Boyacı Ustası’nın Maliyeti Nedir?

Yeni bir kat boya sadece evinize yepyeni bir görünüm kazandırmaz.

Ayrıca zararlı bakteri ve virüslere ve zorlu hava koşullarına karşı koruma sağlar, dış cephe kaplamasının daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur, yapısal bütünlüğü korur ve evinizin yeniden satış değerini artırır.

Boyacı Ustası

 

Bununla birlikte, boyama hala önemli bir yatırımdır ve en iyi sonuçları elde etmek için çok dikkatli bir değerlendirme ve planlama gerektirir. Bir oda için doğru rengi seçip boyamaktan boya ustası malzemeleri satın almaya kadar, bir boyacı kiralamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Bir dış cephe boyama projesinde çalışmak için bir boyacı ustası kiralamayı planlıyorsanız, muhtemelen kapsanacak olan kare ayak alanı temelinde hesaplanan sabit bir oranla ücretlendirilirsiniz.

Ancak, çoğu boyacı iç projeler için saat başı ücret alıyor. Konuma, spesifik projeye ve mevsime bağlı olarak, standart bir boyama işi için işçilik gün başına yaklaşık 300 ila 650 TL arasındadır.

Daha yüksek yaşam maliyetine sahip bölgelerdeki boyacılar saatte 750TL’ye kadar ücret alabilirler.

 

 

Boyacı Ustası

 

Saatlik Boyacı Maliyeti

Boyacı ustası hizmeti için işçilik maliyetleri bölgeye, mevsime, boyama projesinin türüne ve deneyim seviyesine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Ortalama olarak, ev boyama projeleri için saatte yaklaşık 50 TL ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, son derece deneyimli boyacılar, özel projeler için saatte 70 TL’ye kadar ücret alabilirler.

Bir 2,300 sq.ft. tek katlı ev, tüm evi boyamak için yaklaşık üç ila beş boyacı gerektirecek ve toplam maliyeti 2.400-7.000 TL arasında tamamlanması en az beş gün sürecek.

Yeni inşaat projelerinde, kendi genel yükleniciniz olarak hareket etmediğiniz sürece, proje yöneticisi veya yüklenicisinin yönetim ve işe alma maliyetleri nedeniyle boyama maliyetleri biraz daha yüksek olacaktır. Genel yükleniciler genellikle bir projenin toplam maliyeti üzerinden % 10 ila% 25 oranında bir ücret alırlar.

Boyacı Ustası

 

Boya Öncesi Yüzey Hazırlığı

Boyama projenizin mümkün olan en iyi sonuçları almasını istiyorsanız, yüzey hazırlığı son derece önemlidir. Doğru şekilde yapılırsa, yeni boya zamanından önce yontulmaz, çatlamaz veya soyulmaz.

Boyacı ustaları genellikle hazırlık işinin maliyetini doğru bir şekilde tahmin etmekte zorlanırlar. Bunun nedeni, gereken iş miktarının işten işe büyük ölçüde değişmesidir. Hasar ne kadar fazla olursa, gereken hazırlık işi miktarı da o kadar yüksek olur ve dolayısıyla maliyet de artar. Gres kaplı kirli duvarlar, yeni boyanın düzgün yapışması için iyice temizlenmelidir. Ahşap yüzeyleri edilmelidir kumlu tane boyunca ve (temiz tozunu ayak kare başına $ 1.80 ). Tüm çatlaklar ve delikler alçıpan da (onarılması gerekecektir  kare başına 3,00 $ için $ 1.50 ).

Genellikle, boyacınız duvar kağıdının kaldırılması gibi hazırlık görevleri için oda başına ek 90 TL talep edecektir .

Standart tek katlı bir evin dışını basınçlı su ile yıkamak size 450 TL’ye mal olacak.

Duman lekeli bir tavanın temizlenmesi size 80 TL’ye daha mal olabilir. Mobilyaları duvardan uzaklaştırmak, resimleri çıkarmak vb. Gibi bazı hazırlık görevlerini kendiniz yaparsanız biraz tasarruf edebilirsiniz. Kaldırılacak çok fazla mobilya varsa profesyonel boyacılar genellikle oda başına yaklaşık 50 TL ücret alırlar.

 

Boya yapmadan Önce Duvarları Hazırlama

Boyanmasını istediğiniz alan herhangi bir sayıda malzemeden yapılabilir.

Profesyonel bir boyacı ustası, hangi yüzey hazırlama yönteminin en iyi sonucu elde edeceğini ve boyanın ömrünü sağlayacağını bilecektir.

