,  birbirini tamamlıyor. Bejin tüm tonları ile yalın ama bir kadar çağdaş bir dekorasyon yapmak isteyenler için zamandan ve mekandan bağımsız bir oturma odası dekorasyonu. Elbette bu durumda mobilyanın tasarımının ve diğer objelerin birbiri ile uyumunun da etkisi çok büyük.

Mavi ve bej ağırlıklı bir odada kullanılabilecek, uyumlu bir duvar rengi seçmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımızdan faydalanarak size uygun rengi belirleyebilirsiniz.

Biraz Country Biraz Bohem Tarzıyla Bej Rengi Kullanımı

biraz-country-biraz-bohem

Burada da yine bejin tüm tonları kullanılmış durumda ama burada olan fark; görüldüğü üzere düz renkler tercih edilmemiş. Yastıklar, ortada yer alan puf ve halı farklı desenlerden oluşuyor ama asla gözü yoran bir durum yok.

Renkler bir önceki fotoğrafta olanlara göre biraz daha koyu ama bu tarz dekorasyon sevenler için en doğru seçenek bu olacaktır. Duvarda yer alan objeler ve abajur da dekorasyonu tamamlıyor ve bir çeşit uyumsuzluğun uyumu gibi ortaya sıradışı ama bir o kadar da elegance bir görünüm ortaya çıkıyor. Evlerinde country tarzı ya da bohem esintiler taşıyan dekorasyon yapmak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan.

Gri, Kahverengi ve Bej Renginin Muhteşem Uyumu

gri-ve-kahvenin-muhtesem-uyumu

Bu kullanım, diğer iki kullanımdan çok daha farklı. Burada yine bejin farklı tonları koltuk ve sandalyede kullanılmakla beraber bunun yanı sıra ahşap gövdeleri ve orta sehpa, köşede yer alan çiçek ve duvarda yer alan fotoğraf bej rengini daha realist bir biçimde kullanmak isteyenlere hitap eden bir seçenek. Cam kenarında uzun sohbetler etmek, kitap okumak için konforlu ve biraz da klasik olan bir dekorasyon. 

Hem Modern Hem Canlı Bir Tarz

hem-modern-hem-canli

Eğer bej rengi kullanmak istiyor ama içinizde mevcut olan enerjinin de görünmesini istiyosanız, dahası yapılan dekorasyon kasvetli bir hava versin istemiyorsanız işte bu dekorasyon tam sizin için.

Camdan yapılan modern orta sehpayı duvarda yer alan çağdaş resim ve sehpanın üzerinde yer alan obje muhteşem bir biçimde tamamlıyor. 

Bal yastıklı kanepe, yumuşacık bir halı ile bu dekorasyon gündelik yaşamda kendini şımartmak isteyen insanlara hitap ediyor. Kim işten eve gelip bu koltuğa kendini attığı zaman tüm yorgunluğunu atmaz ki? Üstelik içinde olan enerjiyi kaybetmeden.

Tepeden Tırnağa Uyum ve Zarafet

tepeden-tırnaga-uyum-ve-zerafet

Burada da yine mavi ve bej rengi birlikte kullanılmış ama bu dekorasyon için kelimeler kifayetsiz kalıyor cümlesi az kalabilir.

Berjer koltuklar ve puf biraz canlı mavi, aynı şekilde halı da koltuklarla uyumlu olacak ama gölgelemeyecek şekilde biraz daha soluk mavi, duvar kağıdı ile büyük kanepe de farklı tonlardabej olarak kullanılmış.

Camlar dekorasyonun etkisini adeta güçlendiriyor. Ortaya çıkan görüntü tam anlamı ile yazının başlığında da yer verildiği gibi uyum ve zarafet abidesi. Hem çok klas, hem de asla kitsch değil. Uzun yıllar kullanılabilecek olan bir dekorasyon stili. Mavi tonlarını sevenler için son derece doğru bir tercih.

Sıradışı Bir Dekorasyon İsteyenler İçin

siradisi-bir-dekorasyon

Bej rengini seviyorsanız ama ağırlıklı olarak bej olmasın, bej tamamlayıcı olarak kullanılsın diyorsanız; son derece dingin olan bu dekorasyon tam olarak sizin için doğru tercih.

