Ahşap İşlerinde Kullanılabilecek Ağaç Çeşitleri

Hobi tutkunu herkese merhaba, bu yazımızda ahşap işlerinde kullanılabilecek ağaç çeşitlerinden ve nerelerde bulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Öncelikle ağaç türü nasıl bir ahşap çalışması yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Masa, dolap vs. yapacaksanız çam, ceviz ve meşe gibi ülkemizde de rahatlıkla bulabileceğiniz ağaçlar veya ddf ile sunta kullanabilirsiniz.

Ahşap yüzük, tesbih gibi hassas işler için ise daha sert özlü, suya dayanıklı ceviz yada egzotik ağaçlardan abanoz, pelesenk, gül Ağacı, kevazingo gibi ağaç çeşitlerini kullanabilirsiniz.

 

 

Bu ağaçlardan, ahşap yüzük yapımı için kevazingo ve ceviz ağacını kullandık. Kevazingo, ceviz ağacına göre biraz daha sert özlü bir ağaç. Ancak ikisi ile de muhteşem çalışmalar yapılıyor. Renkleri zımparaladıktan sonra çok güzel bir görünüm alıyor.

Çam ağacını da masa ve dolap yapımında kullandık. Sade haliyle yani boyamaz iseniz çam ağacının normal olarak oda da vs. kullanmak estetik bir görünüm sunmuyor. Ancak atölye için çok sağlam ve iyi olacaktır. Ceviz ağacından yada mdf masa ve dolap yapmanızı önerebiliriz.

Bunlar haricinde Akaju isminde egzotik bir ağaçta sipariş etmiştik ancak sağlam bir ağaç olduğunu söyleyemeyiz. Bunun için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

 

Egzotik ağaç siparişlerimizi e-hirdavat.com web sitesi üzerinden hobi aletleri – ahşaplar kategorilerini takip ederek verdik. Herhangi bir sorun yaşamadık. Sadece dikkat etmeniz gereken sipariş vereceğiniz ağaçların boyutlarıdır. Çam kerestesini de bulunduğumuz bölgedeki bir keresteciden temin ettik. 

Sizlerde ahşap işlerinizde kullandığınız ağaç çeşitlerini bizimle paylaşmak isterseniz yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Öne Çıkarılmış Görsel Kaynak: Photo by fstoaldo

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


Yorum yapın