Cafenizi Profesyonel Dokunuşlarla Göz Alıcı Hale Getirebilirsiniz

Cafe sahibi olmaya karar veren kişiler için en önemli konu bu cafenin dekorasyonunun nasıl olacağına karar vermektir. Elbette karar aşamasını etkileyen pek çok unsur vardır. Bunların başında da maliyet konusu öncelikle göz önüne alınması gereken konudur.

Cafe açmak isteyen kişilerin maliyetlerini belirledikten sonra bu maliyet ile dekore edebilecekleri seçeneklerden kendilerine uygun olanı seçmek için diğer koşulları düşünmeye başlamaları beklenir. Ancak iyi haber, maliyetin yüksek olması her zaman düşük maliyetli seçeneklerin yanında daha yüksek potansiyele sahip bir cafe sahibi olunacağı anlamına gelmez.

Bu yazımızda maliyeti etkin bir tasarım için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda fikirlerimizi paylaşacağız.

Hem Düşük Maliyetli Hem de Her Zevke Uygun Cafeler Tasarlamak

Öncelikle her zaman maliyeti etkin bir çözümü hemen bulamayabilirsiniz. Daha öncesinde cafe dekorasyonu konusunda tecrübe sahibi değilseniz, ilk planlamanızın yarısına yakın bir miktarda daha fazla harcama yapmak zorunda kalacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Tam her şey mükemmel bir şekilde yerli yerince oldu diye düşünürken, gözünüze çarpan, daha önce hiç de aklınıza gelmeyen bir alana fazladan bir masa koymanız gerektiğini düşünüp, bunu neden daha önce akıl etmedim diye kendinize şaşırmanıza neden olacak durumlara benzer daha pek çok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu işlere ilk defa el atan cafe sahipleri için maliyet konusunda net bir rakamı değil belirli bir aralığı belirleyip alt ve üst sınırların içerisinde kalmaya çalışarak dekorasyon fikirlerini hayata geçirmelerini öneririz.

Tüm bu uyarılardan sonra nasıl daha maliyeti etkin dekorasyona sahip olabileceğinizle ilgili önemli konuları paylaşalım;

Israrcı Değil, Kabullenici Olun

Elbette hayalinizdeki dekorasyon fikrinden vazgeçmenizi önermiyoruz. Ancak, gerçekçi bir planlama, hayalinizdeki dekorasyon fikrinin tamamen boşa çıkmasındansa, sürekli olarak kendisini yenileyen bir fikirle daha doğru adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Mekânı Tamimiyle Doldurmaya Çalışmayın

Elinizin altındaki alandan mutlaka en optimal şekilde faydalanmak isteyecek, bu nedenle de dekore ettiğiniz iç ve dış mekânı daha fazla müşteri alacak şekilde daha fazla masa ve sandalye ile donatmak isteyeceksiniz. Bu ilk başta mantıklı gelse de müşterilerin tıklım tıklım bir alanı görünce sizi tercih etmekten vazgeçirmesine sebep olmaktansa, daha optimal bir yerleşimle, müşterilerin vakit geçirirken nefes alabilecekleri ve bu mekânda aynı zamanda dinlenebileceklerini de düşünmelerini sağlayacak kadar alanda boşluk bırakmalısınız.

Sadeliği Tercih Etmeye Yatkın Olun

Mekanınızda modern bir tasarım tercih ettiğinizi varsayalım. Böyle bir durumda dekorasyon fikirleri için daha fazla seçenek sahibi olursunuz. Ağır duygulu bir mekân yerine daha sade bir mekân fikrine yatkın olursanız, elinizdeki maliyeti daha etkin bir şekilde kullanmak için daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Örneğin göz alıcı parlak bir ışıkla mekânın tüm duygusunu yitirmesine sebep olabilirsiniz. Gösterişli avizeler yerine el yapımı tellerle örülmüş basit bir abajur çoğu zaman pahalı ve ağır avizelerden daha fazla ilgi çekicidir ve cafenin daha rahat hissiyata sahip olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ağır objeler sürekli değişikliklere de kapalı olacağından yine tercih edilmemesi için bir nedene daha sahiptirler.

Son söz olarak, mekanınızın illa tasarlandığı şekliyle sonsuza kadar aynı kalmasını değil, yaşayan ve ruhu olan bir mekân gibi değişikliklere açık olmasını sağlayınız. Böylece sürekli masraf yapmak yerine mekandaki ufak değişikliklerle, daha maliyeti etkin ancak her zaman müşterilerin ilgisini çeken bir mekân sahibi olabilirsiniz. Ve asla aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey, mekanınızın, müşterilerinizle iletişim biçiminiz olduğudur. Bu nedenle en güçlü iletişimi yakalamak için, dekorasyonunuza her zaman önem verin.

Bir cafe sahibi olmak, dikkat edilmesi gereken pek çok önemli kriterlerin yerine getirilmesini gerektirmektedir. İdari ve yasal prosedürlere ek olarak, düzen ve dekorasyon konusu da çok önemlidir. Yeme içme alanlarının dekorasyonu ve düzeni hakkındaki detayların neler olabileceğini öğrenmek için yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Düzenleme ve Dekorasyonun Önemi

İş arkadaşları, arkadaşlar, aileler ve sevgililer sohbet etmek ya da rahatlamak için bir kafede buluşmayı severler. Belirli bir cafenin tercih edilip edilmemesi tamamen müşterilerin gözüne hitap eden bir dekorasyona bağlıdır. Elbette müşteriler fiyat gibi faydacı gereklilikleri de göz önüne bulunduracaklardır ancak, insan doğası gereği kendisini rahat hissedebileceği bir mekâna her şeyden daha fazla önem verecektir. Bunu bilinçli ya da bilinçsiz, sadece hisleriyle hareket ederek farkında olmasa bile, tercih nedenleri arasına alacaktır. Mükemmel dekorasyonla birleşen iyi bir düzenleme inkâr edilemez derecede önem arz eder. İyi düşünülmüş bir dekoratif ortam, yeni müşteriler çekmeyi ve eski müşterileri elde tutmayı mümkün kılar. Rahatlık ve atmosfer aynı zamanda işletmecinin başarısını da belirleyen bir unsurdur. Bu unsurlar mahalleye ya da çevreye, hedef müşteriye ve rakip konumda bulunan diğer cafelerin ait olduğu kurumlara göre ortaya çıkan oldukça karmaşık ancak temelde rekabetin ana koşullarına bağlı kurallardan meydana gelmektedir. Düzen ve dekorasyon fikri genel konsepte dayalı klasik bir sunumu karşılayabilir ya da aksine farklı olarak akılda kalıcı olmayı hedefleyebilir, ancak amaç konuklara tattıkları yiyeceklerden aldıkları tatmin duygusu, göze hitap eden ortamın hissettirdiği olumlu duygular, ve hatta koku ve dokunuşların da dahil olduğu neredeyse tüm duyuların dikkate alınmasıyla ortaya çıkartılan olağanüstü bir duyusal deneyim sunmak olduğundan burada uygulanacak dekorasyonun yansıtacağı his tamamen göz ardı edilmemesi gereken temel konudur.

Düzenleme ve Dekorasyonda Dikkate Alınacak Unsurlar

Cafe dekorasyonunun başarılı bir şekilde uygulanması için birkaç önemli ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır. Renklerin ve ışığın uyumu dostane ve sıcak bir atmosfer oluşturmak için esastır. Sıcak ışık bile başlı başına, rahat bir atmosfer oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. Ekstra ışık eklemek de iyi bir seçenektir. Renk seçimi temaya veya cafenin genel konseptine bağlıdır. Mobilya, cafenin düzeninde önemli bir unsurdur.

Mobilyanın tarzına ek olarak, kalitesi ve özellikle konforu da çok önemlidir. Dekorasyon ve mobilyalar cafenin görüntüsünü ve ruhunu yansıtır. Bu nedenle, mobilya boyutlarını belirlemek için mevcut alanı ve genel konsepti tam olarak bilmek gereklidir. Yine de mekanla ilgili olarak, mekânın hareket akışı diyebileceğimiz müşterilerin rahat gezinmesi ve oturmasını sağlayacak düzenleme esas belirleyicidir. Ortalama olarak, masa ve sandalyeler arasında en az 50 cm boşluk bırakılmalıdır. Barın ve kasanın erişilebilirliği de dikkat edilmesi gereken önemli bir faktör olabilir.

Kafeye yaşayan bir ruh vermek için mobilyalara ve aydınlatmaya dikkat etmek önemlidir.

Bir Profesyonele Danışmak

Bir kahvenin aranjmanı doğaçlama yapılmamalıdır. Kuşkusuz, dekorasyon kolay bir iş gibi görünebilir, ancak cafenin potansiyel başarısı buna bağlıdır. Profesyoneller proje sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak için bu alanda uzmanlaşmıştır. Bu uzmanlar cafenin özelliklerini derinlemesine inceler ve uygun bir yerleşim planı geliştirebilirler. Elbette her şey mekânın kendi şartlarına ve konsepte bağlı olduğu için standart bir formül yoktur. Bununla birlikte, cafenin temel işlevselliğini sağlamak için temel kurallardan da faydalanılmalıdır.

Bu alandaki profesyonel kişiler, cafeye mimari ve aynı zamanda dekoratif bir yaklaşım geliştirir, cafenin ergonomik bir analizini ve işlerin finansal analizini yapabilirler.

Bu nedenle tavsiyemiz mümkün mertebe profesyonel bir desteğe de başvurulması gerekliliğidir.

Cafeniz için en iyi dekorasyon fikirlerini, cafe masa sandalye çeşitlerini görmek için: https://www.bistromasa.com/

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.