Tasarım Harikası ” Google ” Ofisleri

Nasıl ki evde bir şey aradığımızda ilk annemize soruyorsak, internette de bir şey aradığımız zaman ilk Google’a sorarız. Google bulamıyorsa eğer bilgiye ulaşmak için kitapları tek tek aramamız gerekecektir. Çok vaktimizi alır ancak ararken başka şeyler öğrenme imkanımız da oldukça yüksektir. Neyse konudan sapmayalım, kendini her alanda geliştiren Google, dünyanın en pahalı şirketleri arasında yer alıyor. Peki bunu nasıl sağlıyor ? Tabii ki en iyi hizmeti, en hızlı şekilde ve sürekli kendini geliştirerek insanlara sunarak sağlıyor. Ancak hiç bir şirket, firma yoktur ki çalışanlarına kısıtlı imkanlar sunarak ve hak ettikleri değeri vermeyerek başarılı olabilsin. Bu konuda  Google’ ın, kurumsal felsefesini: “kötülük yapmadan da para kazanılabilir”, “takım elbise giymeden de ciddi olunabilir” ve “iş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır” gibi özgür prensipler üzerine kurması, çalışanlarının yaratıcılıkların dan yararlanmak için izlediği politikalar ve çalışanların her türlü ihtiyaçları için tasarlanan alışılmış ofis görüntüsünden çok uzakta, son derece ilham verici, sıradışı, mükemmel  ofisler ile başarısını sağlıyor. 

Ayrıca araştırmamda edindiğim diğer bilgilere göre de Google, bir motivasyon tekniği olarak icat boş zamanı (Innovation Time Off) adı verilen politikaya sahiptir. Buna göre Google mühendisleri çalışma saatlerinin %20′ sini ilgilerini çeken projeler üzerinde geçirmek için teşvik ediliyorlar. Gmail, Google Haberler, Orkut ve AdSense gibi hizmetler başarılı Google çalışan politikasının ürünü olan icat boş zamanında ortaya çıkmıştır. Bu alanda yeteneği ve ilgisi olan kişiler için  Google’ ı en iyi imkanlara sahip iş ortamı olarak görüyorum.

Bunu destekleyen veriler ise, 2010 yılında Universum İletişim tarafından okul mezunlarına yönelik iş gücü çekiciliği açısından en cazip şirket dalında aday gösterilmesi. Yine Universum’un , 2011 yılında 10.000’den fazla genç profesyonelin katılımı ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonucunda; Google’ın, katılımcıların yaklaşık yüzde 25’i tarafından ideal işveren listesinde ilk sırada sıralandığını yayımlaması. Bu bilgilerden sonra mükemmel tasarlanmış Google ofislerini sizinle paylaşıyorum.

Görsel Kaynak: Photo by andrewarchy / CC BY 

Google Moskova Ofisi

Google Milan Ofisi

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.