Kilim desenli halılar, safran sarısı koltuklar, lacivert yastıklar ve zeminde bej rengi yer seramikleriyle ortaya çıkan görüntü evrensel standartlarda ve tüm ev tiplerinde kullanılabilir. Küçük evlerde de kullanılabilecek minimal ama derinlikli olan bir dekorasyon.

Bej rengi burada tüm de renklerin birbiri ile uyumlu olmasını sağlıyor. Ortaya da böyle göründüğü gibi iddialı ama kendine has tarzı olan bir görüntü çıkıyor.  Son derece sıradışı ve enerjik. Mavi duvar kağıdı ve aynalar da hem odaya derinlik veriyor hem renk uyumunu tamamlıyor hem de koltuklar ve halının daha ön plana çıkmasını sağlıyor.

Yeşil Mobilyalar ve Duvarlarda Bej Rengi Kullanımı

mobilyalar-yesil-duvarlar-bej

Son derece işlevsel, son derece konforlu ve son derece ergonomik olan bir oturma odası dekorasyonu.

Oturma grubu sıradışı ve ergonomik bir tasarım ve canlı bir yeşil tonunda seçilmiş. Modern fiskos sehpaları ise çok tarz. Duvarda yer alan ayna ise tasarımıyla son derece modern bir dekoratif objeye dönüştürülmüş ve dekorasyonu tamamlamış. Duvar kağıdının ise bej olması hem odaya soft bir görünüm kazandırmış hem de koltuk takımının göz önünde olmasını sağlayarak tüm dekorasyonu tamamlamış.  Minimalist dekorasyon tarzını sevenler için son derece doğru bir tercih.

Hem Canlı Hem Cıvıl Cıvıl

hem-canli-hem-civil-civil

Neredeyse doğada yer alan tüm renklerin kullanıldığı modern bir tasarım.

Burada bej rengi perdelerde ve duvar boyasında kullanılarak mavi boyalı dekoratif bölümü öne çıkararak çok şık ve göz yormadan sahnede olmasını sağlamış.

Küçük odalarda, yalnız yaşayanlar için en doğru seçeneklerin başında böylesi bir dekorasyon geliyor. Benzerlerinden açık ara olarak ayrılan ergonomik ve işlevsel bir dekorasyon tarzına sahip. Göz yormuyor aynı zamanda fazla soft kalarak enerji de düşürmüyor. Kadın erkek genç yaşlı herkes için tercih edebilir bir oturma odası dekorasyonu diyebiliriz.

Saraylara Layık Bir Dekorasyon

saraylara-layik-bir-dekorasyon

Kimi insanlar çok daha gösterişli, nostaljik ve saray ihtişamında olan mobilyaları tercih ediyor. Bu oturma grubu da bu tarzı sevenler için zamanın içinden fırlayıp gelmiş gibi duruyor.

Bej rengi kullanmak ama görkeminden ihtişamından da vazgeçmek istemeyenler için son derece doğru bir tercih. Tepeden tırnağa bej kullanılarak bu tarzda şahane bir dekorasyon nasıl yapılır derseniz alın size en güzel örneği.  Tüm misafir salonları için kullanılabilir.

 Romantik, Naif ve İncelikli

romantik-naif-incelikli

Bazı insanlar daha hassastır ve daha naiftir. Siz de böyle bir insansanız işte size bunu yansıtabileceğiniz üstelik son derece trend olan bir dekorasyon stili.

Yok böylesi dedirtiyor. Hiçbir detay unutulmamış. Hatta öyle özel ki kullanmaya bile kıyamayabilirsiniz.  Dahası mor ve bej rengi içiçe geçerek nasıl kullanılır ve eşsiz bir dekorasyon yapılır derseniz cevabını bu görselde bulabilirsiniz.

Biz bu yazıda oturma salonları için olan örneklere yer vermiş olsak da sizler mutfak, banyo, yatak odası gibi alanlarda da soft bir tercih yapmak isterseniz elbette bej rengini muhtelif biçimlerde kullanarak dekorasyon yapabilirsiniz.

Salon dekorasyonu için daha farklı tarzlar düşünüyorsanız aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


“Bej Rengi Kullanımı ile Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri” üzerine bir yorum

  1. Açık kahverengi altın varanklı klasik koltuk takımı (ahşabı oymalı ve fazla görünür) 2 renk kaplamak istiyorum. 2adet 3’lü , 3’lünün ortası ve 4 adet tekli koltuk aynı renk olacak şekilde hangi renk kombinasyonlarını önerirsiniz. Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın