Niş Dekorasyon

Niş dekorasyon; eski zamanlardan günümüze kadar gelen geleneksel mimari bir ögedir. Asıl amacı duvara oyuklar açılarak gerekli malzeme depolaması veyahut ayrı bir işlevsellik kazandırmak adına yapılan sistematik bir dekorasyondur.

 

 

Salon Niş Modelleri Ve Öneriler

Niş kullanımı duvar dekorasyonunda hem estetik hem işlevsellik açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Misafirlerin yoğun olduğu salon mekanında kullanım alanı daha çok estetiksel anlamda olur. Bunlar dekoratif eşyalarımızı bırakacağımız alanlar, gerekli ışıklandırma alanlarının oluşturulması, kitaplık veya tablo gibi resimsel figürlerin yer aldığı noktalar şeklinde karşımıza çıkar.

Peki bizler ne şekilde salon duvarlarına bu estetiksel oyukları açmalıyız?

 • Duvarların köşe noktalarına ve kör noktalarına oyuk açmamalı aksine daha göz önünde bulunan ayrıntılı bölgelere niş açmalıyız.
 • Kendi kişisel eşyalarınıza uygun şekilde salondaki yoğunluğu azaltma amacıyla dekoratif öge olarak kullanmalısınız.
 • Salondaki eşyalarla uyum sağlamalı ve mobilya ebat ve ölçülerine göre niş alanlarını kurgulamalısınız.

 

 

 

 

 

Oturma Odası Niş Modelleri Ve Öneriler

En fazla zaman geçirilen oturma odası niş modelleri için kullanım alanları alçıpan ve ahşap malzeme sistemiyle beraber daha çok raf sistemlerinin uygulanmasında ve tv ünitelerinin yerleştirileceği alanlar olarak seçilmektedir. Buna ek olarak günümüz modern evlerinin oturma odalarında niş oyuklarının iç bölmelerine şömine yerleştirilerek hem daha estetik görüntü hem ise oda atmosferine akşamları odun ateşiyle farklı bir ambiyans sunabilmektedir.

Peki bizim bu konuda en fazla yapmamız gerekenler nelerdir?

 • Tv ünitesini yerleştireceğimiz niş uygulaması odanın merkezi konumunda bulunmasında fayda vardır. Böylelikle çok rahat bir biçimde fark edilerek gerekli dekoratif ögenin açığa çıkması sağlanacaktır.
 • Şömine alanları için oluşturacağımız dekoratif niş uygulaması mümkünse tv ünitesinin alt kısmına yerleştirilerek minimalist bir tasarım düzeniyle oda da fazla alan kaplanılmamalıdır.

 

 

 

 

 

Mutfak Niş Modelleri Ve Öneriler

En yoğun ikinci mekan olarak sayılan mutfaklarımızda nişin modellerinin önemi raf ve depolama alanıyla ilgilidir. Ancak aydınlatma açısından nişin önemi en fazla mutfak alanında ortaya çıkmaktadır. Bunun başlıca nedenlerinden birisi raf alanlarının sadece oda aydınlatması yerine mutfakta kendi içerisinde de ışıklandırmaya ihtiyaç duyulmasından kaynaklanmaktadır.

Peki mutfakta niş uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Gerekli dolap tezgah alanlarını niş içinde çözümlemeniz size mutfak alanında ekstra alan kazandıracaktır.
 • Niş alanları içerisinde kullanacağınız aydınlatma mutfak dekoruna uygun olarak loş aydınlatma tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

Yatak Odası Niş Modelleri Ve Öneriler

Genellikle diğer odalar gibi fazla aktif olunan bir alan olmadığından niş modelleri kullanımı yatak odasında daha çok duvar içerisine oyuk açılarak duvar kağıdı, rölyef, sticker ve kabartma süslemeleri ile beraber duvar süslemesi içerisine asılan tablo ve diğer dekoratif malzemelerden oluşur.

Peki yapılması gerekenler neler?

 • Yatağınıza yakın konumda niş uygulaması yaparak bir nevi gece aydınlatması işlevi ve Önemli hemen almanız gereken eşyanızı niş bölmesine konumlandırabilirsiniz.
 • Fazla abartılı duvar süslemesinden ve dekoratif malzemeden kaçınmanızda estetiksel açıdan fayda vardır.

 

 

 

 

Koridor Niş Modelleri Ve Öneriler

Çoğu ev planlamasında en fazla karanlıkta kalan ve aydınlatılması gereken noktalar koridorlardır ve bundan dolayı bir çok kişi koridorunu ışıklandırma ihtiyacı duymaktadır. Koridor niş modelleri ile bunu mümkün hale getirebilirsiniz.

 • Koridor boyunca birbirini takip edecek düzende nişler açılarak düzenli ışıklandırma sağlanılmalıdır.
 • Işıklandırma amacı sadece niş ve iç oyuk kısmı yerine bütün bir koridoru aydınlatmaya yönelik tasarımlar ve ışıklandırma projeleri oluşturulmalıdır.

 

 

 

 

Ahşap Niş Modelleri

Ahşap malzemesi gerek işlenebilirlik gerek esnek gerekse estetik bir malzeme olmasından dolayı daha çok salon, oturma odası gibi alanlarda niş modellerinde kullanılmaktadır. Bazı modern evlerde ise tavan döşemesinde gün ışığını almak amaçlı oyuklar oluşturularak bu uygulama kendisinden sıkça bahsettirmektedir.

 

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İç Mimari Duvar Dekorasyonu Fikirleri

7 Başlıkta Salon Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın