Mobilya Seçimi İçin Etkili Öneriler

Eviniz için mobilya seçimi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin için en önemli ölçüt hangisi ya da belirli bir ölçütünüz var mı? Aslında bunlar çok genel sorular ve net bir cevapları olmayabilir. Yine de mobilya almaya karar verdiğinizde, nasıl bir tercih yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, evinizin hangi köşesine ne alırsanız alın, seçiminizi etkileyecek unsurlar bulunabilir.

Renkler Evin Ruhunu Yansıtır!

Havayı, toprağı, hayvanları, yani genel olarak doğayı ve hatta hayatı sevmemizi, çevremizdeki güzelliklere hayran kalmamızı sağlayan yegâne şeylerden biri renklerdir. Renkler her şeydir ve her yerdedir. Bazen kişiliğinizi bile yansıtabilirler. Bu nedenle eviniz için satın almayı düşündüğünüz mobilya renk açısından oldukça önem taşır. Evinizin dekorasyonu hakkında da genel bir fikir verecek olan renk seçimini hangi mobilyayı alırsanız alın özenle yapmalısınız. Belirli bir renk tavsiyesi vermek doğru ve kesin sonuçlar doğmasına yardımcı olmaz fakat seçim yaparken kişiliğinizi yansıtan, sizin hoşunuza giden ve evinizde görünce mutlu olacağınız renkleri tercih etmelisiniz. Yine de çok absürt renkler seçmek zamanla rahatsız edici olabilir. Evinize genel olarak hakim renge göre seçimler yapabilirsiniz. Mobilya konusunda birbirine uyumlu renkler seçerek risk almadan daha garanti sonuçlar elde edebilirsiniz. Fakat önemli olan, her gün görmekten sıkılmayacağınız renkleri tercih etmenizdir. Eğer zıtlıklardan hoşlanıyorsanız buna göre de seçim yapabilirsiniz. Bazen zıtlıklar hoş ve çekici şıklık yaratabilir ama genel bir uyum yakalamaz zor olur. Bu nedenle böyle bir seçim yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

 

 

Evinizi İyi Tanıyın

Mobilya seçimi yaparken sadece beğendiğiniz için seçmemelisiniz. Evinizle uyumlu olup olmadığı da önemlidir. Kirada oturuyorsanız alacağınız mobilyanın çoğu odaya ya da salona uyum sağlayabilme potansiyeli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konuyu göz ardı edip anlık bir heves sonucu çok beğenerek aldığınız mobilyadan zamanla nefret edecek noktaya gelebilirsiniz. Bu nedenle evinizi iyi analiz etmeli, alışverişe çıkmadan önce hangi noktaya hangi eşyanın gelebileceği ihtimallerini kafanızda iyi yerleştirmelisiniz. Bu sayede daha net kararlar vererek hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda alışveriş sırasında ihtiyacınız olduğunu düşünebileceğiniz ama aslında ihtiyacınız olmayan hiçbir şeye fazladan gereksiz para ödememiş olursunuz.

 

Kalite Ayrıntılarda Gizlidir

Satın almayı düşündüğünüz mobilya, renk ve boyut olarak aklınıza yattıysa; gelelim mobilya seçmenin diğer püf noktası olan kaliteye. Çünkü bir tasarımı oluşturan genel etmenler ince ayrıntılarla ortaya çıkar. Basit bir şekilde düşündüğünüz zaman bütün mobilyalar aynıdır, yatak yataktır veya masa masadır, hepsinin aynı özellikleri vardır. Fakat ayrıntılara dikkat ettiğiniz zaman birbirleri arasındaki işçilik ve kalite farkını net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada bazen çok ünlü mobilya markaları anlamını yitirebilir. Çünkü ince ayrıntılara ve işçiliğe değer veren, adı fazla duyulmamış bir marka, yüksek satış rakamlarına ulaşamasa bile zamanla başarı yakalayacaktır. Bu noktada güven konusu ortaya çıkıyor. İşte burada marka konusu, önemini tekrar kazanmaya başlıyor. Ürünü satın aldıktan kısa bir süre sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacağınız, servisini aramak zorunda kalmayacağınız markalardan alışveriş yapmanız önemli. Buradan anlayacağınız üzere servisi olan ve ihtiyacınız olmasa bile herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalinize karşı satış sonrası desteğine gerçekten güvenebileceğiniz markanın ürünlerini tercih etmelisiniz.

 

Mobilya Fiyatları Konusunda  Titiz Olmalısınız

Tabii ki en büyük ayrıntılardan biri de fiyat konusudur. Bazen ömürlük denebilecek kadar uzun süre kullanılabilen mobilyalara verdiğiniz paranın karşılığını almak istersiniz doğal olarak. Bu nedenle mobilya fiyatlarını iyi araştırmalı, bütçenize uygun en iyi mobilyayı seçmelisiniz. Bu tavsiyeler ışığında eviniz için bir seçim yapmak istiyorsanız; hemen Koçtaş’a göz atabilirsiniz. Ruhunuzu yansıtacak etkileyici renklere ve tasarımlara sahip mobilya modelleri ve evinizin dekorasyonu için tüm aksesuarlar şimdi Koçtaş’ta sizi bekliyor.

 

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Merve dedi ki:

    Merhaba , ben yeni evlenecegim fakat salonu mu düşündüğüm renklerde cok boğar mıyım diye fikrinizi sormak ıstiyorum. Öncellikle salonumda koltuklarım hardal sarısı ve gri olmasını istiyorum. Yemek masam, tv unitesi ve orda sehpa sedir ağacından yapılacak yemek masamin sandalyeleri iste yine demir ve agac olarak yapilacak . Sizce bu renklerle cok bogar miyim? Oneriniz var mi banada simdiden teşekkürler.

    1. Dekor Ekranı dedi ki:

      Merhaba, konu ilgili yazımıza bakabilirsiniz. >>https://dekorekrani.com/soru-6-salon-dekorayonu-icin-hardal-sarisi-koltuk-ile-uyumlu-hali-ve-perde-tavsiyesi/