Örneğin, profesyonellerin alüminyum, bakır, levha veya çelik gibi şeyler için kullandığı çeşitlisolvent temizleyicileri vardır.

Sıvayı boyarsanız, özellikle dışarıdaysa, boyamadan önce iyice kuruması için temizlendikten sonra 10 ila 30 gün gerekecektir. Yapı, tuğla, harç  seviyesine bağlı olarak  ve beton, boyanın yapışması ve sabit kalması için yeterince temiz olması için güçlü yıkama gerektirebilir. Boyanacak yüzeylerin malzemesi, yaşı ve durumu da uygun hazırlık için gereken zaman ve iş miktarını belirler. Deneyimli bir profesyonel, hangi hazırlığın size en iyi sonucu vereceğini belirlemek için en iyi kişidir.

 

Ek Hususlar ve Maliyetler

 • Birden fazla fiyat teklifi alın. Bu size piyasa, işin kapsamı ve maliyeti hakkında daha iyi bir fikir verecektir.
 • Daha önce benzer projeler üzerinde çalışan ve size yazılı bir tahmin verebilecek lisanslı bir boyacı arayın. Tahmin, ideal olarak işçilik maliyetini, malzeme ve malzeme maliyetini, ayrıntılarla hazırlık çalışma maliyetini, boya markası ve astar (boyacı malzemeden sorumlu ise), ödeme planını, son muayeneyi ve temizlik maliyetini ve proje tamamlandıktan sonra kalıntıların giderilmesi.
 • Boyacılardan size işçilik ve malzeme maliyetlerini ayrı ayrı listeleyen bir teklif vermesini isteyin.
 • Çoğu boyama şirketi, ek rötuş veya temizlik gerektiren alanların not edileceği zamanda ev sahibi ile son bir yol sunar.
 • Boyacınız bir serbest çalışan, bir boya yüklenicisi veya bir boya şirketi ile çalışan olabilir. Bir boya şirketi aracılığıyla bir boyacı kiralıyorsanız, boyacının çalışan mı yoksa yüklenici mi olduğunu öğrenin. İstatistik Bürosu’na göre, ülkedeki boyacıların yaklaşık% 45’i kendi hesabına çalışıyor.
 • Her zaman boyacı için genel sorumluluk sigortası ve işçi tazminatı hakkında bilgi isteyin.
 • Önceki müşteriler için referanslar ve iletişim bilgileri istemeyi unutmayın.
 • Toplam maliyetlerin üçte birinden fazlasını peşin ödememeniz tavsiye edilir, çünkü bu önemli bir finansal risk oluşturmaktadır. Proje maliyetlerinin yüzde 30’u işi güvence altına alacak ve malzeme maliyetini karşılayacaktır.
 • Dış mekan projeleri için genellikle daha sıcak hava tercih edilirken, kış evinizin içini boyamak için iyi bir zaman olabilir. Çünkü kış geleneksel olarak boya yüklenicileri için sezon dışıdır ve bu dönemde birisini işe aldığınızda iyi bir oran elde edebilirsiniz.
 • Boyama projeleri için genellikle inşaat ruhsatı gerekmemekle birlikte, eviniz tarihi bir mahallede bulunuyorsa, ruhsat talep edebilirsiniz. Belediyenizle olan şartı onaylayarak cezadan kaçınabilirsiniz.
 • Sabit bir fiyat ile günlük ücret arasında bir seçenek sunulursa, önceki fiyatı seçin. İkincisi durumunda, projenin tamamlanması başlangıçta tahmin edilenden daha uzun sürerse bütçeniz büyük bir isabet alabilir.
 • Kiracıysanız ve kiralık dairenizdeki düz, sıkıcı boyadan bıktıysanız, ev sahibinizin size izin vermesi koşuluyla, duvarları beğeninize göre renklendirmeyi seçebilirsiniz. Ancak, taşınırken duvarları orijinal renge yeniden boyamanız gerekebilir ve bunu nihai maliyetlerde hesaba katmak akıllıca olacaktır.
 • Bir trompel’oeil tekniği kullanarak gözün bir numarası, sanatçılar ve duvar kağıtları yaratıcı boya uygulamaları ile küçük, karanlık, sıkıcı veya başka türlü zorlu iç mekanları dönüştürebilir. Boş bir duvarı 3 boyutlu bir vizyona dönüştürmek, yetenek ve yılların deneyimini gerektiren bir şeydir. Nitelikli bir sanatçı, bu tür bir uygulama için metrekare başına 20 TL, talep edecektir .

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın