Montessori Çocuk Ve Bebek Odası Dekorasyonu

Montessori eğitimi, temelde çocukların deneyimleyerek öğrenmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu eğitimde, ağırlıklı olarak okul öncesi eğitim döneminde, çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve bağımsız olmaları amaçlanır. Montessori felsefesinde,  her çocuk kendi ilgi alanları ve kişisel özelliklerine göre değerlendirilir. Bu yaklaşımda, çocuk merkezli bir eğitim hedeflenmektedir. Montessori eğitiminde, çocuklara sade, konforlu, sıcak ve düzenli alanlar sunulmalıdır. Çocuk odalarını, Montessori eğitimine uygun dizayn ederseniz gelişimlerine de o denli katkıda bulunursunuz. Montessori felsefesine uygun, bebek ve çocuk oda tasarımı için  dikkat edilmesi gereken  dekorasyon önerileri sizlerle paylaşacağız !

Montessori  Yatak ve Karyola Seçimi 

Montessori oda için temel gerekliliklerden birisi yataklardır. Çocukların kolayca ve güvenli bir şekilde girip çıkacakları yere yakın yataklar tercih edilmesi gerekir. Montessori yatakların, konforlu olması da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Çocuğun rahat hissedebildiği, düşme tehlikesinin olmadığı ve kendisinin toplayabileceği yataklar Montessori için olmazsa olmazlardan ! Sizlere fikir olması için Montessori yatak ve karyolalarını paylaşıyorum.

Boylarına Göre Mobilya Seçimi 

Montessori eğitiminde temel amaç, çocuğun ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilmesidir. Bunun için, en önemli şeylerde birisi çocuk odalarındaki mobilyaların, boylarına uygun olmasıdır. Giysi dolabından kıyafetlerini alabilmeleri, yerleştirebilmeleri ve seçebilmeleri için dolapların çocukların yetişebileceği yükseklikte olması önemlidir. Bütün kıyafetleri olmasada haftalık kıyafetleri sürekli değiştirerek askılara yerleştirdiğinizde, kendi kıyafetini seçme ve giyme sorumluluğu kazanacaktır.

Düzenli Odalar İçin Depolama Araçlarına Yer Verin

Çocukların, oyuncaklarını ve eşyalarını düzenleyebileceği depolalama alanları oluşturun. Eşyalarını gruplandırmayı, yaşadıkları ortamı temiz ve düzenli tutabilmelerini sağlamak Montessori eğitiminin bir parçası ! Bunu sağlamak için boylarına uygun raflarda depolama alanları ile onlara düzeni sağlama sorumluluğu verin. Düzenli bir ortam için alçak ahşap raflar kullanabilirsiniz. Hasır, bez, karton veya plastik düzenleyicilerle eşyalarını gruplandırarak istifleyebilirsiniz. Ama unutmayın az ve sade eşya !

Sosyal Alanlar Oluşturarak Aktiviteler Yapın

Çocuk odaları, rahatça oyun oynayabilecekleri şekilde dizayn edilmelidir. Çocukların yeteneklerine ve isteklerine uygun etkinliklerle, bazen birlikte bazende kendi başlarına vakit geçirmeleri sağlanmalıdır. Aktivite alanı, aynı zamanda odanın düzeni içinde gereklidir. Çocukların masalarda yapması gereken etkinlikler için masa ve sandalyelere odasında yer verilmelidir. Yetişkinler gibi çalışmalarını bir masada yapması gerektiğini deneyimlemelidir.

Kitaplığa Erişimi Kolaylaştırın

Yaşına ve gelişimine uygun kitaplara yer vermelisiniz. Kitaplıklar, çocukların erişebileceği şekilde yerleştirilmelidir. Onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmalı ve kitapları sevdirmeliyiz. İlgi alanlarına yönelik, sevebileceği, yaşına uygun kitaplarla renkli ve düzenli kitaplıklar oluşturmak mümkün !

Eğitimi Desteleyen Oyuncak Seçimi 

Çocukların yaşına uygun, gelişimini destekleyen ve sağlığına zarar vermeyecek oyuncaklar seçilmelidir. Bebeklik döneminde, duyularına hitap eden sesli, aynalı Montessori oyuncakları tercih edilebilir. Oyuncakların ahşap olması ve zararlı boyalar içermemesi sağlık açısından önemlidir. Çocuğunuzun ilerleyen dönemlerinde oyuncaklar, motor gelişimlerine yönelik değişmeli ve onların gelişimini desteklemelidir. Montessori eğitimine göre çocuklara fazla oyuncak verilmemeli ve oyuncakları gruplandırılmalıdır. Böylece çocuklar, karmaşadan uzak kalarak daha iyi odaklanacaktır. Zaman zaman oyuncaklarını değiştirerek, onların zihinsel ve beden gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Merak duygularını artıran, kişiliklerine özel oyuncaklarla keyifli ve eğitici vakit geçirirler.

Montessori Odalarında Ayna Kullanımı

Montessori odalarında, ayna kullanmanın birden fazla katkısı vardır. Bebeklik dönemlerinde, yansımalarla hareketli nesneleri algılayabilmesine ve takip etmesine yardımcı olur. Görsel ve fiziksel etkileşimlerle bebeklerin, dokunma ve görme duyularını gelişmesine fayda sağlar. Aynalar aynı zamanda bebeklerin, kendi kendine eğlenmesine de katkı sağlayabilir. Hareketli olmasını ve motor gelişimlerini teşvik eder. Çocukluk döneminde ise aynalar, kıyafet seçimini yapmasında ve kişisel bakımında kullanması için önemlidir. Odanızda yeriniz varsa lavabolarda kendi boylarına uygun şekilde odalarına eklenebilir.

Montessori odaları sade, düzenli, konforlu ve ilham verici olmalıdır. Çocuğunuzun ilgi alanına ve karakterine uygun farklı dekor fikirlerini odanıza taşıyabilirsiniz. Sadece, gerekli olan temel konulara önem vererek onların yaşam alanlarını farklılaştırabilirsiniz. Çocuğunuzun zevkine uygun ya da hoşlandığı konseptlerle estetik açıdan göze hitap eden çocuk odaları oluşturabilirsiniz. Montessori felsefesine uygun çocuk odaları dekore etmek zor olabilir. Fakat unutmayın ki hiç bir oda mükemmel değildir. İlham verecek birkaç Montessori çocuk ve bebek odasını sizlerle paylaşıyorum. Unutmayın ki her çocuk farklı ve özeldir !

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın