Renkli Mutfak Modelleri ve Tasarımları

Mutfak dekorasyonu bir zevk meselesidir. Kimi çok renkli mutfak modelleri ve tasarımları tercih ederken kimi sadece beyaz, siyah renklerini kullanır.

Tercih Edilen Renklerin Başında Beyaz Geliyor

Beyaz sadeliği, zarifliği ve mükemmelliği simgeliyor. İster kullanılan eşyalar klasik olsun ister modern olsun, beyaz huzurun anahtarıdır. Beyaz ankastre dolaplar, modelini en iyi şekilde ortaya çıkarır, leke ve kiri de daha koyu renklere göre az belli ederler. Son zamanlarda eskiyen ahşap mutfak dolaplarını beyaz ahşap boyasıyla birkaç kat boyamak en moda değişimlerden biridir.

 

 

 

Kırmızı Sıcaklığı

Kırmızı rengin iştah açıcı olduğu söylenir. Çok sıcak bir renk olduğu için samimiyeti, mutluluğu temsil eder. Bu sebeple gıda firmaları reklamlarında daha çok kırmızı rengi kullanırlar. Aynı zamanda hareketliliği, heyecanı, dinamik olmayı, kararlılığı ve azmi anlatan kırmızı, insana canlılık kazandırır.

Çalışkanlığı da çağrıştırır. Yani yapılacak işin daha isteyerek gerçeklemesini sağlar. Tabi dolaplarda kırmızı rengi kullanılıyorsa, bütün mutfak buna uyumlu olmalıdır. Kırmızı rengine en çok yakışan renk siyahtır. İki renk birlikte kullanıldığında zarafeti ve asilliği simgeler. Yine dolaplarda kırmızı seçildiğinde, mutfakta kullanılan küçük aksesuarların da bu tona uygun seçilmesi gerekiyor. Çünkü renkler arasında oluşan uyumsuzluk, gözü yoran bir durumdur.

 

Vintage Tarzı

Son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlanan vintage tarzında, koyu ve canlı renklerde ziyade pastel tonları tercih ediliyor. Vintage tarzı için biraz farklı eşyalar gerekiyor. Duvara asılan bir elek, minik eski radyo, ferforje mutfağın daha sevimli halde olmasını sağlıyor. Mint yeşiline veya açık sarıya boyanmış mutfak dolaplarına eskitme yapılmasıyla, mutfakta çok fazla yaşanmışlığın olduğu algısı meydana gelebilir.

 

 

 

 

Renkli Mutfak Modelleri

Hanımların en çok vakit geçirdiği mutfaklar, evin en önemli ve yeterince geniş alana sahip olması gereken kısmıdır. Evinizi taşıyacaksınız, yeni ev kuruyorsanız veya mutfağınızı değiştirmek istiyorsanız mutfak modellerine ihtiyacınız olacaktır. Mutfak dolabı seçeneklerinde malzeme ve renk açısından çeşitlilik oldukça fazladır. Beyaz, her renge yakışan aynı zamanda çok şık duran bir renk olsa da kimi hanımlar renkli mutfak modellerini tercih ediyor. O modellerden bazılarına bir bakalım.

Mutfaklar yemek pişirilen ve yenen ortamlar olduğu için mutfak dolaplarının renginin çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Bunlarda kullanılan renk mutfağın ışığını yansıtır. Mutfak tonlarında en çok kullanılan tonlar benzin yeşili, gri, sütlü kahve, meşe, portakal rengi, koyu mavi, egzotik renkler ve yeşilin sade tonları diyebiliriz. Bunlarla birlikte mutfağında deniz havası almak isteyenlerin, huzurlu olmak isteyenlerin tercih ettiği renkler de mavi ve mavinin tonlarıdır. Özellikle geniş mutfaklarda daha çok tercih edilir.

 

 

 

 

 

 

Mutfakta Bahar Esintisi

Mutfak için yakın çevrenizden, arkadaşlardan veya ailenizden fikir almak elbette faydalı olacaktır. Fakat seçimlerinizi etkileyen bir diğer husus da trend renkler olmalıdır. Mutfağın alt ve üst dolaplarının renkli olması ortamın enerjisini artıracaktır. Mavinin açık ve koyu tonları, sarının tonları ve karakteristik renklerin sentezlenmesiyle oluşturulan dolaplar çiçek gibi bir görüntü yansıtacaktır.

Koyu tonları sevenler içinse kahverengi, bordo, koyu yeşil farklı bir renk tercih etmeksizin fiks renklerdir. Bu koyu tonların yanında ışıklandırmalar da ona uygun yapılmalıdır. Koyu renklerde de iki farklı tasarım oluşturmak mutfağınıza modern bir görünüm kazandıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Mutfağınızı İki Farklı Renkle Süsleyin

Tekdüzelikten sıyrılmak isteyenler için de yine iki farklı renk kullanımlarıyla mutfağınızı süsleyebilir, mutfak dolaplarınızda ve duvarlarınızda hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. İki renkli mutfak dolapları yenilikçi ve modern bir hava katar. Mekanın daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlar. Üst dolaplarınızı, duvarla nötr hale getirerek mutfağınızı daha geniş görünüme kavuşturabilirsiniz. Koyu renkleri alt dolaplarda kullanmak da yine küçük bir detay olacaktır çünkü bu sayede dolapların mekanı daraltacağı hissinden de kurtulmuş olursunuz. Doğal bir görünüm elde etmenizin en önemli yolu; alt dolaplarınızı mavi, krem, beyaz, gri gibi açık renkleri kullanarak üst dolaplarınızla bütünleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın