Doğal Taşlar ve Taş Görünümlü Paneller

Doğal Taşlar ve Taş Görünümlü Paneller

Ev dekorasyonu için vazgeçilmez bir parça haline gelen doğal taşlar ve taş görünümlü paneller, duvar dekorasyonunda iç mimarlar ve ev sahipleri tarafından sıklıkla tercih ediliyorlar. Bu taşlar ve panellerin uygulandıkları mekana doğal bir hava katmaları ve şık bir görünüm kazandırmaları başlıca tercih sebepleri. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı özellikleri, onları bir adım daha öne çıkarıyor. Peki, görünüm bakımında birbirine benzeyen bu iki dekorasyon malzemesinden siz hangisini tercih edeceksiniz? Tercih ettiğiniz doğal taşları yada taş görünümlü panelleri nerede kullanacaksınız?  Bu soruları bazı bilgiler ve örnekler yardımıyla cevaplamaya çalışacağım.

İlk olarak her ikisini de evinizde kullanabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken doğal taşların ağır olması nedeniyle duvar ve bina üzerinde ağırlık yaratmasıdır. Onun için duvarınıza ve binanıza güvenmiyorsanız, geniş yüzeylerde doğal taşlar yerine, taş görünümlü paneller kullanmalısınız. Yine ağırlıkları nedeniyle tavan dekorasyonunda doğal taşlar kullanmak mümkün değildir. Bu sebeple tavanda dekoratif bir çalışma yaptıracağınız zamanda taş görünümlü panelleri tercih edebilirsiniz. Bahsettiklerim harici doğal taşları kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur. Doğal taşların fiyatları  60 – 150 TL / m² olarak modelden modele ve firmaya göre değişmektedir.

Taş görünümlü paneller ise polyester, cam elyafı ve doğal taş tozlarından üretilmektedir. Doğal taşlara göre oldukça hafiftir. Tavan dekorasyonunda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kendi renkleri dışında istediğiniz her renge boyayarak uygulayacağınız mekana uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu ürünler su geçirmezyanmaz ve dayanıklıdırlar. Yinede siz, taş görünümlü panel alışverişinizde, panellerin yanmaz ve dayanıklı olduğunu belgeleyen firmaları tercih edin. Taş görünümlü panellerin fiyatları ise 50 – 100 TL / m² olarak modele ve firmaya göre değişmektedir.

Artstone Firmasına Ait Taş Görünümlü Panel Uygulama Videosu

 

Evim Şahane’ de Salon Dekorasyonu için Uygulanan Doğal Taş Görünümlü Duvar Panelleri Videosu.

İkinci sorumuza geçecek olursak doğal taşları ve taş görünümlü panelleri; ev dekorasyonunda salon, banyo mutfak ve diğer odalarda, dış cephe dekorasyonunda bahçe ve balkon duvarları, hatta tüm evin dış yüzeyini kaplamada kullanabilirsiniz. Örnekler yardımıyla uygulama alanlarından bahsedecek olursak.

  • Salon dekorasyonunda, genellikle televizyonun olacağı duvara yapılan niş çalışmasının içinde ve yemek bölümünde bir duvarda uygulanmaktadır. Ayrıca panellerin, tavan dekorasyonunda kullanıldığı örneklerde vardır.
  • Banyo dekorasyonunda, tüm duvarlar kaplandığı gibi sadece aynalı duvarın yada duş kabininin olduğu köşenin kaplandığı doğal taş ve taş görünümlü panel uygulamaları görmek mümkündür.
  • Yatak odası dekorasyonunda, genellikle yatak başlığının arkasındaki duvarda uygulanmaktadır.
  • Mutfak dekorasyonunda, dolap ile tezgah arasında uygulamak daha şık olacaktır.
  • Dış cephe dekorasyonunda bu ürünler, hem süs hem hemde yalıtım malzemesi olarak duvarlarda kullanılmaktadır.

Daha önceki yazımızda 3 boyutlu duvar panellerinin nasıl uygulanacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekor Ekranı
Dekor Ekranı
Dekorekrani.com; Ev Dekorasyonu, İş Yeri ve Bahçe Dekorasyonu için en yeni Dekorasyon Önerileri ve Dekorasyon Örneklerini bulabileceğiniz, dekorasyon konusundaki bilgi kirliliğini gidermek, merak edilenleri dekorasyon tutkunlarına sade ve anlaşılır şekilde aktarmak amacıyla kurulmuş Türkiye’ nin En İyi Dekorasyon Sitesi’ dir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.