Dekoratif Aksesuarlar

Ev dekorasyonunda banyo hariç hemen her odada dekorasyonu tamamlayıcı aksesuarlara ihtiyaç vardır. Bunlar tablo, vazo, biblo, çiçek, kitaplık, resim çerçevesi, saat, avize, lambader, abajur veya ayna olabilir. Vazo ve çiçek banyoda da kullanılabilir. Bu aksesuarların her biri dekorasyonda can alıcı nokta olan renk uyumunu sağlamanıza ve boşlukları doldurarak dekorasyonu tamamlamanıza yardım eder. Dekorasyonda en çok sorulan sorulardan biri, ” Dekoratif aksesuarları nerelerde kullanabilirim ? ” sorusudur. Cevapsız dekorasyon sorusu bırakmamak için dekorekrani.com olarak bizde Türkiye’nin en iyi dekorasyon sitesi olma yolunda, dekoratif aksesuarları kullanabileceğiniz yerleri şu şekilde sıraladık.

 1. Salonda, koltuğunuzun arkasındaki duvara bir tablo, saat, resim çerçevesi yada ayna asarak ve orta sehpanızın üzerine biblo yada vazo koyarak dekoratif aksesuarları kullanabilirsiniz. Duvara astığınız ve sehpa üzerine koyduğunuz bu aksesuarları aynı renk tonlarında seçerek renk uyumunu da sağlayabilirsiniz.
 2. Küçük salonlarda kitaplık kullanmak yerine, hem kitaplık hemde biblo koyabileceğiniz duvara monte edilebilen rafları kullanabilirsiniz. Çünkü normal kitaplık kullanmak küçük olan salonunuzu daha da daraltacaktır.
 3. Ayrıca küçük salonlarda kitaplıklı bir tv ünitesi kullanmak da kitaplarınızı koyabileceğiniz bir alan yaratması açısından mantıklı olabilir.
 4. Küçük odaları olduğundan büyük gösterecek aksesuar aynadır.
 5. Salonda dekoratif rafları duvara monte ederek onların üzerinde bibloları ve resim çerçevelerini kullanabilirsiniz.
 6. Büyük bir eviniz varsa ve aile eviyse salonda kitaplık kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Salon yerine başka bir odayı çalışma veya uğraşı odası olarak tasarlayabilirsiniz ve orada şık bir kitaplık kullanarak, kendinize birde okuma köşesi yapabilirsiniz.
 7. Çalışma odanızda bir duvara boydan boya kitaplık alarak veya yaptırarak odayı hem güzelleştirebilir, hemde amacına uygun hale getirebilirsiniz.
 8. Salonda doğal taşlardan televizyonun olduğu bölüme bir niş çalışması yaptırarak, bölmelerine dekoratif vazoları ve çiçekleri yerleştirebilirsiniz.
 9. Salonda şık bir avize kullanıp, avizeyi köşelere lambaderleri yerleştirerek destekleyebilirsiniz.
 10. Yatak odasında veya salonda derinlikli desenli gergi tavan uygulaması da odayı olduğundan büyük gösterecek ve odada şık bir hava yaratacaktır.
 11. Yatak odasında veya çocuk odasında yatak başlığının bulunduğu duvarın üzerinde dekoratif aksesuarlardan tablo ve saati kullanabilirsiniz.
 12. Yatak odanızda baş ucunuzdaki komodinin üzerinde veya yine baş ucunuzda duvara sabitlenmiş şekilde abajurları kullanabilirsiniz. Abajurların desenleri ile perdenizin desenini aynı veya benzer seçerek de odanızda renk uyumunu sağlayabilirsiniz.
 13. Banyoda boş bir köşede doğal veya yapay çiçekleri kullanabilirsiniz.

 

Son olarak dekoratif aksesuarlar ile ilgili söyleyeceklerimiz ise

 1. Aksesuar alışverişine çıkmadan bir liste hazırlamanız.
 2. Aksesuarları seçerken odanızın boyutunu göz önüne alarak aksesuar seçmeniz.
 3. Dekorasyonda önce büyük parçaları ve sonra küçük parçaları yerleştirme ( Mobilyalar – Halı, Perde – Aksesuarlar ) sırasını takip etmeniz ve odayı gerekli gereksiz aksesuar ile doldurmamanız olacaktır.

Dekorasyonda kullanabileceğiniz dekoratif aksesuar modelleri için Dekorasyon Aksesuarları kategorimize göz atarak Evidea Dekoratif Saat Modelleri, Evidea Abajur Modellerini inceleyebilirsiniz. Diğer aksesuar modellerini de en kısa zamanda sitemize ekleyeceğiz…

Öne çıkarılmış görsel: Photo by decor8 / CC BY

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.