Evinizde Olması Gereken Hobi Aletleri

Boş zamanlarınızı en faydalı şekilde değerlendirmek için çeşitli teknik hobilerle ilgilenmeye karar verdiniz. Bu hobiler ahşap üzerinde; Tesbih, Ahşap Yüzük, Oyuncak, Masa, Dolap yapımı veya Cam Boyama, Cam İşleme ve benzerleri gibi hobiler olabilir. Hobilerinizi gerçekleştirebilmeniz içinde bir takım aletlere ihtiyaç duyarsınız.

Yazımda üzerinde duracağımız konu bu hobiler için Evinizde Olması Gereken Hobi Aletleri olacak. Unuttuğumuz, belki hiç bilmediğimiz aletler olabilir. Sizde yorum yaparak, bu aletlerden bahsedip bizi ve hobi tutkunlarını bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

Not: Eğer evinizde boş bir oda yada bir köşeyi, hobi alanı olarak belirlerseniz hobilerinizi gerçekleştirirken kendinizi daha motive hissedebilirsiniz.

Hobilerinizi yaparken kullandığınız kesici ve delici aletlerden kendinizi korumak için dikkat edin ve iş güvenliği gereçlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

1. Dekupaj Testere

İlk aletimiz; ahşap masa, ahşap dolap yapımında kullanabileceğiniz, genel olarak tahtaları kesmenize yarayacak Dekupaj Testere. 

2. Matkap

İkinci aletimiz; ev tadilat işleri, masa yapımı, duvar delme, vidalama ve dolap yapımında size yardımcı olacak Matkap. Eğer matkabı sabitleyip çalışmanız gerekiyorsa Matkap Sehpası ( Tezgahı) veya sütunlu matkap almayı tercih edebilirsiniz.

Some rights reserved by toolstop
  • Matkap vidalama işlerinizde de yardımcı olacaktır ancak biraz ağır olabilir. Bu yüzden Akülü Vidalama Makinelerine da bakabilirsiniz.

3. Gravür Aleti

Üçüncü aletimiz Gravür Aleti, hobi atölyelerinde olması gereken, ahşap ve metal üzerinde delme, kesme, işleme, zımparalama, taşlama ve birçok konuda yardımcıdır. Tesbih, maket işleri (maket gemi vb.), ahşap oyuncaklar ve diğer ahşap işlerinizi gravür aleti sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca Cam ve Gümüş üzerine işlemeler yapabileceğiniz parçalara da sahiptir.

4. Ahşap Torna Makinesi

Dördüncü aletimiz, her ahşap hobi tutkunun evinde olması gereken Ahşap Torna Makinesi. Bu alet ile masa, sandalye ve sehpa ayakları, ahşap şamdan, havan, ahşap yüzük, tesbih ve daha birçok işi yapabilirsiniz. 

  • Sırada Ahşap Torna ve Gravür Aleti ile yapabileceğiniz Tesbih Yapımı var.

Tesbih Yapımı

Tesbih yapımında Torna Makinesi ve Gravür aletini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak Zımparalama ve Taşlama Makinesi de tercih edebilirsiniz. Eğer Matkap Sehpası alırsanız, zımparalama makinesine gerek kalmadan, gravür aletini sehpaya matkap gibi yerleştirerek tesbih tanelerini zımpara yapabilirsiniz. Yine farklı bir sabitleme yöntemi olarak gravür aletini mengeneye sıkıştırarak da çalışabilirsiniz.

  • Ustalarının anlatımıyla tesbih yapımı videoları…

5. Kıl Testere Makinesi

Beşinci aletimiz, ahşap yüzük yapımı, ahşap oyuncak yapımı ve ahşaba şekil verme konusunda işinize yarayacak olan Kıl Testere Makinesi. Ayrıca kontrplak, mdf ve diğer ahşap malzemelerden şekiller çıkartmanıza da yardımcı olacaktır.

6. Elektrikli Zımpara

Altıncı aletimiz masa, dolap yapacakların bulundurması gereken bir alet Elektrikli Zımpara. Bu alete para vermek istemeyenler hırdavat marketlerde rahatlıkla bulabilecekleri El Zımparasını alabilirler.

  • Sıradaki hobilerimiz Ahşaba Fotoğraf Transferi, Cam Boyama ve Cama Peçete Transferi.

7. Ahşaba Fotoğraf, Cama Peçete Transferi

Yedinci olarak; Ahşap üzerine fotoğraf transferi yapmak ve Cam üzerine peçete yapıştırmak isteyenler için Transfer Tutkalları. Hobi marketlerden veya internetten temin edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için mutlaka Ahşaba Fotoğraf Transferi yazımızı da okuyunuz.

 

8. Cam Boyama

Son olarak sekizinci aletimiz; Cam Boyama yapacaklar için Sünger Fırça ve özel Cam Boyaları..

  • Videodan cam boyama nasıl yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir öğrenebilirsiniz. 

  • Sizde bu listeye eklemek istediğiniz hobi aletlerini yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Öne Çıkarılmış Görsel: Some rights reserved by toolstop

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın