Dekorasyonda Renk Uyumu İçin Örnekler

Mekan dekorasyonunda karşılaştığımız  hataların en önemlisi, objelerin bütünlüğündeki renk uyumuna dikkat edilmemesi gelmektedir. Oysa nasıl kıyafetlerimizi alırken yada giyerken kombin yapıyorsak, evimizi dekore ederken de eşyalar arasında kombin yapmaya özen göstermeliyiz. Peki, dekorasyonda renk uyumunu, eşyalar arasında kombini nasıl mı yapacağız ? Cevabı çok basit:

İlk olarak sevdiğimiz renkleri ve hangilerini evimizde görmek istediğimizi seçiyoruz. Bu renklerin nerelerde kullanılacağını yazdığımız bir liste yapıyoruz. Alandaki nesneleri hangi renklerde görmek istediğimize karar veriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus, bir renk üzerinde fazla durarak odayı boğmamak olmamalıdır. Küçük odalarda dekorasyon çalışması yapıyorsak eğer, özellikle koyu renk tonlarını fazla kullanmamalıyız. Küçük odalarda koyu renkleri kullanmak, odanın olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Küçük odalarda açık renk tonlarını en fazla alanı kaplayan duvar ve zeminde kullanarak, eşyaları ve objeleri koyu renk tonlarında tercih edebilirsiniz. Söylediklerime ve dekorasyonda renk uyumu konusuna açıklık getirmek için örnekler üzerinden gitmekte fayda var diye düşünüyorum…

 

 

Küçük salon dekorasyonunda köşe koltuk takımları kullanmak odanın geniş görünmesini sağlayacaktır. Örnekteki gibi renk uyumunu sağlamak için perde ile yastıkları, koltuk takımı ile de halıyı yada halı ile yastıkları aynı renk tonlarında seçebilirsiniz.

 

Yastık ve çiçekler ile de renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

 

 

Koltuk takımı ve perde aynı renk seçilerek renk uyumu sağlanabilir.

 

 

Renk uyumunu sağlamak tüm odalarda aynı mantıkta olmaktadır. Dekorasyon dediğimiz olay zaten; fazla eşya kalabalığına yer vermeden, en doğru yerde en doğru şeyi, diğer eşya veya objeler ile renk bütünlüğü sağlayacak şekilde kombin yapmaktır.

 

 

Dekorasyonda renk uyumu için diğer örneklerimiz…

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Oturma Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odamı Nasıl Güzelleştirebilirim? Oturma Odası Dekorasyon Önerileri

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın