Ahşap Yüzük Yapımı

Ahşap yüzükler; madeni yüzüklerden sıkılanlar için eşsiz bir aksesuar, değer verdiğimiz insanlar için mükemmel bir hediye, eğer kendiniz yapmayı başarabilirseniz de paha biçilemez olabilirler. İlk çalışmanız olacaksa 2 saat, eğer eliniz bu işlere yatkın ise 1,5 yada 1 saat sürecek olan ahşap yüzük yapımı çalışması için gerekli olan malzeme listesini sıralayacak olursak.

 

Ahşap Yüzük Yapımı

 

Ahşap Yüzük Yapımı Malzeme Listesi

  • Gravür aleti
  • Kıl testere makinesi veya kıl testere
  • Bir parça sert özlü ağaç kerestesi ( ceviz, kevazingo , gül ağacı ve  kalınlıkları 8mm yada 10mm.)
  • Zımpara kağıdı
  • Tung yağı veya şeffaf vernik ( Tung yağı; tung ağacından elde edilen doğal vernik )
  • Fırça
  • Yuvarlak ölçü cetveli

 

 

Not: Yapım aşamasına geçmeden önce iş güvenliği için gözlük, eldiven ve maske takmayı ihmal etmeyiniz.

 

Ahşap Yüzük

 

Ahşap Yüzük Yapım Aşamaları

1. Ahşap yüzük çalışmasında ilk olarak yüzük yapacağınız parmak ölçüsünü yuvarlak cetvel yardımıyla ahşabın üzerine çiziyoruz.

2. Gravür aletinin delik delme ucunu takıp, çizdiğimiz çizgiye yakın ve yuvarlağın içinden kıl testere ucu geçecek bir şekilde deliyoruz.

3. Kıl testere makinesi yada kıl testere bağlayarak çizdiğimiz çizgi üzerinden bir yuvarlak çıkarıyoruz.

4. Ahşabın içini gravür aletinin zımpara ucunu takarak temizliyoruz. Eğer kestikten sonra parmağınıza dar gelirse bu şekilde zımparalayarak genişletebilirsiniz.

5. Temizlediğimiz yuvarlağın dışına parmak ölçüsünün yaklaşık olarak 4 mm fazlası kadar bir yuvarlak daha çiziyoruz ve kıl testere makinesi ile ahşabın dışından başlayarak, çizdiğimiz çizgilerden yüzüğümüzün iskeletini çıkartıyoruz.

6. Sıradaki işimiz zımparalama. Zımparalama işleminde dışının kalınlığını ayarladıktan sonra tam yuvarlak yapabilmek için ince bir çalışma gereklidir. Gözünüzle ve elinizle kontrol ederek bunu başarabilirsiniz. Bütün bu işleri gravür aletinin zımpara ucu ile yapacaksınız. Aşağıdaki videoda aşamaları analiz edebilirsiniz.

Zımparalama esnasında ayarlamanız gereken bir diğer şey videoda da göreceğiniz yüzüğün yüzey genişliğidir. Bu genişliği masanın üzerine koyacağınız bir zımpara kağıdı ile, ahşap yüzüğü yatay şekilde (sanki masa üzerinde bir leke temizler gibi ) zımparalayarak ayarlayabilirsiniz.

7. Parlatma işlemi. Parlatma işlemine geçmeden önce ahşap yüzüğü bez ile siliyoruz. Tung yağı yada şeffaf vernik sürerek parlatıyoruz. Bir plastik, çay tabağı gibi bir cismin üzerine koyarak kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra el becerinizin eseri olan ahşap yüzüğü hediye etmek yada aksesuar olarak kullanmak size kalmış.

 

Ahşap Yüzük

 

 

Not: Ahşap yüzük yapımında olmazsa olmaz alet gravür aletidir. Eğer ahşap hobi ile ilgilenmek istiyorum diyorsanız, fiyatı pahalı olmayan bu aleti satın almanızı tavsiye ederiz.

 

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın